داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

به اینکه ربات ها در آینده همکار و کمک دست خوبی برای انسان ها خواهد شد، شکی نیست. در حال حاضر روبات‌هایی تجاری در بازار موجود هستند که قادرند اموری از قبیل پختن کلوچه، تا کردن حوله و تعارف کردن نوشیدنی را انجام دهند. شاید انجام این امور چندان هم هیجان انگیز به نظر نیاید اما در مقایسه با روبات‌هایی که در خطوط تولید کارخانجات اعمالی تکراری و قابل پیش‌بینی را انجام می‌دهند بسیار هم جالب است.

به سختی می‌توان اموری را یافت که روبات‌ها به طور کلی از انجامش عاجز باشند اما مهم‌ترین چالشی که در دراز مدت پیش روی متخصصین قرار دارد رسیدن به رفتارهای فیزیکی سریع انسانی و همچنین سازش‌پذیری خاصی است که در انسان‌ها دیده می‌شود. روز به روز بر مهارت روبات‌ها در انجام امور مختلف افزوده می‌شود با این همه هنوز راه درازی تا ساخته شدن ماشین‌های هوشمند و چندمنظوره در پیش است و حتی ممکن است که این ماشین‌ها هیچگاه ساخته نشوند. این مسئله حقیقت مهمی را به بشر یادآوری می‌کند؛ و آن اینکه انسان خاص است و هیچگاه نمی‌توان دقیقا مانندش را ساخت. با اینکه ربات های شبیه انسان ساخته شده است که از نظر ظاهری قابل تشخیص با انسان واقعی نیست!

japanrobot1,0

ربات ها در آینده برای مراکز و نقاط مختلفی در نظر گرفته شده اند. بیمارستان ها، منازل، مراکز خرید، رستوران ها و سایر مکان های مختلف، کارهای بنیادی نیز اکنون در مورد بسیاری از آن ها انجام شده است. مثلا در مورد ربات های خانگی دانشگاه های مختلفی از جمله دو دانشگاه از ایران فعالیت های زیادی می کنند و حتی سالانه در چندین رقابت جهانی دستاورد های خود ارئه می دهند. با اینکه کشور ما ایران در زمنیه ربات های صنعتی پیشتاز نباشد ولی در برخی ربات ها پیشرفت خوبی داشته است و در واقع از پیشتازان علم رباتیک در دنیا محسوب می شود.

داشنگاه های زیادی پیشتاز علم رباتیک ایران محسوب می شوند که از بین آن ها می توان دانشگاه آزاد قزوین، دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه شریف را نام برد.

مجید امانی

مجید امانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *