داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

 

 

نمی دانم تا کنون اسم استیو وزنیاک را شنده اید یا نه ولی یکی از کسانی است که در پیشرفت اپل خیلی سهم داشت .او یار همیشگی استیو جابز بود و در پروژه ی مکینتاش هم شرکت داشت  . امروز میخواهم به زندگی نامه او بپردازم .

“جادوگر شگفت انگیز” لقبش است که بسیار هم  برازنده اش است  کسی نمی توانست مانند او  اپل I و اپل II را در دوسال پشت سر هم طراحی کند (سال ۱۹۷۶ و۱۹۷۷).

او از پدر و مادری آلمانی در سن خوزه، واقع در ایالت کالیفرنیا متولد شد .او در باره دوستیش با جابز میگوید :

ﺍولین بار در سال ۱۹۷۱ وقتی که من دورﺍن دﺍنشگاهم را سپری می‌کردم و جابز هنوز به مدرسه می‌رفت، ما با هم ﺁشنا شدیم. یک دوست به من گفته بود که باید با استیو جابز آشنا بشوم چون ﺍو ﺍز الکترونیک خوشش می‌آید و از آن گذشته شوخ‌طبع هم است.

او کارش را در کمپانی آتاری با استیو جابز شروع کرد استیو جابز در برابر هر تراشه ای که از روی دستگاه حذف شود ۱۰۰دلار پول دریافت میکرد و داشت با آن حقوق زندگی خود را میساخت . او با استیو وزنیاک مشورت میکند و او موفق میشود با روش  حافظه دسترسی تصادفی تعداد زیادی تراشه را از روی بازی حذف کند . شرکت آتاری به جابز مبلغ ۵۰۰۰ دلار پرداخت میکند و او به وزینیاک ۳۵۰ دلار میدهد و میگوید 🙁 بسیار ممنونم از زحماتت!) وزنیاک از دنیا بی خبر هم فکر می کند که جابز راست میگوید و رفت و ۳۵۰ دلارش را خرج کرد .

.جابز و وزنیاک زمانی با یکدیگر دوست شدند که جابز در تابستان برﺍی کمپانی اچ‌پی کار می‌کرد، جایی که وزنیاک نیز همچنان کارمند آنجا بود و مشغول کار بر روی پروژه ساخت یک کامپیوتر بزرگ بود. همچنان در همان سال، یعنی ۱۹۷۱، وزنیاک ﺍز ﺍدﺍمه تحصیل در دﺍنشگاه برکلی کالیفرنیا یک سال بعد ﺍز ثبت نامش در ﺍنجا بشدت منصرف شد.

آنها به این فکر افتاند که کمپانی کوچکی را بسازند . جابز میگفت :(بهتر است که وسیله مان را با نام  صفحه مدﺍر چاپی تماماً مونتاژ شده منتشر کنیم ) وزنیازک هم مشکلی با این ایده نداشت پس شروع کردند به فروختن همه ی وسایلشان  از فولوکس واگن گرفته تا ماشین حساب علمی را فروختند و جمعا ۱۳۰۰دلار جمع کردند و شروع کردند به ساختن اپل I .

ﺍول ماه آوریل سال ۱۹۷۶، جابز و وزنیاک کامپیوتر ﺍپل رﺍ تشکیل دﺍدندو وزنیاک هم از پست خود در اچ پی استعفا داد و معاونت  ﺍرشد بخش توسعه و پژوهش ﺍپل رﺍ نیز ﺍز آن خود کرد .اپل I به قیمت $۶۶۶٫۶۶ دلار به فروش رفت. وزنیاک هم از تکرار شدن کلمات خوشش می آمد و این قیمت را روی اپل I گزاشت .

او از مهندسی بسیار خوشش می آمد در اپل هم داشت همینطور مهندس اضافه میشد پس فکر کرد دیگر به وجودش در کمپانی اپل نیازی نیست بخواطر همین استعفا داد .در فِبریه سال ۱۹۸۷، دوﺍزده سال پس ﺍز پایه گذﺍری اپل، او کمپانی رﺍ به کلی ترک کرد. هرچند وزنیاک به عنوﺍن کارمند اپل باقی ماند و هر سال دست مزدی حدود ۱۲۰ هزﺍر دلار به ﺍو پردﺍخت می‌شد. ﺍو همچنان یکی ﺍز سهام دﺍرﺍن کمپانی اپل ﺍست. ﺍز زمانی که ﺍو شرکت اپل رﺍ ترک کرد تا زمان مرگ استیو جابز که در اکتبر سال ۲۰۱۱ نیز رخ دﺍد، ﺍو ﺍرتباط خود با جابز رﺍ ﺍز بین نبرده بود. هرچند که در سال ۲۰۰۶ طبق ﺍظهارﺍت ﺍو، جابز و ﺍو دوستان نزدیکی نبودند.

من از شرکت اپل کناره گیری نکردم. این تنها یک باور نادرست از وال استریت ژورنال بود که گمان می‌کردند من شرکت اپل را به دلیل چیزهایی که دوست نداشتم ترک کردم، و یا اینکه بتوانم حقوق بازنشستگی ام را به عنوان یک وفادار هر ماه بگیرم. اینها کاملاً اشتباه‌اند. من فقط می‌خواستم تجربه‌های بیشتری در ساخت و طراحی محصولات کوچک کسب کنم. برای مثال: یک دستگاه کنترل از راه دور عمومی!

او می خوست که در تعلیم دانش آموزان بسیار دقت شود . او همیش میگفت که  وقتی استیو جابز مسئول پروژه مکینتاش بود این پروژه داشت شکست میخورد ولی با بر کنار شدن او  پروژه دوباره روند سعودی خود را پیش  رو گرفت .

در آخر به جوایز او نگاهی میکنیم :

در سال ۱۹۷۹ به او جایزه گریس موری هاپر نیز تعلق گرفت.

در سال ۱۹۸۵ به او و استیو جابز، از طرف رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به نام رونالدریگان،مدال ملی تکنولوژی نیز اهدا شد.

در ماه دِسامبر سال ۱۹۸۹ از طرف دانشگاه کلرادو در بولدر، جایی که او اواخر دهه ۶۰ میلادی در آن تحصیل کرده بود، به او مدرک افتخاری دکترای مهندسی کامپیوتر نیز اهدا شد. پس از آن، او بودجهای برای ساخت آزمایشگاهی در همان دانشگاه به نام “آزمایشگاه واز “نیز به آن دانشگاه اهدا کرد.

در سال ۱۹۹۷ نام او در موزه تاریخی کامپیوتر نیز ثبت شد.

استیو وزنیاک اصلی ترین حامی مالی موزه اکتشافات کودکان سن خوزه نیز می‌باشد. به افتخار او، خیابان رو به رویی این موزه نیز واز وی نام گرفت.

در سال ۲۰۰۰ وزنیاک به تالار بزرگ مخترعین ملی امریکا نیز دعوت شد.[

در سال ۲۰۰۱ هفتمین جایزه سالیانه جایزه هنز به دلیل نقش برجسته اش در فناوری و اقتصاد نیز به او تعلق گرفت.

در ماه دِسامبر سال ۲۰۰۵ او مدرک دکترای مهندسی کامپیوتر را از دانشگاه کترینگ به عنوان جایزه نیز دریافت کرد.

او همچنان از طرف دانشگاه ایالتی کارولینای شمالیو دانشگاه نوا به دو مدرک دکترای افتخاری دیگر نیز دست یافت، به علاوه دریافت جایزه تکنولوژی از جشنواره Telluride Tech.

در ماه مِی سال ۲۰۱۱ مدرک افتخاری دکترای مهندسی کامپیوتر از طرف دانشگاه ایالتی میشیگان نیز به او تعلق گرفت.

در سال ۲۰۱۱ انجمن انسانیت امریکایی به او جایزه اسحاق اسیموو را نیز اهدا کرد.

در سال ۲۰۱۱ به او جایزه کروی فناوری توسط رئیس جمهور کشور ارمنستان به دلیل سهم برجسته او در فناوری اطلاعات نیز تعلق گرفت.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ استیو وزنیاک به مدرک دکترای مهندسی کامپیوتر از طرف دانشگاه سانتا کلارا نیز دست یافت.

در ماه فِبریه سال ۲۰۱۴ در شهر لس آنجلس، استیو وزنیاک شصت و ششمین مدال هوور را از طرف رئیس موسسه مهندسان برق و الکترونیک و آقای روبرتو دی مارکا]نیز دریافت کرد.

 

 

 

 

 

 

سامان گوهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *