داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

شکی نیست که مدیریت بحران آب باید یکی از اولویت‌های نخست امنیت ملی واقلیمی ایران باشد. گرچه آب جزو منابع تجدیدپذیر محسوب می‌شود، اما با افزایش جمعیت، افزایش تقاضا و ثابت بودن منابع آبی به تدریج سرعت استفاده از این منابع، از سرعت تجدیدپذیری آن پیشی می‌گیرد؛ بنابراین پرداختن به موضوع آب و توسعه فناوری های آن از اهمیت بسزایی برخوردار است. از قول عقلا: در بازی قدرت خاورمیانه، آب از نفت با اهمیت تر خواهد بود. ایران می تواند ضمن مهار این بحران، از این شرایط پلی برای جهش فناوری و صنعتی کشور بسازد.

 

اگر عزم و اراده ی جدی در ایران باشد، کشور می تواند به صادرکننده ی مهم فناوری های آب در دنیا تبدیل شود. طبق گفته سازمان ملل تا سال ۲۰۲۵ یک سوم جمعیت جهان با مشکل دسترسی به آب آشامیدنی سالم مواجه خواهند شد.

عمده چاره جویی که در ایران برای آب شده است معمولا از جنس فرهنگ سازی، یا بحث های قیمت گذاری و مقررات بوده است یا ساخت سازه بوده است. لذا سهم فناوری برای رفع معضل آب در گفتمان ملی کوچک است. اینجا همان جایی است که این معضل می تواند سهمی برای خود در شکوفایی اقتصاد و فربه شدن بعد جهانی آن برای خود باز کند.

در سطح جهانی هنوز راه حل های فناورانه برای آب در سطوح ابتدایی و در حال آزمایش هستند. این راه‌حل‌ها اتفاقا ترکیبی از تخصص‌ها و قابلیت‌های فناوری را لازم دارند که کشور ما در برخی از آن‌ها مثلا علم نانو، مواد پیش‌رفته، مهندسی کنترل، سازه‌های دقیقو … قدرتمند است.

بنابراین در این مورد ایران خیلی عقب نیست. فناوری های تسویه مجدد آب و برگرداندن آن به چرخه ی کشاورزی، آبیاری قطره ای و هوشمند و شیرین کردن آب ، بارورسازی ابرها، بیابان زدایی و کشاورزی با دقت بالا می تواند محور و اساس این چشم انداز قرار گیرد. ضمن این‌که پیوند بین آب و انرژی، مرتبا در حال تقویت شدن است.

اینکه ایران متکی به نفت به مهم ترین صادرکننده ی تجهیزات نوین مدیریت تولید و مصرف آب تبدیل شود دست نیافتنی نیست. این بازار وجود دارد مثلا عربستان سعودی رقم خیرکننده ۵۰۰ میلیارد دلار را برای ایجادتکنولوژی های سبز نوین و پنل های خورشیدی در فضایی به وسعت ۲۶ هزار کیلومتر مربع سرمایه گذاری کرده است تا جایگزین سوخت های فسیلی کند. همچنین در تلاش است تا مدرن ترین تاسیسات آب شیرین کنی را بسازد. امارات نیز همچنین.

کشاورزی محور فناوری

در اصلاح شبکه ی توزیع آب نیز می توان به نتایج درخشانی رسید. بخش مهمی از مصرف آب در ایران مربوط به شبکه توزیع است. تقریبا مردم ایران مصرف آب خانگی متعادلی دارند، بخش کشاورزی مصرف کننده ی اصلی است و ۶۰ درصد منابع آب به دلیل آبیاری سنتی در کشاورزی هدر می رود. لذا فناوری های بازیافت آب از جمله استفاده از فاضلاب شهری (عمدتا برای آبیاری و کشاورزی) میتواند یکی از عناصر مهم در مبارزه با کمبود آب و خشکسالی به شمار رود. کشاورزی با دقت بالا، افزایش بهره وری و تولید با استفاده از تکنولوژی، ایجاد روابط تنگاتنگ بین دانش آموخته ی کشاورزی و کشاورز و انتقال اطلاعات و پیاده سازی علم یقینا ابزار لازم این چشم انداز در صورت وجود اراده است.

ایران باید با نگاهی آینده نگر شعارها و اولویت ها و امکاناتش را معطوف مبارزه با دشمن بزرگ یعنی خشکسالی و بحران آب، ایجاد و گسترش فناوری های آب و خاک ، تامین امنیت غذایی و آبی خود در درجه اول و سپس  ساختن پلی از آن جهت عرضه ی محصولاتی کاربردی و استراتژیک برای جهان کند.

safari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *