داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

بازآفرینی لامسه در پروتزهای مصنوعی توسط پژوهشگران می تواند به شکل قابل ملاحظه ای کیفیت زندگی شخصی که دچار قطع عضو شده است را بهبود ببخشد، به همین دلیل تاکنون لیست بلندبالایی از تحقیقاتی که سعی در به حقیقت در آوردن این مهم داشته اند وجود دارد. و حال برخی از این دانشمندان از کلیولند تیمی را تشکیل می دهند که بر طبق مقاله ای از آنها که به تازگی در وبسایت Science منتشر شده است با موفقیت توانسته اند حس لامسه را تحت شرایط و تنظیمات آزمایشگاهی برا ی دو مرد بازآفرینی کنند.

درست مانند آزمایش اخیر که به وسیله ی تیمی از اروپا هدایت می شد این تیم نیز الکترود ها را در اطراف سه عصب اصلی بازوی قطع شده فرد مورد آزمایش جایگذاری کردند. بعد از این مرحله دستگاهی سیگنالهای الکتریکی را بین الکترودها و پروتز در زمان اتصال ارسال می کند، آنچه فرد مورد آزمایش در این مورد بازگو کرد ، احساس یک سوزش و خارش خفیف ناشی از برق در ابتدای کار بود.

 

prosthetic limbs

 

بعد از مدتی ، زمانی که محققان دریافتند که چه طور الگوها و شدت سیگنالها را کنترل کنند، به شخص تحت آزمایش اجازه داد تا بافت پارچه نخی را تشخیص دهد و حتی بتواند دانه های توت را بدون له کردن آنها جا به جا و ساقه چوبی نازک متصل به آن را جدا کند. این یعنی برآمدن از پس یک چالش خیلی بزرگ آنهم در حالی که خیلی از مطالعات هنوز در همان مرحله “احساس مور مور” شدن گیر کرده اند.

با این همه پژوهشگران قبل از اینکه قادر به ساخت پروتزهایی باشند که بتواند حس لامسه مخصوص به هرچیزی را به فرد انتقال دهد هنوز به این نیاز دارند تا بهتر به چگونگی اداره این سیگنالها پی ببرند. حتی دو فرد مورد آزمایش آنها نیز تنها عادت کرده اند یک یا دوبار در ماه و فقط در آزمایشگاه از این عضو مصنوعی با تکنولوژی بالا استفاده کنند.

خب لحظه ای را تصور کنید بدون حس لامسه تا به ارزش آن پی ببرید.

منبع:engadget

parham

پرهام برای پست هاش وقت زیادی صرف می کنه ، چون کاربران دیجی ناکو و علاقه مندان به فناوری رو زیادی دوست داره :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *