داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

شرکت گوگل نهایتا به روز‌رسانی اندروید ۵.۰ را برای چند دستگاه جدید سری نکسوس ارائه کرد. با نصب این به‌روز رسانی بر روی نکسوس ۵ و صرف مدت زمانی برای آشنایی با قابلیت‌های جدید این سیستم‌عامل، تفاوت‌ها و قابلیت‌هایی در مقایسه با نسخه مخصوص توسعه‌دهندگان مشاهده کردیم. قابلیت‌هایی که حتی برخی‌ از ‌آن‌ها به طور ناقص در نسخه‌های پیشین ارائه شده بودند و یا ممکن است از نظر ما مخفی بوده‌اند.
تخم‌مرغ عید پاک یا فلپی‌برد گوگلی!

همان‌طور که مشاهده خواهید کرد این قابلیت در نسخه‌های پیشین اندروید همانند نان زنجبیلی، بستنی حصیری، کیت کت و دیگر نسخه‌ها نیز وجود داشته اما اکنون تغییر اندکی در نحوه تعامل کاربران با آن ایجاد شده است.

در ادامه با دیجیناکو همراه باشید.

با رفتن به مسیر تنظیمات گوشی و سپس About Phone، کافی است ۴ بار به طور سریع نسخه اندروید را لمس کنید تا به تخم‌مرغ عید پاک برسید. اما در پس این تخم‌مرغ، یک بازی سرگرم‌کننده پنهان شده است.

اگر چند بار بر روی آبنبات چوبی ظاهر شده بزنید و سپس انگشت خود را بر روی آن نگه دارید به یک بازی مشابه فلپی برد و البته ساخت گوگل وارد خواهید شد.

انتقال محتویات به گوشی جدید با روشی جدید!

اگر به جای ارتقای گوشی خود به اندروید ۵.۰، تصمیم به خرید یک گوشی هوشمند جدید مجهز به این نسخه از اندروید گرفته باشید، می‌توانید از قابلیت جدید Tap & Go که در مراحل اولیه راه‌اندازی گوشی قرارگرفته بهره ببرید تا دستگاه جدید خود را با استفاده از NFC به هر دستگاه اندرویدی دیگر مجهز به اندروید ۴.۱ یا بالاتر متصل کنید و نهایتا بتوانید حساب‌های کاربری خود را انتقال دهید.

حتی می‌توانید با استفاده از نسخه پشتیبانی که از دستگاه قدیمی خود تهیه‌کرده‌اید به راحتی برنامه‌‌ها و حتی محتویات و دیتا‌های آن‌ها را نیز به دستگاه جدید انتقال دهید. این قابلیت از آن‌جهت کاربردی است که حتی آیکون‌ها و فولدرهای موجود نیز به همان سبک و ترتیب و چینش به دستگاه جدید منتقل خواهند شد.

جستجو در منوی تنظیمات

پیش از این در گوشی‌های هوشمند شاهد کادر جستجوی گوگل بودیم اما این‌بار این کادر به شکلی جدید خودنمایی می‌کند. در واقع می‌توانید با استفاده از آن به دنبال گزینه‌های مرتبط با جستجو در منوها باشید. استفاده از این کادر می‌تواند سریع‌تر از پیمایش دستی شما را به نتیجه رهنمون سازد.

دسترسی سریع‌تر! به تنظیمات

نوار هشدارها در اندروید ۵ به طور کامل طراحی مجدد شده و عملکردی متفاوت با پیش دارد. برای مثال دیگر شاهد نمایش یک پنل ثانویه برای نمایش کلیدهای خاموش و روشن نخواهیم بود.

چراغ‌قوه پیش‌فرض

یکی از برنامه‌هایی که اکثر کاربران بر روی گوشی‌ هوشمند خود از آن استفاده می‌کنند، برنامه ساده چراغ قوه است که می‌تواند برای پیداکردن کلیدها و یا حتی در موقع قطع برق، به کمک شما بیاید.

متاسفانه در گذشته مجبور بودید از برنامه‌های جانبی برای نیل به این هدف استفاده کنید. در اندروید ۵، این قابلیت به صورت یک کلید خاموش و روشن در پنل هشدارها قرارگرفته تا به راحتی و هرچه سریع‌تر از آن استفاده کنید.

کنترل میزان مصرف اینترنت به سریع‌ترین شکل ممکن

پنل هشدارها هنوزهم قابلیت‌های جالبی برای عرضه به کاربران دارد. برای مثال می توانید با لمس آیکون مربوط به میزان آنتن‌دهی سیم‌کارت، به اطلاعاتی در خصوص میزان مصرفی اطلاعات ( از قبیل دانلود و آپلود داده‌ها) دسترسی داشته باشید.

این قابلیت در صورتی که از طرح‌های مختلف اینترنتی بهره می‌برید، فوق‌العاده مفید و کاربردی است.

دسترسی سریع به آلارم!

باز هم در پنل هشدارها شاهد تغییرات جدیدی هستیم. این‌بار امکان دسترسی سریع به برنامه ساعت و البته مشاهده تعداد و زمان هشدارهای تنظیم شده به راحتی امکان‌پذیر شده است. به این ترتیب با دسترسی سریع، لازم نیست هرشب گوشی خود را برای اطمینان از فعال بودن هشدارها کنترل کنید.

عدم دریافت هشدارهای ناخواسته

ممکن است هشدارهای مرتبط با برنامه‌های مختلف، مدام بر روی گوشی شما ظاهر شوند و اکثر آن‌ها هم غیرضروری باشند. به عنوان مثال‌ هشدارهایی مبنی بر وجود به روز‌رسانی برای برنامه‌ها و هشدارهای مرتبط با بازی‌های مختلف از این دسته هستند.

در اندروید ۵ می‌توانید با شناسایی منبع این هشدارها، دریافت آن‌ها را غیرفعال کنید. تنها کافی است دست خود را چند ثانیه بر روی هشدارهای آزاردهنده نگه دارید و بدین ترتیب به منوی تنظیماتی رهنمون خواهید شد تا هشدارها را غیرفعال کنید.

مخفی کردن هشدارهای خاص از روی قفل‌صفحه‌نمایش

وقتی صحبت از هشدارها می شود، بدنیست به تغییر مهم‌تر که با قفل‌صفحه‌نمایش ارتباطی نزدیک دارد اشاره کنیم. اینکه دوستان و یا افراد دیگر با مشاهده گوشی شما، اطلاعات مرتبط با هشدارهای مختلف را بر روی قفل صفحه‌نمایش ببینند یک مشکل مرتبط با حریم خصوصی افراد به حساب می‌آید.

خوشبختانه در نسخه جدید اندروید، می توانید با رفتن به قسمت تنظیمات و سپس Sound & notifications و انتخاب گزینه When device is locked و نهایتا Hide sensitive notification content شرایط را به‌گونه‌ای تنظیم کنید تا برنامه‌های انتخابی محتویات هشدارگونه خود را از روی قفل صفحه‌نمایش مخفی کنند.

غیرفعال‌کردن همه هشدارهای مشاهده شده بر روی قفل صفحه‌نمایش

همان‌طور که در تصویر قبل مشاهده می‌کنید، می‌توانید همه هشدارهای موجود بر روی دستگاه را نیز از حضور بر روی قفل صفحه‌نمایش منع کنید. بدین‌منظور باید روند زیر را دنبال کنید.

ابتدا به قسمت تنظیمات رفته و با انتخاب گزینه Sound & notifications و سپس When device is locked و نهایتا فعال‌کردن گزینه Don’t show notifications at all، به دریافت این هشدارها خاتمه دهید.

قفل هوشمند

قابلیت قفل هوشمند برای کاربرانی که به طور مداوم و یا حتی مقطعی از بلوتوث و NFC و یا بهتر است بگوییم ارتباط‌هایی از نوع ذکر شده استفاده می‌کنند مفید فایده واقع می‌شود.

برای مثال اگر گوشی خود را به دستگاه‌هایی مانند ساعت هوشمند، سیستم صوتی خودرو و یا استریو از طریق بلوتوث متصل می‌کنید، می‌توانید آن دستگاه را در تنظیمات پیش‌فرض به صورت تاییدشده درآورید. این قابلیت، سوال‌های امنیتی و یا قفل‌های امنیتی را غیرفعال می کند. این قابلیت به ویژه در خودروها بسیار کاربردی است.

اگر نگرانی امنیتی دارید می‌توانید از زنگ‌های آنلاین NFC بهره ببرید. بدین‌ترتیب گوشی شما فقط هنگامی که آن‌را در دست بگیرید و یا به آن نزدیک شوید، باز خواهد شد.

حالت آرامش!

گوگل نهایتا تصمیم گرفته حالت معروف Do Not Disturb را در اندروید ۵ استفاده کند. با فشردن یکی از کلیدهای تنظیم صدا می‌توانید به سه حالت None,Priority و نهایتا All دسترسی داشته باشید. اگر دوست ندارید هیچ هشداری حتی زنگ بیدارباش را دریافت کنید، می‌توانید گزینه None را انتخاب کنید و یا حتی یک بازه زمانی به عنوان مثال ۸ ساعت را مشخص کنید.

همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، Priority چیزی ما بین دو گزینه دیگر است. با استفاده از این گزینه می‌توانید مشخص کنید کدام هشدارها دریافت و کدام دریافت نشوند. به عنوان مثال می‌توانید مشخص کنید که تنها تماس‌ها و پیامک‌ها، آن‌هم از مخاطبین ستاره‌دار دریافت شوند و یا حتی تنها در زمان مشخصی از روز آن‌ها را دریافت کنید.

 محدود کردن ارتباطات برای مهمانان! و کاربران دیگر

در تبلت‌های جدید، قابلیتی برای محدودکردن برخی قابلیت‌ها وجود دارد و آن ایجاد پروفایل برای کاربران دیگر است. این پروفایل ها به شکل پروفایل‌های مهمان و پروفایل‌های معمولی برای کاربران دیگر قابل استفاده هستند.

تفاوت بین این دو آنستکه پروفایل مهمانان در هنگامی که گوشی را برای مدتی کوتاه به شخص دیگری قرض می‌دهید قابل استفاده است اما از پروفایل کاربر برای استفاده مداوم و شراکتی گوشی و یا تبلت‌ها استفاده می شود.  شما به عنوان ادمین می‌توانید قابلیت‌های موجود از برقراری تماس (مهمان) و یا برقراری تماس و ارسال پیامک (کاربر) را محدود کنید.

 برنامه‌های الصاق‌شده!

اگر گوشی خود را درحالت مهمان به کسی بدهید که نیاز به برقراری تماس فوری با شخصی دارد، مطمئنا هیچ لطفی به وی نکرده‌اید. بارها اتفاق افتاده که شخصی برای برقراری تماس از شما کمک خواسته تا گوشی خود را به او بدهید.

با استفاده از قابلیت Pin می‌توانید برنامه‌هایی را مشخص کنید تا آن شخص در مدت زمانی که از گوشی شما استفاده می‌کند تنها بتواند از همان برنامه‌ها بهره ببرد. برای خروج از این حالت باید کلیدهای برنامه‌های اخیر و بازگشت را همزمان بفشارید و از طریق منوی امنیتی، گوشی را به حالت قبل بازگردانید.

برای فعال‌کردن این قابلیت به منوی تنظیمات رفته و سپس Security را انتخاب و با استفاده از قابلیت Screen Pinning می‌توانید برنامه‌های دلخواه و یا اخیر را انتخاب کنید.

نمایش عکس‌ها در فرمت RAW

این قابلیت هنوز در ابتدای راه خود قراردارد. قابلیت استفاده از عکس‌‌های RAW در اندروید برخلاف تغییرات و بهبودهای فراوانی که در نرم‌افزار دوربین اندروید ۵ مشاهده می‌کنیم، هنوز در این برنامه ادغام نشده و برای استفاده از آن باید از برنامه L Camera استفاده کنید که البته این برنامه نیز در نسخه آزمایشی خود قرار دارد.

برنامه ساعت

توجه به نکات ریز توسط شرکت‌های بزرگ، کاربران را به استفاده از محصولات تولیدی آن شرکت‌ها دلگرم‌ می‌کند. یکی از این نکات در سیستم‌عامل اندروید ۵، برنامه ساعت است. پس زمینه این برنامه به نحوی تنظیم‌شده که براساس ساعات مختلف شبانه روز، تغییر کند و به این ترتیب کاربران را به استفاده از برنامه‌ای با رابط کاربری جذاب‌تر ترغیب می‌کند.

متون با کنتراست بالا

با استفاده از این قابلیت جدید می‌توانید متون را در پس‌زمینه‌های روشن، خواناتر کنید. با رفتن به قسمت تنظیمات و سپس انتخاب گزینه Accessibility می‌توانید گزینه High Contrast Text را انتخاب کنید. این گزینه برای افرادی که مشکلات بینایی دارند نیز مفید است.

تماس‌هایی که دیگر مزاحم شما نمی‌شوند

اندروید ۵ بیش از پیش هوشمند شده به گونه‌ای که اگر به عنوان مثال در حال کار با برنامه گوگل مپس باشید و تماس ورودی را دریافت کنید، این تماس بر روی صفحه ظاهر نخواهد شد.

عدم بسته‌شدن برنامه‌ها علی‌رغم راه‌اندازی مجدد گوشی

پیش از عرضه اندروید ۵، راه‌اندازی مجدد گوشی، برنامه‌های باز را به طور کامل می‌بست اما در این نسخه از اندروید، پس از راه‌اندازی مجدد، برنامه‌هایی که در پس‌زمینه درحال اجرا بودند بازهم قابل استفاده خواهند بود.

قابلیت تصحیح رنگ

تقریبا ۷ درصد از افراد روی کره زمین، با مشکل تشخیص رنگ‌ها روبرو هستند. گوگل این دسته از کاربران را نیز فراموش نکرده و برای آن‌ها سیستم و یا بهتر است بگوییم قابلیت تصحیح رنگ را در نظر گرفته که با رفتن به مسیر تنظیمات، Accessibility و نهایتا Color Correction می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

Built-in-color-correction - Copy

بدین ترتیب می‌توانید تغییراتی را در جهت ایجاد رنگ‌بندی جدید به کارگیرید. می‌توانید از سه طرح با نام‌های Deuteranomaly, Protanomaly و نهایتا Tritanomaly یکی را برگزینید.

منبع

mojtaba

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *