داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

دیجیکالا همواره ثابت کرده که از هوش تجاری و شناخت بیشتری نسبت به رقبا برخوردار است و از موقعیت‌های مختلف به خوبی بهره‌بردای می‌کند رقیبت نوظهور این کسب‌وکار اینترنتی یعنی بامیلو هم برای اکثر کاربران شناخته شده است. اما بر خلاف دیجیکالا با تبلیغات وسیع و پر سروصدا.

به گزارش دیجی ناکو، ششم آذرماه ۹۴ مصادف بود با روز جمعه سیاه یا همان (Black Friday) که امسال فروشگاه بامیلو از آن به عنوان استثایی‌ترین حراج اینترنتی ایران یاد کرد. بامیلو با تقلید از حراج معروف بلک‌فرایدی که معمولا یک روز بعد از جشن شکرگزاری در آمریکا برگزار می‌‌شود، سعی کرد این شبیه‌سازی را در ایران هم انجام دهد. در این روز فروشگاهها و مراکز خرید خصوصا در آمریکا با تخفیف‌های غیرمعمول سعی در غافلگیر کردن مشتریان دارند اما معمولا هجوم خریداران در این روزه به حدی است که با غافلگیری فروشندگان همراه است.

دیجیکالا بدون واکنش خاصی نسبت به این روز یا موارد مشابه، امسال با بهره‌گیری از مناسبت شب یلدا و در آستانه دهمین سالگرد فعالیت خود اقدام به برگزاری جشنواره بزرگ فروش به نام یلدای شگفت‌انگیز کرد. نکته جالب که هر دو جشنواره فروش در یک ماه و با هدف شکستن رکورد فروش اینترنتی برگزار شد. اگرچه هنوز در آغاز هفته فروش ویژه دیجیکالا هستیم اما به راحتی می‌توان تفاوت این دو جشنواره فروش را در دو برند احساس کرد.

بامیلو بعد از بلک فراید انتقادات زیادی را برانگیخت، اولین و مهمترین بخش این انتقادات از سمت مشتریان ناراضی بود که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. مشتریان بامیلو معتقد بودند که اجناس ارائه شده قبلا قیمت آنها افزایش یافته تا با ارائه تخفیف به قیمت معمول برسد و فروشگاه بامیلو عملا با این ترفند فقط قصد افزایش فروش داشته است نه ارائه تخفیف.کاربران این تناقض قیمت را نوعی عدم صداقت و فریبکاری قلمداد کردند. بخش دیگری از انتقادات نسبت به فروش استثنایی بامیلو، به خود عنوان و تقلید بامیلو از بلک‌فرایدی برمی‌گشت، رسانه‌ها زیادی این حرکت را مغایر فرهنگ ایرانی دانسته و نوشتند که این فروشگاه قصد نفوذ فرهنگی و متداول کردن ارزشهای آمریکایی و اروپایی در ایران را داشته است.

صرف‌نظر از انتقادات و مباحث حاشیه‌ای نمی‌توان جشنواره بلک‌فرایدی را از نظر تجاری موفق دانست، حتی اگر از نظر آمار و تعداد فروش رکوردی را هم به جا گذاشته باشد. کم نبودند کاربرانی که اولین بار بود در ایران چنین عنوانی را می‌شنیدند و حتی کسانی هم که اطلاعاتی داشتند دنبال یک وجه تشابه تقویمی، ملی یا فرهنگی می‌گشتند. ابراز نارضایتی کاربران از تخفیف‌های بعضا غیر واقعی بامیلیو در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌داد که بامیلو در آینده‌ای نزدیک به اندازه فروش این روز با ریزش مشتری مواجه خواهد شد. در مجموع بازخورد این جشنواره در رسانه های مختلف و عدم رضایت کابران نشان از عدم موفقیت آن داشت.

در مقابل آن دیجی‌کالا از فرصت شب یلدا استفاده کرد و با مقارن کردن این جشنواره با دهمین سال فعالیت خود به نوعی به مشتری سابقه ثبات و پایداری خود را یادآوری می‌کند. دیجیکالا هوشمندانه به جای استفاده از یک عنوان غربی تقریبا ناشناخته، از یک مناسبت تقویمی ایرانی که همواره با شادی و هدیه همراه است استفاده کرد و بر خلاف بامیلو به جای یک روز یک هفته را به این امر اختصاص داد. همین ظرافت نیز در انتخاب کالاهای جشنواره و میزان تخفیف‌های لحاظ شده به خوبی محسوس است.

مناسبت‌های تقویمی و جشنواره‌های فروش برای هر کسب‌وکاری می‌توان فرصت خوبی برای جذب مشتری جدید و فروش بیشتر باشد مشروط بر این که با فکر و هوش تجاری همراه باشد. چندی پیش به مناسبت ۱۳ آبان یک هاستنیگ جشنواره فروش هاست به مناسبت روز دانش‌آموز برپا کرده بود! تبلیغات آن بیشتر از این که غافلگیر کننده و مفید باشد، مضحک به نظر می‌رسید. بهتر است بین نوع کالا و خدمات عرضه شده با مناسبت ارتباط منطقی و احساسی وجود داشته باشد. جشنواره‌های فروش دقیقا مانند تیغ دولبه عمل می‌کند. در صورتی‌که با شکست مواجه شود علاوه بر تحمیل هزینه ممکن است به اعتبار کسب‌وکار آسیب جدی وارد کند.

منبع: نت استارت

مجید امانی

مجید امانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *