داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

SpaceShipTwo که فضاپیمایی مخصوص پرواز در زیر مدار زمین به منظور گردشگری فضایی است و توسط کمپانی Virgin Galactic طراحی شده است، روز گذشته در جریان تست پرواز بر بالای صحرای موهاوی کالیفرنیا دچار سانحه شد.گشت بزرگراه کالیفرنیا در همان ابتدا از کشته شدن یک نفر در این واقعه خبر داد.بر طبق گزارشی که یکی از پایگاه های خبری کانال NBC منتشر کرده مشخص شد که فرد دیگر نیز با جراحت های وخیم ناشی از این سانحه توسط  هلیکوپتر اورژانس به نزدیک ترین بیمارستان منتقل شد. ویرجین گلکتیک وضعیت خلبانهای یاد شده را در یک کنفرانس خبری که امروز برگزار شد تایید کرد که البته جزئیات دیگری نیز به لطف این کنفرانس آشکار شد از جمله اینکه دو خلبانی که وظیفه ی هدایت این فضاپیما را بر عهده داشتند توسط Scaled Composites که شریک آنها در این پروژه ی فضایی است استخدام شده و آموزش دیده بودند البته هویت این خلبانان هنوز به صورت ناشناس باقی مانده است.

B1S8hpzCYAA93sl

طبق توییتی از خبرگزاری Associated Press ، یکی از شاهدان ماجرا توضیح داده است که هواپیمای مذکور بعد از مشتعل شدن راکت هایش به منظور پرواز، در میان هوا منفجر شد. راه اندازی راکتها یکی از مراحل کلیدی برای شروع فرآیند پرواز توسط خود SpaceShipTwo بعد از جدا شدن از هواپیمای اصلی WhiteKnightTwo است که آن را راهی سفر در مدار زمین می کند.در تصویر زیر می توانید جزئیات چگونگی پرواز و کارکرد این فضاپیما را مشاهده فرمایید.

spaceship

هنوز اطلاعات دقیقی از علت این حادثه در دسترس نیست . انتظار می رود مقامات رسمی انجمن ملی ایمنی حمل و نقل تحقیق در این مورد را از روز شنبه آغاز نمایند که احتمالاً تا چند روز این پروسه به طول می انجامد.

George Whitesides ، مدیر عامل ویرجین گلکتیک در این خصوص گفت : فضا محیطی خشن و طاقت فرساست و امروز نیز روز بسیار سختی بود. در ادامه افزود ما به کسانی که با این وسیله پرواز کردند مدیونیم همانطور که به مردمی که برای حرکت به جلو و درک آن بسیار سخت تلاش کردند مدیون هستیم.

B1TUR5SCYAAMJFF
ویرجین گلکتیک یک کمپانی گردشگری فضایی است که متعلق به گروه ویرجین ریچارد برانسون میلیاردر است. هدف او راه اندازی ناوگانی از فضاپیماها ، مانند SpaceShipTwo و WhiteKnightTwo بود که مسافران را به ازای ۲۵۰,۰۰۰ دلار به فضای مدار زمین می برد.
SpaceShipTwo در سال ۲۰۰۹ رونمایی شد و اولین پرواز کاملا متکی به خود را در سال ۲۰۱۳ تکمیل نمود.این فضاپیما بر اساس بخشی از همکاری مخاطره آمیز Virgin Galactic و  Scaled Composites توسعه یافته بود. که ویرجین در سال ۲۰۱۲ با به گردن گرفتن این پروژه پر ریسک به عنوان تنها مالک آن به یک کمپانی فضاپیمایی مشهور شد.

spaceshiptwo-during-glide-flight

SpaceShipTwo برای حمل ۲ خلبان و شش سرنشین طراحی شده است ، در طول ۵ سال گذشته ۵۴ پرواز تستی را با موفقیت پشت سر گذاشته بود آخرین آنها یک پرواز کنترل شده موسوم به “glide flight” بود که آگوست گذشته برای تست پایداری آن در هنگام فرود و کاهش ارتفاع در حات سرازیری انجام گرفته بود. آخرین پرواز کاملی که توسط این فضاپیما انجام شده بود در ژانویه ی امسال صورت پذیرفت.
ویرجین گلکتیک قصد داشت تا سوختی با حالت کشسان را که موجب ناپایداری موتور فضاپیما میشد با سوختی با پایه ی جامد که قابل ارتجاع در اثر حرارت بود و توسط Scaled Composites ساخته شده بود جایگزین نماید که پرواز دیروز اولین مرتبه ای بود که این سوخت جدید زمانیکه فضاپیما در حالت پرواز قرار میگرفت استفاده میشد.

B1S39k1CQAA3wrX

برنسون پیشتر گفته بود که امیدوار است در اولین پرواز تجاری که در اواخر امسال یا زمانی در سال ۲۰۱۵ که به زودی فرا میرسد صورت می گیرد حضور داشته باشد. بیش از ۷۰۰ نفر پرواز با فضاپیمای شرکت گلکتیک را رزرو کرده اند در این بین نام اشخاص سرشناسی از جمله لئورناردو دی کاپریو و استفان هاوکینگ هم به چشم میخورد که مشخص نیست رخداد پیش آمده چگونه آینده و برنامه های تجاری این کمپانی را دستخوش تغییر خواهد کرد.

حادثه ی یاد شده درست به دنبال سانحه ی دیگری از یک پرتاب فضایی در اوایل هفته گذشته ، رخ داد که در آن راکت شرکت علوم فضایی در حال بلند شدن از جایگاه پرواز ناسا در حالی که فضاپیمایی بدون سرنشین حامل  ۵,۰۰۰ پوند تجهیزات برای ارسال به ایستگاه بین المللی فضایی را حمل می کرد دچار این اتفاق مهلک شد.

ویرجین گلکتیک قرار است تا کنفراس مطبوعاتی دیگری را در روز شنبه برگزار نماید.

منبع: cnet

parham

پرهام برای پست هاش وقت زیادی صرف می کنه ، چون کاربران دیجی ناکو و علاقه مندان به فناوری رو زیادی دوست داره :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *