داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

در حالی که کاربران عادی گوشی های هوشمند که یک دیوایس اندرویدی را انتخاب می نمایند ممکن است چندان علاقه ای به سفارشی کردن تجربه ی استفاده ی خود از گوشی به عنوان یک طرفدار پر و پا قرص را نداشته باشند ولی در نقطه ی مقابل تعداد زیادی از خریداران هم هستند که اندروید را به iOS و سایر سیستم عامل ها ترجیح می دهند فقط به این خاطر که این آزادی را دارند تا نسبت به هر پلتفرم دیگری کارها و سفارشی سازی های بیشتری بر روی آن انجام دهند از جمله روت نمودن دستگاه ، اگرچه تجربه ی دلپذیر این دسته خاص ممکن است با شروع از لالی پاپ برای همیشه دستخوش تغییر گردد، آنهم فقط به این دلیل که گوگل در شیوه ی بروزرسانی اندروید ۵ تغییرات مهمی را اعمال کرده است.

از اولین نسخه ی اندروید شیوه ی بروزرسانی اندروید به روش OTA به این صورت بود که هر فایلی در پارتیشن سیستم به صورت جداگانه پچ میشد ولی با عرضه ی اندروید آبنبات چوبی این روش به کلی تغییر نموده است.در زیر تصویری است که شیوه ی بروزرسانی را در نسخه های پیش از اندروید ۵ نشان میدهد.

nexus2cee_image2

همانطور که با تحلیل تصویر بالا می توان متوجه شد ، شیوه بازیابی به این صورت است که ابتدا فایل موردنظر شناسایی می گردد، سپس signature یا امضا و اعتبار آن چک می گردد و در مرحله ی بعد اگر همه چیز هم خوانی داشته باشد پچ بر روی فایل اعمال میشود با اینکه این پروسه فرآیندی طولانی و نسبتاً کند محسوب می شود ولی از طرفی برای افرادی که قصد روت نمودن دستگاه یا سفارشی سازی جنبه های مختلف آن را دارند مزیتی بزرگ به شمار میرود. زیرا تا زمانی که سایر فایلها دست نخورده باقی بمانند شما میتوانید تقریباً هر کاری را که در نظر داشته باشید بر روی پارتیشن سیستم انجام دهید و با این وجود باز هم آپدیت به روش OTA  با موفقیت صورت می پذیرد.

اما حالا با عرضه ی اندروید آبنبات چوبی کل معادله به هم خورده است، اسکریپی که در اندروید نسخه ی ۵ برای آپدیت OTA به کار می رود دیگر به روش سابق فایلها را به صورت تکی و جداگانه اصلاح نمی کند در عوض کل سیستم را به عنوان یک بلاک بزرگ و به صورت مستقیم پچ می نماید. در زیر می توانید نمایی از فراِیند اسکریپ بروزرسانی را در دستگاه نکسوز ۹ و به روش OTA مشاهده نمایید.

nexus2cee_image3

به این ترتیب هر دستکاری که از قبل بر روی فایلهای سیستمی صورت گرفته باشد موجب خواهد شد تا عملاً هر پروسه ی آپدیتی در آینده مختل گردد.

از نقطه نظر فنی دلیل پشت این قضیه به پروسه ی بوت تایید شده (verified boot) مرتبط می گردیده است، که اولین مرتبه در اندروید کیت کت معرفی شده بود با اینکه گوگل در حال حاضر فقط در گوشی های نکسوز این قابلیت را فعال کرده است ولی این حرکت خود می تواند نشانه ای دال بر این باشد که کمپانی در حال آماده کردن خود برای قدم گذاشتن در این مسیر در آینده است.

حتی بدون در نظر گرفتن ماجرای تایید بوت کاملاً منطقی به نظر میرسد که آپدیت OTA به همین شیوه صورت گیرد چرا که پچ نمودن کل پارتیشن سیستمی به صورت مستقیم بسیار سریع تر از این است که سعی در پچ نمودن تک تک فایل ها به صورت جداگانه داشته باشد.بنابراین اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید بر روی گوشی خودتان انواع هنرنمایی ها را امتحان کنید ، راهی جز این ندارید که یک نسخه ی استاک از اندروید بدون هیچ گونه تغییر و کاملاً عاری از هرگونه اصلاح یا دستکاری را قبل از اعمال بروزرسانی بر روی دستگاه خود فلش نمایید زیرا هر تغییری حتی اگر فقط بر روی یک بایت هم صورت گرفته باشد امضا یا اعتبار فایل را از بین می برد که نتیجه ی آن ناموفق بودن آپدیت از طریق OTA خواهد بود و ممکن است مشکلات بعدی هم گریبان گیر شما گردد.

منبع: androidpolice

parham

پرهام برای پست هاش وقت زیادی صرف می کنه ، چون کاربران دیجی ناکو و علاقه مندان به فناوری رو زیادی دوست داره :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *