داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

گذرگاه هوایی آنهم بر بالای بزرگراه آخرین مکانی است که که اکثر ما ممکن انتظار داشته باشیم مکانی برای احداث مزرعه و باغ باشد،ولی باید خدمت شما عرض کنیم که این کار کاملاً امکانپذیر و عملی است البته زیاد تعجب نکنید بحث جلبک ، این معجزه ی زیست محیطی کوچک به کلی متفاوت است ، از آنجایی که جلبک با جذب نور خورشید و مصرف CO2 اکسیژن تولید می کند ، مکان هایی با تابش نور مستقیم خورشید در حقیقت بهترین مکان برای رشد آن محسوب می شوند این همان دلیلی است که گذرگاهی در فرانسه صاحب مزرعه ی جلبک مخصوص به خود شده است.

این پروژه در تابستان امسال به عنوان بخشی از فستیوالی در ژِنِو احداث شده است، شیوه ی کارکرد این مزرعه بسیار ساده است ، این اکوسیستم با دریافت گازهای خروجی خودروهایی که از زیر گذرگاه عبور می کنند زمینه ی رشد و نمو جلبک ها را فراهم می نماید که این فرآیند با تابش نور خورشید تکمیل می گردد. یک سری پمپ و فیلتر هم وظیفه ی تنظیم این مکانیزم را بر عهده می گیرند و در طول زمان جلبک های نمو یافته و بالغ می توانند در این مرحله به انواع مختلفی محصول قابل استفاده تبدیل شوند. بنا بر گفته ی طراحان پشت این ایده ی خلاقانه که متعلق به شرکت معماری و طراحی  هلندی – فرانسوی Cloud Collective هستند کاربرد محصول به دست آمده از این طرح می تواند گستره ای از مصرف آن به عنوان زیست توده قابل احتراق تا استفاده در لوازم آرایشی یا هر محصول بهداشتی برای صورت را داشته باشد.

Culture Urbaine - The Cloud Collective 2

2014-11-02_221421

البته این نمونه تنها جنبه ی اثبات برای این طرح مفهومی را بر عهده داشت تا نشان دهد که اجرای این تشکیلات در مقیاس بزرگتر نیز به سادگی امکان پذیر است. اما آنچه در این مرحله از اهمیت یکسانی برخوردار است تزریق مقبولیت یک سیستم  نوظهور مانند همین طرح استفاده از جلبک به صورت ذره ذره و با تمام جزئیات در اذهان عمومی است که نشان می دهد مقیاس بزرگتر و واقع بینانه از این طرح در عمل چگونه خواهد بود.

در پایان برای اینکه بیشتر با این ایده ی خلاقانه آشنا شوید و از جزئیات و مکانیزم کارکرد آن بیشتر آگاه گردید به شما پیشنهاد می دهیم ویدیوی این مزرعه جلبکی که در لوله هایی پر پیچ و خم در جریان است را تماشا بفرمایید.

منبع: gizmodo

parham

پرهام برای پست هاش وقت زیادی صرف می کنه ، چون کاربران دیجی ناکو و علاقه مندان به فناوری رو زیادی دوست داره :)
 1. stevejobs گفت:

  ایمیل رو پاسخ دادم رسید بهتون؟؟
  ۲-۳ بار ارسال کردم میزنه sent اما بعد ۲ دقیقه با ایمیل MAILER-DAEMON@yahoo.com بهم پیام میاد که ایمیل ارسال نشد!!!
  مشکل چیه؟؟

  (۰)
 2. مسعود گفت:

  طرح جالبیه…
  این طرح به شدت بدرد شهرهای ما میخوره..

  (۰)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *