داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

قرارداد گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش فرض مرورگر سافاری در حال اتمام است و یاهو در کنار مایکروسافت هر دو در تلاشند تا قرارداد را به نفع شرکت خود تمدید نمایند.

مایکروسافت تا به حال موتور جستجوی پیش فرض دستیار صوتی سیری را در اختیار داشته و به نظر می رسد در این جدال، شانس بالاتری از یاهو داشته باشد. اما آیا اپل در نهایت تصمیم خواهد گرفت تا دور گوگل را خط کشیده و یار جدیدی در جاده پر پیچ و خم تکنولوژی برای خود برگزیند؟

در طول کنفرانس مالی یاهو، از خانم Mayer در خصوص احتمال برگزیده شدن توسط اپل به عنوان موتور جستجوی پیش فرض سافاری سوال شد که وی تصمیم گرفت جواب مستقیمی به این سوال ندهد: «ما در خصوص پتانسیل های همکاری خود با سایر شرکت ها نظری نمی دهیم.»

سپس او در خصوص علاقه مندی یاهو به این قرارداد چنین گفت: «کاربران Safari جز بهترین و سودآورترین کاربران اینترنت بوده و به همین دلیل علاقه مندیم تا این همکاری شکل گیرد. ما با Mozilla به شکلی کاملا نزدیک همکاری داشتیم و همین موضوع سبب شد تا به کاربران این مرورگر تجربه ای از جستجو را نشان دهیم که واقعا استحقاقش را داشتند. حال فرصتی دوباره روی داده تا بتوانیم این خدمت را به کاربران اپل هم ارائه کنیم.»

از مرورگر مورد بحث چندان بر روی کامپیوترهای روی میزی استفاده نشده و زمانی که نام سافاری را می شنویم، بیشتر به یاد استفاده کاربران از آن در آیفون و ترافیکی که از این جهت ایجاد می شود می افتیم. این مرورگر ۴۴ درصد از سهم ترافیک اینترنت در موبایل و تبلت را داراست. این در حالیست که بر اساس آمار Netmarketshare، کروم و اندروید ۴۰ درصد از این سهم را در اختیار دارند.

به لحاظ تجاری نیز، طبق گفته IBM، در دوره تعطیلات سال نوی میلادی ۲۱٫۹ خرید های آنلاین توسط iOS صورت گرفت و این در حالیست که سهم اندروید در این بخش به ۵٫۸ درصد می رسید. استفاده کنندگان از سافاری و iOS افرادی هستند که بیشتر پول خرج می کنند و همین موضوع باعث می شود تا مورد هدف تبلیغات بیشتری نیز قرار گیرند. یکی از دلایل ارزشمند بودن سافاری، همین است.

پیشتر، Morgan Stanley برآورد کرده بود که پرداختی گوگل به اپل برای باقی ماندن به عنوان موتور جستجوی پیشفرض آیفون رقمی برابر با یک میلیارد دلار به شکل سالانه است؛ پس حداقل رقمی که یاهو می تواند آن را متصور باشد، همین یک میلیارد دلار بوده که باید از منبع فروش تبلیغات جبران گردد.

دیدگاه اپل اما، صرفا مادی نیست. اگرچه داشتن یک میلیارد دلار به شکل سالانه و آن هم به شکلی تقریبا بادآورده، طعم شیرینی دارد ولی به یاد داشته باشید که در سه ماهه ی گذشته، این کمپانی ۱۸ میلیارد سود خالص داشته است. اگر واقعا هم اپل سالانه این مبلغ را از گوگل دریافت کرده باشد، صرفا معادل ۱٫۴ درصد از درآمد سه ماهه اش بوده. از سوی دیگر؛ مایکروسافت، گوگل و یاهو هیچکدام مشکل مالی برای پرداخت این مبلغ را نخواهند داشت.

Marissa-Mayer1

تجربه کاربری برای اپل در اولویت است. کدام موتور جستجو سرویس بهتری ارائه می دهد؟ به شکل شفافی به نظر می رسد که Mayer معتقد است به راحتی می تواند از پس استانداردهای کیفیتی بالای اپل برآید. بیایید بخشی دیگر از صحبت های او را در میان کنفرانس مالی یاهو مرور کنیم:

«قطعا در بخش جستجو، ما به خود به عنوان برترین موتور جستجو در سیلیکون ولی افتخار می کنیم. ما در این زمنیه با گوگل، مایکروسافت، اپل، فیسبوک، توئیتر و حتی سامسونگ همکاری داریم و این کار به هیچ عنوان آسان نیست. بعضی از این شرکت ها حتی به هم نگاه هم نمی کنند اما ما توانسته ایم با آنها به طور کاملا ایده آل همکاری کنیم.

یکی از دلایل موفقیت ما در این همکاری ها این است که تا جایی که می توانیم در برابر همکاران خود انعطاف پذیری به خرج داده و از طرفی کاربران سایر شرکای خود را مانند کاربران خود می نگریم و تلاش می کنیم تا بهترین تجربه ممکن از لحاظ کاربری را در اختیارشان بگذاریم؛ همانگونه که در همکاری با Mozilla این موضوع را به اثبات رساندیم.»

در صورت همکاری با اپل، این موصوع و این گفته ها بسیار پر رنگ تر می شوند. اپل زبان طراحی خاص خود را دارد و از آن در اپلیکیشن ها و نرم افزار های بومی خود بهره می جوید، اما زمانی که در سافاری جستجو کنید، زبان طراحی گوگل است که به سوی صورت کاربر پرتاب می شود.

مدیر طراحی اپل، Jony Ive، خود از طرفداران طراحی های خانم Mayer در یاهو است. یکی از اولین اپلیکیشن هایی که پس از به مدیریت رسیدن وی دستخوش تغییر شد، اپلیکیشن بدقواره آب و هوای یاهو بود. Nicholas Carlson در کتاب “Marissa Mayer و تلاشش برای نجات یاهو” می نویسد که Ive در یک رویداد Mayer را دیده و به او گفته: «ماریسا، اپلیکیشن هواشناسی جدیدتان به شکل افتضاحی خوب شده و بد جوری حسادت من را در آورده. این در حالیست که من اصلا آدم حسودی نیستم!»

Marissa-Mayer2
اما ماریسا مایر، در ۳۹ سالگی،  مدیر عامل یک شرکت ۴۰ میلیارد دلاریست.

در زندگی شخصی او دارای ثروتی برابر با ۵۰۰ میلیون دلار است که ۳۰۰ میلیون آن در زمانی که در گوگل بوده و ۲۰۰ میلیون دلار آن هم در زمان ریاست در یاهو به دارایی اش اضافه شده است.

چگونه او با چنین سرعتی در حرفه اش به چنین موفقیتی دست یافته است؟!

این یکی از سوالات کتابیست که به تازگی منتشر شده است.نام این کتاب، “ماریسا مایر و مبارزه برای نجات یاهو” است.و به زندگی زنی موفق می پردازد که آمد و یاهو را ارتقا داد.به خوبی هم این کار را انجام داد.

این کتاب در چندین فصل به زندگی ماریسا مایر و چگونگی رسیدن وی به چنین ثروت خیره کننده ای می پردازد.همچنین نحوه به شهرت رسیدن وی در گوگل و رفتنش به یاهو را بررسی میکند و نگاهی می اندازد به او و شرکتش یعنی یاهو که چگونه با حضور مایر روزهای خوشی را تجربه میکند.

بر اساس این کتاب، در اینجا ۵ درس از مایر که ما میتوانیم برای زندگی و کسب و کار خود آن ها را فرا بگیریم را با هم مرور میکنیم :

۱.ترسناکترین فرصت را انتخاب کنید 

وقتی که ماریسا مایر به دنبال اتمام پایان نامه اش در دانشگاه استنفورد بود، دنیای از گزینه های شغلی در مقابل او قرار داشت.او میتوانست تبدیل به یک مشاور با درامد حقوقی بالا شود.و یا یک پرفسور در Carnegie Mellon.و یا، یک استارت آپ با دارایی کم که نامی خنده دار هم برای صدا کردن داشت!اما این مورد آخری را مایر انتخاب کرد.مایر در آن مصاحبه داد و وی آن زمان از اینکه چه آدم های هوشمندی را در آن جا و در مصاحبه دیده بود، بسیار شگفت زده شده بود.اما انتخاب این استارت آپ برای مایر یک فرصت ترسناک بود.ولی مایر دل را به دریا زد و تنها به خاطر اینکه از وجود چنین افراد باهوشی در آنجا لذت برده بود این استارت آپ را برای شروع حرفه اش انتخاب کرد.نام استارت آپ را میخواهید؟! گوگل! بله! مایر یکی از ۲۵ کارمند اول گوگل بود.

۲.نقاط ضعف نسبی خود را شناسایی کنید

مایر توسط گوگل به عنوان یک کد نویس استخدام شد.اولین پروژه بزرگ او، ساخت سیستم تبلیغات گوگل بود.در آن زمان، ماه ها و ماه ها پیشرفتی حاصل نشد.به همین دلیل گوگل Jeff Dean، ستاره کدنویسی را از شرکت DEC استخدام کرد.دین به گوگل آمد و سیستمی را طراحی کرد که مایر برای ساخت آن چند هفته تلاش کرده بود و به نتیجه نرسیده بود.اینجا بود که مایر تصمیم گرفت که بیش از پیش عاشق کارش در گوگل شود.او به این نتیجه رسید که نمیتواند به عنوان یک کدنویس در گوگل موفق باشد.وی مجبور بود که راهی پیدا کند که بیشتر در گوگل مفید باشد.

۳.مشکلات کمپانی را شناسایی کرده و آن ها را حل کنید

پس از آنکه مایر تشخیص داد که آینده موفقی را در گوگل به عنوان یک کدنویس ندارد، وی تصمیم گرفت که از مشکلات گوگل برای خودش سکوی پرتابی درست کند که با حل این مشکلات، خود را به فردی مفید در گوگل تبدیل نماید.بنابراین او کار بازاریابی را انجام داد.وارد بخش سرورها شد و به PR کمک کرد.سرانجام مایر سه بخش را در گوگل پیدا کرد که توانست موجب بهبودی گوگل در آن ها شود.این کارها باعث شد که مایر سرانجام به جلسات هیت مدیره و به نزد مدیر یعنی لری پیج برسد.او به جایی رسید که در مورد رابط کاربری محصولات گوگل و رسیدن آن ها به سطح استانداردی که مورد تایید گوگل بود، صحبت میکرد.و در نهایت، او به یک شغل جدید در گوگل رسید، جایی که وی در آن به یک قدرت در بررسی محصولات گوگل و رساندن آن ها به استاندارد نهایی تبدیل شد.وی در کارش خوب نگاه میکرد، محصولات را احساس میکرد و سعی بر آن داشت که این محصولات برای کاربران، بهترین باشند.در نهایت وی مدیر برنامه های راه اندازی محصولات، در گوگل شد.وی همچنین در یک برنامه آموزشی، دانش آموزان با مهارت و استعداد بالا را برای یادگیری روش های مدیریتی آموزش داد.آن ها این برنامه را APMs نام نهادند.این برنامه در سراسر گوگل گسترش پیدا کرد و از طریق آن، مایر، نفوذ و اعتبار زیادی در گوگل پیدا کرد.

۴.نگران قدم گذاشتن برروی جای پای دیگران نباشید

 مایر خودش را درون مشکلات پرتاب میکرد.وی همچنین برخی مواقع به داخل مشکلات سایر اعضای گوگل که در تلاش برای حل آن ها بودند وارد میشد.در بیشتر مواقع، این افراد از اینکه مایر، پا جای پای آن ها گذاشته، ناراحت بودند.ولی مایر اهمیتی به این موضوع نمی داد.از این مهمتر این بود که مدیریت گوگل هم به این مساله اهمیت نمی داد.آن ها فقط از این موضوع خوشحال بودند که مایر برخی از مسائل را که گوگل در حل آن ها به ستوه آمده بود را درست می کرد.آن هم در هنگامی که گوگل تنها یک استارت آپ بود.ماریسا مایر با این کارها، صدها میلیون دلار برای گوگل کسب درامد کرد و همچنین خودش را به ستاره ای در بازار کسب و کار تبدیل نمود.

۵.بدانید که چه زمانی باید بگویید خداحافظ

در کتاب “ماریسا مایر و مبارزه برای نجات یاهو” در مورد مایر و چگونگی داستان او توضیح دادیم.در نهایت، دشمنان مایر در گوگل، آنچنان قدرت گرفتند که زمینه خروج مایر را از گوگل فراهم کردند.مایر میتوانست که به صورت قهر، گوگل را ترک نماید.ولی وی این کار را نکرد.در عوض وی در گوگل، نقش انجام دهنده کارهای پایین تر را برعهده گرفت.به عنوان مثال، وی اپلیکیشن گوگل مپز را برای آیفون توسعه داد.همچنین مایر، در آن زمان و در آن شرایط، باز هم برای تصاحب ریاست یاهو عجله نکرد.هنگامی که کارول بارتز از مدیرعاملی یاهو در سال ۲۰۱۱ کنار گذاشته شد، یکی از دوستان مایر به وی پیشنهاد داد که او باید اکنون به جای بارتز ریاست یاهو را به دست آورد.مایر به دوستش گفت که به این موضوع فکر خواهد کرد.دلیل تعلل مایر در آن زمان، اعضای هیئت مدیره یاهو بودند که مایر آن ها را افرادی غیرقابل اعتماد می دانست.پس از چند ماه، اعضای هیئت مدیره یاهو در نبرد با سرمایه گذاری فعال و قدرتمند که Dan Loeb نام داشت، عطای یاهو را به لقایش بخشیدند و با فروختن سهام خود، از یاهو بیرون رفتند.در آن زمان، لوئب شروع به گشتن برای یافتن یک فرد مناسب برای مدیرعاملی یاهو نمود و آن زمان بود که مایر به این کار ابراز علاقه نشان داد و به زودی قرارداد ۲۰۰ میلیون دلاری میان او و یاهو به امضا رسید.

مجید امانی

مجید امانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *