داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

 شاید شما هم شنیده باشید که مایکروسافت در حال طراحی و تولید مرورگر جدیدی است که قرار است در نسخه ۱۰ ویندوز جایگزین مرورگر فعلی و با سابقه IE شود. نام این مرورگر جدید Spartan گذاشته شده است. اسپارتان همچون کروم و فایرفاکس سبک می باشد.

با این حال، مرورگر Spartan با توجه به جفت منابع بی نام، همچنان از موتور پردازش Trident و موتور جاوااسکریپت Chakra مایکروسافت استفاده خواهد کرد.

هرچند وب سایت ZDNet روز گذشته این مطلب را عنوان کرده است که مرورگر جدید مایکروسافت قرار است با نام اسپارتان جایگزین اینترنت اکسپلورر شود، اما موضوع تدوین و طراحی مرورگر جدید برای ویندوز از چندی پیش مطرح است و تیم تولید و توسعه این مرورگر در چند نوبت پیش از این در خصوص طراحی و تدوین مرورگر جدید با نام کد اسپارتان مطالبی را منتشر کرده بودند.

در حقیقت اسپارتان، IE12 نیست، چرا که اینطور مشخص است در کل کاملا جدید است. این مرورگر در هر دو نسخه دسکتاپ ویندوز و همچنین موبایل برای تبلت ها و تلفن ها دردسترس خواهد بود. این نام بنظر تنها یک اسم رمز است و گفته شده که هنوز نام تجاری این مرورگر فاش نشده است.

در خصوص شکل و شمایل ظاهری این مرورگر نیز هیچ کس تا کنون هیچ ایده ای نداده است و هیچ تصویر نمونه یا مفهومی از این مرورگر جدید در فضای نت به شکل رسمی منتشر نشده است. همچنین نام اسپارتان تا کنون یک نام کد است و دقیقا مشخص نیست که آیا در آینده این مرورگر جدید با همین نام منتشر شود یا خیر.

در ماه سپتامبر، وب سایت Neowin در گزارشی پرده از راز اسپارتان و مرورگر جدید برداشت. البته در آن زمان هنوز هیچ نامی از کد اسپارتان برده نشده بود و هنوز مرورگر جدید با نام IE خطاب میشد البته در نسخه ۱۲ – اینجا. در این گزارش یاد شده که مرورگر آینده در ظاهر بسیار شبیه به مرورگر های فایرفاکس و گوگل کروم خواهد بود و مهمترین نکته در خصوص آن این است که از افزونه ها پشتی بانی خواهد کرد:

واسط کاربری کاملا Flat بوده و تلفیقی از کروم و فایرفاکس است. تب ها مستطیل شکل بوده و از منتها الیه سمت چپ و بالای مرورگر آغاز میشوند و در بالای نوار آدرس قرار دارند. این طرح شباهت بسیار زیادی به گوگل کروم دارد اما همچنان آرایش Flat مایکروسافت در آن به چشم میخورد. دکمه های Back، Refresh و Home در کنار نوار آدرس و دقیقا مشابه جای گیری آنها در گوگل کروم قرار دارند.

این توصیفی است که Neowin از واسط کاربری اسپارتان – که در آن زمان IE 12 خطاب میشد – بدست داده است. ضمن آنکه گفته شد که مهمترین نکته در این مرورگر اضافه شدن پلاگین ها یا افزونه ها به آن است.

اما سوای واسط کاربری آنچه به لحاظ فنی قرار است در مرورگر آینده مایکروسافت شاهد تغییر آن باشیم پیش از این در پستی که در وبلاگ تیم IE در ماه مه منتشر شده قابل دریافت است – اینجا. البته در این پست هیچ اشاره ای نشده است که همه این تغییرات در نسخه آینده IE یا همان اسپارتان فعلی وجود خواهد داشت. اما گفته شده که این امکانات در حال تدوین و توسعه میباشد.

این امکانات جدید عبارتند از پشتیبانی از HTTP/2 که نسل بعدی پروتکل HTTP است، کدهای جاوا اسکریپت مربوط به Web Audio، امکان Media Capture برای استریم های محلی Audio/Video و ES6 برای برنامه نویسی غیر همزمان یا اسینکرون. همچنین در این پست اشاره شده است که امکانات بسیاری نیز در نسخه آینده وجود خواهد داشت که تا کنون اشاره ای به آنها نشده است.

به نظر میرسد که مایکروسافت همزمان با فلسفه جدیدی که در نسخه آتی ویندوز یعنی ۱۰ در پی گرفته است نیاز اساسی به تغییر و تحولات جدید در مرورگر تاریخی خود دارد. به ویژه آنکه سرعت رشد مرورگرهای کروم و فایرفاکس در بازار مرورگرها به شدت درحال افزایش است.

اغلب امکانات جدید در مرورگر اسپارتان مربوط به واسط کاربری آن و اضافه شدن امکان تقویت مرورگر و عملکرد آن با پلاگین ها و افزونه ها، میباشد، و در پس زمینه همچنان موتورهای قبلی به کار خود ادامه میدهند، میتوان گفت که مایکروسافت قصد دارد علیرغم قدم در مسیر جدید، همچنان داشته های سابق خود را حفظ و آنها را به گونه ای متفاوت توسعه و ترقی دهد. گفته میشود که IE و اسپارتان هر دو بر روی این ویندوز در دسترس خواهند بود. به هر حال مایکروسافت به تهقیر ها علیه IE بابت سرعت پایینش می خواهد خاتمه دهد.

احتمال اینکه این مرورگر در رویداد ۲۱ ژانویه میاکروسافت نمایش داده شود زیاد است، چرا در این رویداد اطلاعات زیادی در مورد ویندوز۱۰ بدست خواهیم آورد. با این اوصاف عده ای معتقد هستند که مرورگر جدید مایکروسافت هنوز به اندازه کافی آماده نمی باشد. بعلاوه احتمال این هست که مرورگر اسپارتان جدید مایکروسافت برای دیگر پلتفرم ها همچون اندروید و iOS ارائه شود.

مجید امانی

مجید امانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *