داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

نحوه نشستن و شیوه قرار گرفتن بدن هنگام کار با کامپیوتر اهمیت ویژه‌ای دارد. شما ممکن است ساعت‌ها پشت کامپیوتر مشغول به کار باشید، پس خوب است بدانید چگونگی قرارگیری در این وضعیت بر سلامت و کارآیی شما تاثیر بسیاری خواهد داشت. و بهتر می توانید در طولانی مدت علاوه بر حفظ سلامتی خود، به کارهای خود نیز برسید.

اگر درد در ناحیه گردن، شانه ها، پشت و چشم شما را می‌آزارد، خوب است به این نکته بیشتر دقت کنید زیرا تمام این موارد می‌تواند به چگونگی نشستن شما پشت کامپیوتر برای مدتی طولانی مربوط شود.

شاید به دلیل عادت کردن به شیوه‌های غلط نشستن، در ابتدا برای ما سخت باشد که درست بنشینیم؛ ولی برای حفظ سلامت خودمان، باید کمی بیشتر دقت کنیم.

در قدم نخست محیط کار خود را حتی‌الامکان طوری انتخاب کنید که راحت باشید؛ فضای کافی برای خود در نظر بگیرید؛ شما نباید قوز کرده یا با سر و کمر خمیده کار کنید.

محیط کار را می توانید از نظر رنگ نیز متانسب با روحیات خود انتخاب کنید تا علاوه بر جسمی سالم، روحی سالم و شاداب نیز داشته باشید.

صندلی کار
از راحتی صندلی کار خود مطمئن باشید و ارتفاع میز و صندلی را تنظیم کنید. در حالت ایده‌آل میز کار چند سانتی‌متر بالاتر از ران بوده و صفحه کلید کامپیوتر درست مقابل شما قرار می‌گیرد.

تا جایی که می‌توانید، در قسمت انتهایی صندلی بنشینید، به این معنی که باسن به تکیه گاه صندلی نزدیک باشد. ارتفاع صندلی نیز باید به نحوی تنظیم شود که کف پاها روی زمین قرار گیرد و زانوها نیز در راستای ران‌ها و کمی پایین‌تر از باسن باشند.

زاویه پشتی صندلی با نشیمنگاه باید حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه باشد. مطمئن باشید که پایین و بالای کمر شما توسط صندلی تکیه گاه دارد و اگر لازم است از بالشی کوچک یا کوسن استفاده کنید.

بهتر است صندلی دسته هم داشته باشد و دسته‌های صندلی نیز باید به گونه‌ای تنظیم شوند که شانه‌ها شل و رها باشند.

این را هم در نظر بگیرید که قبل از همه این موارد باید خود صندلی تان ذاتا استاندارد باشد.

صفحه کلید
صفحه کلید کامپیوتر باید دقیقاً روبه‌روی بدن قرار گیرد. همچنین باید نزدیک به آن بنشینید.

محل قرار گرفتن صفحه کلید نیز باید به گونه‌ای باشد که شانه‌ها رها بوده، آرنج‌ها براحتی کار کنند و مچ و دستان شما صاف و مستقیم قرار گیرند. خود صفحه کلید هم حتما به صورت استاندارد باشد و دست به راحتی روی صفه کلید بنشیند.

صفحه نمایش کامپیوتر
صفحه نمایش را به گونه‌ای قرار دهید که گردن شما راحت و صاف قرارگیرد. برای این منظور صفحه نمایش باید دقیقا جلوی شما و بالای صفحه کلید باشد.

هنگام کار، حداقل یک طول دست از صفحه نمایش فاصله بگیرید تا به چشمان شما آسیبی نرسد.

صفحه نمایش باید در مکانی قرار گیرد که تابش نور مستقیم آفتاب به آن حداقل است. برای این کار می‌توان از پرده‌های مناسب و یا کرکره ها نیز استفاده کرد.

در ضمن حتماً در فواصل زمانی معین (هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه) به خودتان (یک تا ۲ دقیقه) استراحت دهید، از جایتان بلند شوید و کمی راه بروید تا گرفتگی عضلات را بهبود بخشید می توانید در این مدت به صورت سبک دوچرخه سواری نیز بکنید. زمان صرف غذا بهتر است از پشت کامپیوتر بلند شوید.

مواظبت از چشم‌ها
چشم‌ها نیز پس از کار طولانی مدت با کامپیوتر خسته می‌شوند و به استراحت احتیاج دارند. پس هر از چند گاهی چشم از مانیتور بردارید و به نقطه‌ای در فاصله‌ای دور نگاه کنید.

همچنین می‌توانید با پوشاندن چشم‌ها توسط کف دست به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه، به آنها استراحت دهید.

حنما در این رابطه کلیپ کوتاه زیر را ببینید:

مجید امانی

مجید امانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *