داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

اگر به ۱۰ سال قبل باز گردیم ، زمانی که نوکیا یکه تاز صنعت موبایل بود، خرید یک دستگاه موبایل برای کسانی که جیبشون پر پول بود مسئله انتخاب، کار چندان سختی نبود. حداقل تو انتخاب مارک گوشی اذیت نمیشدیم! نوکیا انتخاب اول بود …

اما شرایط برای یکه تاز صنعت موبایل ثابت نماند و بزودی تغییرات بزرگی در این صنعت رقم خورد که شرایط را به کلی عوض کرد ، تا جایی که شرکتهایی که از آنها به ندرت اسمی برده میشد به ناگاه بر قله این صنعت ایستادند .

اپل از بزرگترین شرکتهای فعال در زمینه ساخت لوازم دیجیتال یکی از آنها بود . شرکتی که با معرفی اولین نسل از Iphone عرصه را بر نوکیا تنگ و تنگتر کرد و زنگ خطر را برای این شرکت فنلاندی به صدا در آورد . اما این پایان کار نبود ، خیلی زود گوگل با معرفی آندروید ، آندروید دوست داشتنی ، آندروید متن باز که هسته خود را از لینوکس به ارث برده بود ، شرایط را برای نوکیا با آن سیستم عامل معروفش ، سیمبین مرحوم ! ، سخت و سختتر کرد . در این هنگام نوکیا دیگر باید تصمیم میگرفت ، اینکه همچنان سیستم عامل خود را حفظ کند و تنها به توسعه آن بپردازد ، سیاستی که به شکست انجامید ، یا آنکه دست به دامان سیستم عامل اجنبی ببرد !

نوکیا پس از کش و قوس فراوان با بستن قرارداد همکاری با مایکروسافت و استفاده از نسخه های ویندوز موبایل مایکروسافت در پی دمیدن روحی تازه بر جان پیکر ضعیف شده اش بود ، سیاستی که انتقاد جهانی را در پی داشت و تا حدودی باعث دل بریدن خیلی از طرفداران این غول فنلاندی شد . شرایط برای نوکیا بسیار سخت بود و هر سال شاهد ضرر و زیانهای پی در پی و هنگفت در قسمت ساخت گوشیهای موبایلش بود .

در نهایت هم مایکروسافت در تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۱۳ با عقد قراردادی ۷.۲ میلیارد دلاری قسمت ساخت گوشیهای موبایل نوکیا را خرید .

از آن زمان به بعد دگرگونیهای بزرگی صورت گرفت . آپدیتهای پی در پی برای سیستم عامل گوشیهای ویندوزی، اضافه شدن امکانات بیشتر، رفع باگها و … همه و همه در طی یک سال اخیر شتاب بیشتری به خود گرفت و روز به روز این وینفون بزرگ و پخته تر میشد تا امروز که نسخه وینفون ۸.۱ تقریبا برای همه دستگاههای لومیا منتشر شده است .

اما واقعا اگر بخواهیم بین آندروید و وینفون یکی را انتخاب کنیم کدام یک بهتر است ؟؟؟

سوالی که امروز ذهن بسیاری از مشتاقات تکنولوژی، بخصوص صنعت موبایل را به خود مشغول کرده است .

در جواب این سوال اجازه دهید سوالی دیگر را مطرح کنم 😀 !

انتظار شما از گوشی موبایلتان چیست ؟

جواب این سوال میتواند نقش بسیار تعیین کننده ای در انتخابتان داشته باشد . تنها یک خودکار و یک برگ کاغذ کافیست (مقوا هم قابل قبوله!). تنها کاری که شما باید بکنید نوشتن انتظارات و نیازمندیهایتان بر روی کاغذ و اولویت بندی آنهاست . بعضیها دوست دارند گوشی خود را نرم افزار باران کنند !! بعضیها با سرعت و روانی سیستم عامل حال میکنند! در کل سلایق و انتظارات متفاوت هستش و در واقع همین هم هست که باعث ایجاد تغیررات و پیشرفت در جهان میشه .

خوب در اینجا من به برتری ها و ضعفهای هر یک اشاره مختصر اما مفیدی میکنم که امیدوارم در کمک کردن به شما دوستان و عزیزان جهت داشتن انتخابی هوشمندانه مفید واقع شود .

در ابتدا به رسم احترام به سابقه آندروید و اینکه سن و سال بیشتری دارد با آندروید شروع میکنم .  nexus-6-4-e1386225971440

 • ۱ – داشتن سیستم عامل متن بازی که هسته خود را از لینوکس به ارث میبرد که این خود باعث آن میشود تا هر برنامه نویس و صاحب نظری بتواند برای این محیط نرم افزار تولید کند و با به ارتقا و بهبودی سیستم عامل در حد بضاعت کمک کند ! و گاها برای یک مدل خاص چند نسخه متفاوت آندروید از شرکتهای متفاوت با ویژگیهای متفاوت در دسترس باشد .
 • ۲ – داشتن بیش از ۱۴۰ هزار نرم افزار در گوگل پلی و تصاحب بیشترین تعداد نرم افزار برای سیتم عامل موبایلی در جهان ، حتی بیشتر از استور اپل
 • ۳ – محیط زیبا و دلپسند با داشتن بیشترین آزادی در شخصی سازی ، به گونه ای که دو دستگاه یکسان را میتوان با نصب چند نرم افزار به کلی از یکدیگر متفاوت کرد ، طوری فقط یک قاب مشابه و سخت افزار مشابه از دو گوشی بماند !
 • ۴ – رایگان بودن و اینکه هر کسی میتواند از آن برای استفاده حتی شخصی از آن استفاده کند ، مثلا در یخچال ! که همین باعث همه گیر شدن آن میشود .

و اما ضعفهای این سیستم عامل :

۱ – مدیریت رم واقعا ضعیف ، حداقل در مقایسه با ویندوزفون . به گونه ای که استفاده از آندروید برای عاشقان نرم افزار ، کسانی که به نصب کمتر از ۵۰ نرم افزار بر روی دستگاهشان راضی نمیشوند را از نظر من غیر قابل استفاده میکند . شخصا به هیج فردی که قصد نصب تعداد زیادی نرم افزار را دارد ، و به قولی خوره نرم افزار است ، خرید گوشی آندرویدی با رم ۵۱۲ مگ رو به هیچ عنوان توصیه نمیکنم ، حالا هر مارکی

۲- امنیت بسیار بسیار پایین در صورت دریافت و نصب نرم افزار از جایی غیر از Google Play . حتی از خود Google Play هم همواره شاهد پیدایش نرم افزارهای مخرب بوده ایم و احتمالا هم خواهیم بود .

۳- احساس سنگین بودن سیستم عامل، باز هم در دستگاههایی با رم حتی کمتر از ۱ گیگ که باز هم برمیگردد به مدیریت رم ضعیف آن

 • بدلیل اوپن سورس بودن شاهد به نوعی از هم گسیختگی و آشفتگی در این سیستم عامل هستیم . همونطور که میدونیم تقریبا هر نوع گوشی و تبلتی با هر نوع سخت افزار و صفحه نمایشی از ۲.۵ اینچ تا بالای بالای ۱۰ اینچ با هر نوع رم و پردازنده ای تولید میشه که این خودش واقعا میتونه یک ضعف تلقی بشه و باعث اجرای نادرست نرم افزارها بشه .

و حالا نوبت به ویندوز فون میرسد !

اول از همه سعی میکنم به نقاط قوت این سیستم عامل اشاره کنم بعد به نقاط ضعفش ، مثل آندروید 😀 Nokia-Lumia-830-render

نقاط قوت :

 • بر خلاف آندروید از مدیریت رم بسیار بسیار خوبی برخورداره که همین باعث میشه همیشه شما یه گوشی سر حال و آماده به خدمت با “کمترین” میزان هنگ روبرو باشین . البته باز هم گاها تو وینفون هم شاهد هنگ کردن خواهید بود ولی به نسبت آندروید واقعا کم و قابل چشم پوشیه .
 • امنیت بسیار بسیار بالا با داشتن کمترین میزان نرم افزار مخرب . الیته این مورد تا حد زیادی مدیون سیاست مایکروسافت هستش که مشتریها رو مجبور به دانلود از استور میکنه .
 • داشتن آپدیتهای پی در پی و اضفه شدن امکانات بیشتر در هر آپدیت که نوید پربارتر شدن و بزرگتر شدن ویندوزفون رو میده و نیز پشتیبانی مایکروسافت از گوشیهای لومیا بمدت ۵ سال ، با هر سخت افزار و هر قیمتی که در آندروید به هیچ عنوان مشاهده نمیشه .
 • کاشیهای زنده و دلربا با قابلیت شخصی سازی ، هر چند که شاید از دیدگاه بعضیا به پای آندروید نرسه ولی کاشیهای زنده این سیستم عامل مطمئنا خیلیها رو عاشق خودش میکنه .
 • روان بودن و به قول خارجیا Smooth بودن ! کار با وینفون از لحاظ روان بودن واقعا لذت بخش بوده و در این زمینه حتی میتوان ارزانترین گوشی ویندوزفونی رو با گوشیهای apple مقایسه کرد .

و اما نقاط ضعف :

 • نرم افزارهای کمتر و با کیفیت پایینتر در بیشتر موارد و نه همیشه . مثلا شما عمرا تو ویندوزفون اگه بتونید فایل منیجیری پیدا کنید که به پای ES File Manager برسه . یا در زمینه Player تنها نرم افزار کاری و بدرد بخوری که وجود داره Moli Player هستش که اونم پولیه (همین نرم افزار تو آندروید رایگانه ! ). هر چند کرک شدش هم موجوده !
  خلاصه اینکه در زمینه نرم افزار بد نیست ولی کم و کاستیهای زیادی داره ، البته با سیاست و جدیتی که از طرف مایکروسافت میبینیم امید زیادی به پیشرفت و بهتر شدن اوضاع وجود داره . لازم بذکره تو ویندوزفون نرم افزاریی هست که از نسخه آندرویدی خیلی بهتره ، ولی تعدادشون کمه، به عنوان مثال Tapatalk
 • آزادی کمتر در زمینه شخصی سازی گوشی که تنها به حذف و اضافه کردن و تغییر سایز کاشیها محدود شده .
 • محدودیت بهنگام نصب نرم افزار ، طوریکه شما برای نصب نرم افزار چه از طریق خود گوشی چه طبیعتا از استور نیاز به اینترنت دارین . البته همین امر باعث افزایش امنیت شده .

و …

اینها نمونه های بارزی از نقاط قوت و ضعف هر سیستم عاملی بودند که سعی شد در حد توان به آنها اشاره شود. امیدوارم توانسته باشم در این مطلبی که به نگارش در امد به شما عزیزان در جهت داشتن انتخابی دقیقتر و آگاهانه تر کمکی کرده باشم .

راستی شما دوستان عزیز ، ملاکتون برای انتخاب سیستم عاملتون چیه ؟نقاط قوت ها و ضعف ها رو چطور ارزیابی میکنید ؟

بنطرتون کدوم سیستم عامل در نهایت برنده این رقابت خواهد شد ؟!!

با ما همراه باشید 🙂

mohsen

mohsen

  • diyar diyar گفت:

   ممنون غلام رضا جان

   (۱)
  • mohsen mohsen گفت:

   ممنون
   منتها بنظرم کمی بیشتر قصد تو سر مطلب زدن رو داشتن تا نقد موضوع 🙂
   مطالبی که ذکر شد تماما مطالبی بوده که همواره در تمامی سایتهای معتبر بهش اشاره شده .
   ما وقتی که میایم در یه عرصه خواص چند نوع تکنولوژی و یا چندین نوع الگوریتم رو معرفی میکنیم میبینیم که معمولا هیچ کدوم کامل کامل نیستن . مثل الگوریتمهای جستجوی مطرح شده . هر یک در جا و مکان خاصی و برای هدف خاصی کاربردیتر و بهتر هستند . مطالبی که در اینجا ذکر شد ، منجمله متن باز بودن آندروید ، هم میتونن ضعف و هم میتونن نقطه قوت باشن . هنوز هم هستند تعداد زیادی از نرم افزارای آندروید که رو هر دستگاهی کامل اجرا نمیشن و یا اینکه اصلا اجرا نمیشن .
   فکر میکنم مایکروسافت به عنوان غول نرم افزاری دنیا هم این مورد رو همیشه در نظر داشته که هرگز تولیداتش رو متن باز ارائه نکرده 🙂

   (۰)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *