داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

هارددیسک ها جزو لوازم جانبی حساسی است که باید در حفظ و نگهداری آن ها زیاد دقت کنیم.

به گزارش دیجی ناکو، به معرفی مواردی که موجب آسیب رسیدن به هارددسیک شما می شوند و نیز راه های جلوگیری از آنها می پردازیم.

صدمات فیزیکی
اولین دلیل خرابی هارد دیسک،صدمات فیزیکی است. دلیلش کاملا واضح است، به علت اینکه قطعات متحرک زیادی در زمان روشن شدن هارد فعال هستند، کوچکترین تکان می تواند آسیب جدی به هارد بزند.

راه حل: تا می توانید پس از نصب هارد داخل کیس، آن را جدا نکنید و یا اگر جدا کردید، سریعا هارد را به کیس جدید انتقال دهید و نصب کنید.

نکته:تکان های شدید ممکن است به هارد صدمه های جدی وارد کند.

روشن و خاموش کردن مکرر رایانه
روشن و خاموش کردن رایانه باعث می شود بیشترین فشار به هارد دیسک وارد شود.

راه حل:اگر برای چند ساعت نمی خواهید از رایانه خود استفاده کنید، از قابلیت StandBy  و یا  Hibernate استفاده کنید ولی اگر قرار است از آن به مدت طولانی استفاده نکنید،آن را خاموش کنید.

گرمای بیش از حد
هارد نیز مانند سایر قسمت های رایانه برای کار کردن در دمای مشخصی ساخته شده است و اگر میزان دما از حد معمول بیشتر باشد ممکن است هارد شما آسیب ببیند.

راه حل: حتما توجه داشته باشید که هوا به خوبی داخل کیس جریان داشته باشد. برای این کار کیس رایانه را باز کنید و قسمت هایی را که گرد و غبار در آن ها جمع شده است،با استفاده از اسپری های مخصوص تمیز کنید. همچنین کیس را جایی نگذارید که فقط جلوی کیس در دسترس بوده و اطراف آن بسته باشد، در اطراف کیس حتما فضای آزاد برای تبادل هوا داشته باشید.

نکته:در انتخاب محل قرار گیری لپ تاپ به این نکته توجه داشته باشید که هوا به خوبی در اطراف و به ویژه زیر آن جریان داشته باشد.

قطعی و نوسانات برق
برای جلوگیری از نوسانات برق کافی است از محافظ های مخصوص این کار استفاده کنید. برای خرید محافظ برق مناسب حتما با متخصص این امر مشورت کنید.

نامرتب بودن چیدمان فایل ها روی هارد

فایل ها هنگام کپی شدن به صورت نامنظمی روی هارد دیسک قرار می گیرند و در نتیجه دسترسی به آن ها زمان بیشتری خواهد برد.نامرتب بودن فایل ها منجر می شود تا هارد بیشتر کار کند و بدیهی است که این امر به خرابی هارد در دراز مدت منتهی می شود.

راه حل: نرم افزارهای زیادی در بازار بدین منظور موجود است. البته در نظر داشته باشید دفرگ کردن بیش از حد نیز ممکن است باعث تحلیل عملکرد هارد دیسک شود و در نتیجه توصیه می شود زمانی به دفرگ اقدام کنید که فایل های شما بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد از هم گسیختگی داشته باشند.

مجید امانی

مجید امانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *