داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

با پیشرفتی که به طور مستمر در قلمرو رباتیک حاصل می گردد رباتها و علم رباتیک نیز در حال به دست آوردن جایگاه خود در زمینه های اکتشافات فضایی ، مراقبت از سلامت ، امنیت عمومی ، سرگرمی ، صنایع دفاعی و صدها زمینه ی دیگر است، تعدادی از این ماشینها به صورت خودکار و تقریباً مستقل به انجام کارهای محوله می پردازند و بعضی نیز با نیاز به دریافت اطلاعات و دستورات ورودی از انسان به ما بهره میرسانند، به کمک اختراع و پیشرفت بشر در این حوزه بوده است که درک ما از محیط پیرامون گسترش و توانایی های ما افزایش یافته اند ، این ماشین ها در بسیاری از موارد کارهای دشوار را از دوش ما برداشته اند و به جای ما به مناطق بسیار خطرناک فرستاده شده اند، اینها همه مقدمه ای بود تا به تماشای ۲۰ تصویر جمع آوری شده بسیار جالب و دیدنی بنشینیم که رسوخ تکنولوژی روباتیک در زندگی روزمره مردم در سراسر جهان را نشان می دهد .

 

۱_ دانش آموزان در کنار روباتی به نام Awabot که توسط شخصی به نام Bruno Bonnell در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۴ طراحی شده ، در حال درس خواندن هستند ، این روبات به دانش آموز غایب این اجازه را می دهد تا با خیال راحت درسهای خود را از خانه و بدون نیاز به حضور در کلاس پیگیری نمایند ، این روبات می تواند به اطراف حرکت کند و دانش آموز کنترل کننده اش به کمک آن در کلاس درس حضور فعالی داشته باشد. جدا از مزیت بسیار زیادی که این روبات برای افراد ناتوان حرکتی و یا دور از کلاس درس می تواند داشته باشد احتمالاً خیلی از دانش آموزان تنبل هم آرزوی داشتن چنین روباتی را دارند.

s_r01_64177441

 

۲_ این تصویری است که از یک روبات انسان نمای جدید به نام “Otonaroid” در یک پیش نمایش مطبوعاتی درموزه ی ملی دانش و تکنولوژیهای در حال ظهور (Emerging Science and Technology)، در تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۱۴ در توکیو گرفته شده است. دانشمندان ژاپنی از روباتی پرده برداری کرده بودند که به گفته ی آنها اولین ربات انسان نمای خبرخوان جهان است که به شکل ترسناکی حیات انسانی را شبیه سازی می کند و این توانایی را داراست که حس شوخ طبعی را با مهارتهای زبانی خود تطبیق دهد.

s_r02_51137134

 

۳_این تصویر شخص ناشناسی عضو تیم توسعه دهنده ربات LS 3 را نشان می دهد که در حال هل دادن یک ربات LS 3 می باشد که با سرعت بالایی در حال راه رفتن با حرکتی مشابه یورتمه در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳ در Homestead فلوریدا بوده است این حروفِ اختصاری برای اسمِ ربات، از نامش موسوم به (Legged Squad Support System) گرفته شده است. این ربات برای همراهی نمودن سربازان و تفنگداران دریایی و یاری رساندن به آنها در حمل لوازم و تجهیزات در مکانهایی است که به ناچار باید پیاده به آنجا عزیمت کرد ، شهر فلوریدای جنوبی میزبان آزمایشات مربوط به یک چالش بین المللی روباتیک بود ، که توسط (DARPA) یا آژانس پروژه های پیشرفته تحقیقاتی دولت ایالات متحده ی آمریکا در صنایع دفاعی ، سازمان یافته بود. رقابت برای ساخت رباتی بود که بتواند در مقابل فجایع حاصل از حوادث طبیعی و ساخت بشر مقاومت نشان دهد و به این ترتیب گامی در تلاش برای حل و فصل مشکلات ناشی از نیروگاه های تخریب شده در مکان هایی که به شدت توسط تششعات رادیواکتیو آلوده شده بودند و انسانها در آن قادر به کار نبودند برداشته شود.

s_r03_RTX16QPB

 

Veldan_4 یک ربات نیایشگر شبیه به انسان ساختِ یک آموزگار ایرانی به نام اکبر رضایی است، در ۲۴ فوریه ۲۰۱۴ . این ربات کوچک میتواند نحوه ی خواندن نماز صبح را در مقابل بچه های مدرسه ی ابتدایی دخترانه ی البرز در شهر ورامین که در ۲۱ کیلومتری جنوب تهران واقع است به اجرا در آورد، رضایی به دنبال یافتن روشی سرگرم کننده برای تشویق بچه ها به خواندن نماز با استفاده از دانش رباتیک بوده است و این ربات را برای اینکه به بچه ها نشان دهد که چگونه نمازهای روزانه را به جا آورند ساخته است . وی این ربات را در خانه و با ابزارهای ابتدایی ساخته است و برای آن نام “Veldan” را انتخاب نموده است که واژه ای است که در قرآن به آن اشاره شده و به معنی “جوانان بهشت است”.

s_r04_27592293

 

۵_ بازیگر ژاپنی به نام Ken Matsudaira که در سمت راست تصویر قرار گرفته است یک لباس مبدل رباتی به تن کرده و در کنار یک ربات انسان نما با چهره ای شبیه خودش به نام “Real Android Matsuken” در یک نمایش مطبوعاتی که در کشور توکیو برگزار شده بود ایستاده است. در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳ ، این ربات انسان نما به منظور تبلیغ برای یک کمپانی مخابراتی ژاپنی به نام KDDI توسعه یافته بود.

s_r05_50476399

 

۶_ یک ربات خوراک دهنده که به صورت خودکار به گاوهای شیرده گاوداری Prim’Holsteins در مزرعه ی Erbree که در قسمت غربی فرانسه قرار گرفته است غذا می دهد در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۴ . علیرغم هزینه ی سرمایه گذاری به میزان ۱۴۰,۰۰۰ یورو برای هر ربات ، نتایج آن افزایش چشم گیر بهره وری با میانگین ۳۵ کیلوگرم شیر در روز به ازای هر گاو بوده است.

s_r06_70628707

 

۷_ رباتی از ناسا موسوم RoboSimian در حال گام برداشتن در طی تست عملکرد در برابر عوارض زمین در پیست Homestead-Miami ، در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳ ، در Homestead فلوریدا، هفده تیم از آمریکا ، چین ، ژاپن ، و کره در سری رقابتهای رباتیک DARPA شرکت کرده بودند.

s_r07_14476253

 

۸_ نوگالس، آریزونا ، سپتامبر ۲۰۱۳ ، این ربات مخصوص کار در خطوط لوله ساخت شرکت Inukton است که بزرگترین سازنده ی رباتهای خزنده و دوربین های ویدیویی قابل کنترل از راه دور مخصوص سیستم های بازرسی می باشد و برای فرستاده شدن در لوله ها و تونل هایی که به قدری برای انسانها کوچک هستند که هیچ شخصی قادر به عبور از میان آنها نیست به کار گرفته شده است. در قسمت جلویی این ربات یک دوربین تعبیه شده است و مامور بازرسی میتواند این روبات را کنترل کند و آنچه را که می بیند از طریق بک کنترل باکس مشاهده نماید.

s_r08_24162557

 

۹_ فضاپیمای X-37B مخصوص آزمایش در مدار زمین، بعد از فرود آمدن در پایگاه نیروی هوایی، وندنبر ، کالیفرنیا ، ۱۷ اکتبر ۲۰۱۴ — ارنش ایالات متحده در پایان یک ماموریت ۲۲ ماهه طبقه بندی شده و سری برای برنامه ی تحقیقاتی که به عنوان سومین ماموریت در مدار زمین ثبت شده ، این فضاپیمای رباتیک را در ناحیه ی central California به زمین نشاندند.

s_r09_RTR4AMMS

 

۱۰_ تایتانِ ربات که یک نمایشگاه تعاملی روباتیک را در تاریخ ۱۴ می ۲۰۱۴ در مسکو برگزار کرد – بازیگری که در قالب روباتی به نام تایتان ایفای نقش می کرد برای شرکت کنندگان در نمایشگاه رقصید ، برای آنها جک تعریف کرد و حتی سعی کرد مخ چند تا از زنهای روسی حاضر در نمایشگاه را بزند.

s_r10_56001935

 

۱۱_ ربات پیمانکار متعلق به آزمایشگاههای تکنولوژی پیشرفته شرکت لاکهید مارتین در حال پاکسازی آوار و خرابه ها در Pennsauken نیجرسی ، در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۳ ، این ربات در حال شرکت دریک جلسه ی تمرینی برای یک رقابت رباتیک است.

s_r11_85708364

 

۱۲_ چهره ی دکتر Alan Shatzel ، مدیر بخش پزشکی شبکه ی درمانی Mercy Telehealth زمانی که برای برقراری کنفرانس با دکتر Alex Nee در بیمارستان San Juan در Carmichael کالیفرنیا در انتظار به سر می برد بر روی نمایشگر روبات RP-VITA به نمایش در آمده است ، در تاریخ ۶ نوامبر ۲۰۱۳. این ربات به پزشکان این امکان را می دهد تا از راه دور بتوانند توصیه های پزشکی لازم را در موارد اورژانسی در بیمارستان مورد نظر ارائه نمایند.

s_r12_96045905

۱۳_ بازدیدکنندگان در حال بازدید از یک سر رباتیک در حین برگزاری نمایشگاه علمی “Robot Ball” در شهر مسکو ، در تاریخ ۱۷ می ۲۰۱۴.

s_r13_RTR3PNJI

 

۱۴_ یک ربات سوارکار در حال کنترل شتری در باشگاه شترسواریِ دبی در فصل مسابقات شترسواری المرموم ، در تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳. امروزه رباتهای سوارکار که به کمک فنر و سیستم ردیاب GPS مجهز شده اند توسط صاحبان شتر به عنوان سرگرمی مورد استفاده قرار می گیرند به این صورت که روباتی را که بر روی شتر قرار گرفته از ماشین های تندروی خود در کنار مسیر مسابقه کنترل می نمایند.

s_r14_50199353

 

۱۵_ یک کارگر شرکت ژاپنی مراقبت از سالمندان به نام Asahi Sun Clean ، یک نیم تنه ی تقویت کننده کمکی به نام “Muscle Suit” پوشیده است ، این اسکلت رباتی از هوای فشرده ای که از مخزن هوایی که در پشت وی تعبیه شده نیرو می گیرد، کارگر مزبور در حال بلند کردن همکار خود در یک پروسه ی نمایشی در نمایشگاه روبوتیک بین المللی سالانه در توکیو در تاریخ ۶ نوامبر ۲۰۱۳ است.

s_r15_87196472

 

۱۶_ یک پلیس رباتیک کنترل ترافیک در بلوار Triomphal شهر Kinshasa پایتخت جمهوری دموکرات کشور کنگو، در تاریخ ۲۲ ژانویه ۲۰۱۴ ،دو ربات ( البته فقط در ظاهر ) با شکل و شمایلی مشابه انسان به تازگی در این محل برای کمک به کنترل ترافیک سرسام آوری که این منطقه در اکثر اوقات با آن مواجه است نصب شده اند . نمونه های اولیه به چهار دوربین مجهز شده اند که به آنها اجازه می دهد تا جریان ترافیک را ضبط نمایند ، اطلاعات به دست آمده سپس به مرکزی فرستاده می شود که تخلفات رانندگی مورد تحلیل و شناسایی قرار گیرند.

s_r16_65771797

۱۷_ رباتی از یک تیم آلمانی ، سمت چپ تصویر، در حال شوت زدن به توپ در مقابل ربات تیم انگلیسی در لیگ آزادِ روبوکاپ ۲۰۱۴ کودکان در Magdeburg، آلمان، در تاریخ ۳ آپریل ۲۰۱۴ — ۴۴ تیم ربوکاپ لیگ برتر بین المللی از ۱۲ کشور مختلف در رقابتهای مربوط به رباتهای فوتبال و امداد و نجات

s_r17_60025531

۱۸_ پرتاب لانچر Ariane 5 از پایگاه فضایی اروپایی در Kourou ، French Guiana در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۱۴ ، در حال حمل آخرین حامل اتوماتیک بدون سرنشین مخصوص انتقال غذا ، آب و اکسیزن به ایستگاه فضایی بین المللی .

s_r18_60186770

۱۹_ یک ربات در حال نوشتن تورات در تاسیساتی در یک موزه ی یهودی در برلین ، آلمان، در تاریخ ۱۰ جولای ۲۰۱۴ – این روبات که به قلم و جوهر مجهز شده است می تواند تورات را با سرعتی معادل انسان بنویسد.

s_r19_15300610

۲۰_ این تصویر در ۸ جولای ۲۰۱۴ موسسه ملی علوم صنعتی و فناوری پیشرفته ژاپن (AIST) را نشان می دهد ، محققی به نام Yoshio Matsumoto در سمت راست ، در حال نشان دادن رباتهای انسان نمای خود موسوم به “Actroid F” در آزمایشگاهش در Tsukuba است ، که به صورت دوقلوهای مونث و مذکر هستند.

s_r20_52200048

برچسب ها:

parham

پرهام برای پست هاش وقت زیادی صرف می کنه ، چون کاربران دیجی ناکو و علاقه مندان به فناوری رو زیادی دوست داره :)
  1. مسعود گفت:

    رباط نمازخون!!!!!!!
    عجب کارایی میکنیم ما ایرانی ها..
    جالب بودن…

    (۱)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *