داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

اندروید از سپتامبر ۲۰۰۸ با عرضه ی گوشی  T-Mobile G1 یا HTC Dream  به عنوان یک سیستم عامل جدید برای گوشی های هوشمند به طور رسمی وارد رقابت شد و روز به روز عرصه را بر دیگر رقیبان خود تنگ کرد ؛ با یک حساب ساده متوجه می شوید که از آن زمان ۶ سال و یک ماه گذشته است، شش سال پیش چه کسی فکر می کرد که این سیستم عامل نوپا بتواند آنقدر سریع رشد کند که تا قبل از سال ۲۰۱۰ تبدیل به یکی از پلتفرم های اصلی و پیشتاز دنیای گوشی های هوشمند شود و حتی پا را فراتر گذاشته و جای خود را بر روی تلویزیون ، ساعت ، یخچال و هر ابزار و گجت الکترونیکی که فکرش را بکنید باز کند. البته نفوذ و سرمایه گذاری غول تکنولوژی یعنی گوگل هم تاثیر به سزایی در این امر داشته است.

گذشته از همه ی این موارد همانطور که حدس میزنید اندروید سیستم عاملی است که در ساخت گوشی های هوشمند روی زمین بیش از هر پلتفرم دیگری مورد استفاده قرار می گیرد اما با همه این اوصاف هنوز خیلی چیزهاست که اکثر افراد درباره ی این روبات سبزرنگ دوست داشتنی نمیدانند، البته ما قصد نداریم درباره ی قابلیت های نرم افزاری مخفی یا هر موردی شبیه این صحبت کنیم بلکه می خواهیم نگاهی به تعدادی از حقایقی بیندازیم که احتمالاً تا حالا از آن آگاه نبودید، پس با هم به مرور این موارد می پردازیم پس اگر به موضوع علاقه مند شدید بی تفاوت از کنار این پُست رد نشوید و با ما همراه شوید.

۱. اندروید در ابتدا قرار بود به عنوان سیستم عامل دوربین های دیجیتال عرضه شود

گوگل در سال ۲۰۰۵ اندروید را زیر پر و بال خود گرفت ، در آن زمان این پلتفرم توسط اَندی رابین بصورت متن باز برای دستگاه های همراه ارائه شد. اما یک سال قبل از آن رابین در حال توسعه ی اندروید به عنوان سیستم عاملی برای دوربین های دیجیتال بود ، هر چند او در همان زمان متوجه شد که این گوشی های هوشمند هستند که دنیا را به تسخیر خود در می آورند و نه دوربین های دیجیتال پس تصمیم گرفت توسعه ی این پلتفرم را بر طبق همین مسیر هدایت و تنظیم نماید. با این حال اندروید راه خود را به مارکت دوربین های دیجیتال نیز باز کرد، همانطور که اطلاع دارید حالا دوربین های مختلف مستقلی مبتنی بر همین پلتفرم ساخته شده اند ( مانند  Samsung Galaxy NX که تصویر آن را مشاهده میفرمایید.)

OS for digital-cameras

۲.در اوایل بازیکنان اصلی میدان اندروید را تهدیدی برای خود ندیدند.

سال ۲۰۰۷ بود که گوگل و شرکایش اتحاد آزاد و بدون محدودیت گوشی ها را تشکیل دادند و به طور رسمی اندروید را به عنوان یک سیستم عامل موبایل متن بازِ مبتنی بر هسته ی لینوکس معرفی نمودند.در آن سال سیمبین، بلک بری، پالم و ویندوز موبایل بازیکنان قدَر این صنعت به حساب می آمدند، در حالی که اپل هم به تازگی اولین مدل آیفون را عرضه کرده بود، بیشتر افرادی که پلتفرم های تاپ گوشی های هوشمند را رهبری می کردند بر این عقیده بودند که اندروید به هیچ وجه خطری به حساب نمی آید و یا به اصطلاح اصلاً عددی نیست. یکی از سخنگوهای نوکیا در همین رابطه گفته بود که کمپانی اندروید را به چشم یک تهدید بالقوه نمی دید و یکی از مقامات اجرایی ویندوزموبایل هم اظهار داشت که به هیچ وجه متوجه ضربه ای که قرار است از جانب اندروید به ما وارد شود نشدیم.

بعلاوه یکی از مقامات رسمی سیمبین هم معترف بود که : ما نه سال بود که به این کار مشفول بودیم و همانطور که احتمال آن میرود شاهد عرض اندام نردیک به دوجین پلتفرم جدید بودیم که یکی پس از دیگری پا به میدان می گذاشتند و این پیغام را میرسانند که ما مورد حمله آنها هستیم ، که البته ما هم این موارد را جدی گرفتیم اما جزو کسانی بودیم که گوشی های درست و حسابی ، یک پلتفرم واقعی و انبوهی سرمایه در اختیار داشتیم که طی این سالها به دست آورده بودیم. […] ما بارها شاهد تلاشی هایی برای ایجاد نوعی سیستم عامل استاندارد از دل لینوکس بودیم .. اما لینوکس اساساً ناقص و متلاشی بود! لینوکس مدیریت نشده و غیر قابل کنترل است.خنده دار به نظر میاد، اینطور نیست

big players didnt see Android

۳.اندروید سریع ترین سیستم عامل رو به رشد جهان و سریعترین محصول تکنولوژیک در حال همه گیر شدن است.

بر طبق اطلاعاتی که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد ، اندروید فقط در طی ۵ سال به رکورد ۱ میلیارد کاربر فعال رسید پس با این حساب عنوان سریعترین سیستم عامل رو به رشدی که تا حالا وجود داشته است را از آن خود می کند. در حقیقت اندروید به عنوان محصولی تکنولوژیک که بیشترین سرعت همه گیر شدن را تجربه کرده است اعلام ورود کرده است چون وقتی صحبت از سرعت وفق گرفتن کاربران به میان می آید هیچ، رقیبی توان مقابله را ندارد هیچ حتی نزدیک به آن هم نیست. برای اینکه قضیه روشن تر شود و بخواهیم از دیدگاه مقایسه ای مسئله را بررسی کنیم میبینیم که برای اپل تقریباً ۶ سال طول کشید تا به ۷۰۰ میلیون کاربر برای iOS برسد و تازه این در حالی است که سیمبین بعد از ۱۱ سال توانست ۴۵۰ میلیون کاربر را جذب کند که تازه بعد از آن هم با سقوط مواجه شد.

Android the worlds fastest growing OS.

۴. در بین سه پلتفرم اصلی ، اندروید میتواند بر روی وسیع ترین تعداد و متنوع ترین دامنه از دستگاه ها اجرا شود.

هر چند گوشی های هوشمند و تبلت ها بخش اعظم دستگاههای اندرویدی را شامل می شوند اما این سیستم عامل روی تعداد زیادی از محصولات دیگر هم اجرا می شود یا بهتر است بگوییم محصولات با آن اجرا و راه اندازی می شوند. حال نمایشگر در کار باشد یا نباشد این گستره شامل ساعت های هوشمند ، تلویزیون ها، دوربین های دیجیتال، اثاثیه ی منزل ، عینک های هوشمند، سیستم های اطلاعاتی ماشین ها، کنسولهای بازی و … می شود بس است یا ادامه دهیم!

all-kind-of-devices

 ۵. هر کسی میتوانند آزادانه و رایگان برای اندروید به توسعه برنامه بپردازد

برخلاف iOS که شما مجبورید سالی ۹۹ دلار پرداخت کنید تا بتوانید یک توسعه دهنده باشید، توسعه ی برنامه و بازی بر روی اندروید کاملاً رایگان است.(البته باید به این نکته هم اشاره کرد که توسعه برنامه برای ویندوزفون هم مجانی است) اگرچه در صورتی که قصد دارید تا ایده و محتوی موردنظر خودتان را از طریق گوگل پلی انتشار دهید باید برای مرتبه ی اول ۲۵ دلار به عنوان حق عضویت بپردازید که البته آنقدرها هم زیاد نیست.

develop-for-Android.

۶.داستان لوگوی روبات اندرویدی سبزرنگ

شمایل روبات اندرویدی در سال ۲۰۰۷ به این سبک و سیاق در آمد. خالق آن Irina Blok زاده ی روسیه و طراح سانفرانسیسکویی است که دیگر برای گوگل کار نمی کند . لوگوی اندروید نیاز بود که ساده باشد و یک روبات را به تصویر بکشد، منبع الهام Irina Blok تصویر آدمک هایی بود که غالباً بر در و دیوار مکان های عمومی برای نشان دادن زنانه یا مردانه بودن مکان به چشم میخورد (واقعیت یا کذب بودنش به پای phonearena ) پیکتوگرام نهایی این طراح ،همین روبات اندرویدی بود که همه ی ما میشناسیم . هر کسی می تواند از این روبات اندرویدی سبزرنگ برای خلق شخصیت دلخواه خود با برنامه یا وبسایت androidify  تحت مفاد قرارداد Creative Commons Attribution 3.0 استفاده کند.

Android-robot-logo

منبع: phonearena

parham

پرهام برای پست هاش وقت زیادی صرف می کنه ، چون کاربران دیجی ناکو و علاقه مندان به فناوری رو زیادی دوست داره :)
  1. Atras گفت:

    ممنون.جالب بود.گرچه بعضی هاشو میدونستیم ولی نباید هیچ وقت کوچکترین چیز هم نادیده گرفت شاید بیشترین چیز ها در دل این ها باشد.

    (۰)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *