داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

انسان ها عمیقا علاقه ذاتی به هنر و زیبایی های این حوزه دارند. صنایع دستی یکی از بهترین جلوه گاه های هنر است، که در کشور ما به دست هنرمندان زیادی تولید می شود. هنوز هم کارهای زیبایی از مناطق مختلف کشور هست که با دیدنشان ذوق زده می شویم. گروه حرفه ای از متخصصان این حوزه  با راه اندازی استارت آپ آرانیک شروع به شناساندن و فروش صنایع دستی ناب ایرانی کرده اند.با دیجی ناکو همرا شوید.

ترکیب زیبای هنر در استارت آپ آرانیک

ایده استارت آپ آرانیک با گذشت مراحل جالبی اتفاق افتاد. خانم نرگس شایق بنیان گذار استارت آپ آرانیک متولد سال ۱۳۶۱ در شهر بروجن استان چهارمحال و بختیاری است. لیسانسش کارشناسی فرش، گرایش طراحی از دانشگاه شهرکرد و ارشدش صنایع‌دستی، گرایش پژوهش در هنرهای سنتی از دانشگاه سوره تهران است. او در سال ۱۳۸۸ فارغ‌التحصیل دوره ارشد می‌شود و بلافاصله از اول سال ۸۹ در بخش معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر به‌عنوان کارشناس پژوهشی مشغول به کار می‌شود. به گفته خانم شایق بعد از اتمام دوره کارشناسی ارشد به خاطر علاقه شخصی خود، همراه همسر و یکی از دوستانشان سفرهایی را به روستاها و مناطق عشایری ایران آغاز می کنند. و هدف تنها علاقه‌مندی به حوزه صنایع‌دستی بود نه کار اقتصادی. و در ادامه به فکر نوشتن یک دائره‌المعارف صنایع‌دستی روستایی- عشایری افتادند که این موجب علاقه‌مندی‌ بیشتر به سفرهایشان شد.

داستان از همین جا شروع می شود خانم شایق در حوزه تخصص خود و در سفرهایی که می رفتند متوجه خلا و مهجور ماندن صنایع دستی روستایی عشایری می شوند. برای همین در سال ۹۲ تصمیم به شروع استارتاپی میکنند که بتواند به صورت آنلاین صنایع دستی مناطق روستایی و عشایری کشور را به مرد بشناساند و به فروش برساند. رو به فروشگاه سنتی نمیاورند به دو دلیل اول اینکه سرمایه کافی در اختیار ندارند دوم اینکه نمیخواهند کارها را محدود به یک منطقه یا شهر یا یک خیابان کنند.

لذا در سایت آرانیک که یک فروشگاه آنلاین برای خرید انواع صنایع دستی اعم از میناکاری، فلزکاری، سفال، ملیله دوزی و بسیاری از صنایع دستی هنرمندانه قسمت های مختلف کشوراست، می کنند.

 

ارزش پیشنهادی استارت آپ آرانیک

 

محصولی که استارت آپ آرانیک ارایه می کرد یک مسیله مهم داشت و آن اینکه صنایع دستی از موارد مصرفی و مهم در سبد خرید خانواده های ایرانی به نظر نمی رسید. اما آرانیک بسیار درست توانست بازار را به دست بگیرد و فروش خوبی داشته باشد. حتی موفق به صادرات محصولات خود به خارج از کشور شده است و ۴ سال است که فعالیت میکند و در بشتر مناطق کشور کارگاه دارد و به طور مستقیم وغیر مستقیم درآمدزایی میکند و باعث ارزآوری به کشور شده است.

دو نکته مهم راجب استارت آپ آرانیک وجود دارد. اول اینکه قیمت محصولات در سایت نسبت به قیمت محصولات مشابه در بازار سنتی پایین تر است چرا که واسطه ها را حذف می کند. نکته دوم اینکه چند محصول انحصارا مربوط به آرانیک است ینی فقط برای آرانیک تولید می شود و بازار دیگری ندارد. و اینکه شما میتوانید بعد از دریافت محصول از پست هزینه را بپردازید و تا یک هفته بعد وقت دارید که محصول را مرجوع کنید.

 

مشکلات و آینده استارت آپ آرانیک

 

یکی از مسایلی که برای استارت آپ آرانیک وجو دارد بحث دلیوری و انتقال بسته به در خانه مشتری است. با توجه به این که این محصولات غالبا شکستنی هستند لذا حمل و انتقال آن ها مورد مهمی است. که البته از ابتدا این کار با پست انجام شده است. اما همین مسیله مواردی از قبیل در بعضی مواقع کندی، و بیمه نشدن محصولات را دارد که حائز اهمیت است.

سایت آرانیک اولین فروشگاه آنلاین در حوزه صنایع دستی روستایی و عشایری است که کار خود را به خوبی انجام داده و به گفته نرگس شایق که همیشه دوست داشت یک تاجر بزرگ شود به سمت مشتریان  و سفارشات بیشتر می رود. و اعلام کرده اند که تا پایان سال ۹۶ تعداد ۳ هزار قلم کالا در سایت قابل مشاهده و خرید باشد. به طور میانگین روزانه ۸۰ تا ۱۰۰ ثبت خرید وجود دارد که البته متناسب با زمان نیز کم و زیاد می شود.

retro

فرشته کریمی

فعال حوزه استارت آپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *