داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

 برندینگ مبحث مهمی برای هر تجارت میباشد که امروزه برای هر تجارت و استارتاپی نیاز است که توجه زیادی به آن بشود.در گذشته نام تجاری یا همان برند از شعار، علامت، نماد یا طراحی یا ترکیبی از این عناصر که محصولات یا خدمات یک شرکت را مشخص میکرد شناسایی میشد. در دهه های گذشته نام یا برند تجاری مجموعه ای از عناصر و المان ها میباشد که باعث ایجاد تمایز کالا و خدمات شما با سایر رقبا میگردد.

برندینگ

مبحث برندینگ امروزه کمی پیچیده تر  از بازاریابی و مارکتینگ شده است, امروزه برندینگ مبحثی داغ و بسیار مهم است.برند یک شرکت, تصویری است که مشتری با شنیدن و یا حتی فکر کردن درباره ی نام آن، کالا,خدمات و یا سرویس آن شرکت در ذهنش تداعی شود. به این معنا که کلمه “برند” یا “برندینگ” یک هدف در حال حرکت است و با رفتار مصرف کنندگان تکامل یافته است. برند آن تصویر ذهنی میباشد که شما به مشتری نسبت به شرکت خودتان میدهید و شامل طرح ها,کلمات و خلاقیتی است که در بین عناصر تنیده شده است.

 

الزامات یک برند خوب

در اصول دنیای مارکتینگ و بازاریابی یک برند باید بتواند اکثریت مشتریان احتمالی را به خود جلب نماید و این مسئله نه تنها به معنای جذب اکثریت مردم, بلکه حتی میتوان گفت به معنای تنها روش حل یک مشکل یا رفع نیاز خاص در نگاه مشتریان احتمالی میباشد.

اهدافی که یک برند خوب به دست می آورد:

آنچه که از یک برند خوب و مناسب انتظار میرود در قالب موارد زیر بیان شده است.یک برند باید بتواند :

  • واضح و صریح پیام را ارائه  دهد
  • اعتبار شما را تایید  کند
  • انگیزه خریدار برای خرید را افزایش دهد
  • حس وفاداری مشتری را افزایش دهد
  • از طریق کالا یا سرویس خود بتواند ارتباطی عمیق با مشتریان احتمالی خود برقرار کند.

برند و فهم شما از مشتریان خود

برای موفقیت در نام تجاری (برند) خود، باید نیازها و خواسته های مشتریان خود و مشتریان احتمالی را درک کنید.این مسئله از طریق یکپارچه سازی استراتژی های برندسازی شما در هنگام مواجه با مشتریانتان بدست خواهد آمد. برندینگ را به عنوان توصیفی از خود در قالب یک شرکت یا سازمان تصور کنید, به گونه ای که این برند زبان گویای شرکت یا سازمان شما خواهد بود.در وهله نخست شاید این موضوع کمی عجیب و مشکل به نظر برسد اما برای درک بهتر این فضا میتوانید خود را به جای برند قرار دهید به گونه ایی که شما در قالب برند صحبت خواهید کرد. همیشه به یاد داشته باشید برند شما نماینده و بلندگوی شما در دنیای تجارت است.

اهمیت برندسازی

با توجه به اینکه رقابت بر سر جذب مشتریان هر روز  بیشتر تشدید میابد, داشتن یک برند مناسب و قدرتمند از اهمیت بالایی برخوردار است.از این رو تحقیق،بررسی و مطالعه در خصوص تعاریف برند و نام تجاریتان بسیار مهم است چرا که در نهایت این برند شماست که به عنوان پیمانی میان شما و مصرف کنندگانتان خواهد بود.برند شما بخشی از ارتباطات تجاری شما با دنیای پیرامون شماست و جزو مواردی است که هیچگاه از شما جدا نخواهد شد. برندسازی یک استراتژی میباشد که شما با استفاده از تکنیک های بازاریابی حهت تثبیت برند خود در ذهن مشتریان خود انجام میدهید.این در حقیقت همان چیزی است که باعث ایجاد اهمیت در برند و نام تجاری شرکت ها و سازمان ها میگردد.

چک لیستی برای ارزیابی اولیه برند

از آنجایی که برندسازی امری نسبتا مبهم میباشد و دستیابی به ارزش های اصیل و خروجی های موثر در برندسازی بسیار مهم و تاثیر گذار میباشند در این بخش به معرفی یک چک لیست جهت ارزیابی اولیه برند خود میپردازیم. برای نیل به این هدف باید بتوان به سوالات زیر پاسخ داد

  • آیا برند و نام تجاری شما با بازار هدف و مشتریانتان متناسب است؟ آیا مشتریانتان فورا و به سادگی با برند شما ارتباط برقرار میکنند؟
  • آیا مشتریانتان ویژگی ها و ارزش های یکتایی که برند شما به آنها عرضه میکند را از طریق برندتان دریافت میکنند؟
  • آیا برند و نام تجاری شما انعکاس ارزش هایی است که می خواهید به مشتری نشان دهید؟

از این سوالات میتوان به عنوان چارچوب و راهنمایی برای تعیین برند و نام تجاری استفاده کرد.اگر پاسخ هایتان نسبت به سوالات ذکر شده به اندازه کافی شفاف نباشند بهتر است تا دوباره سراغ طراحی برند خود بروید و با تفکر و مطالعه بیشتر اقدام به بازطراحی نام تجاری خود(ReBranding) نمایید.

 

پویا مهری

پویا مهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *