داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

burn rate  یا همان نرخ سوختن سرمایه، جریان نقدی منفی یک استارتاپ است به عبارت ساده تر مقدار سرمایه ایست که برای راه اندازی اولیه ی یک استارتاپ نیاز است و توجه به کاهش یا افزایش آن می تواند به موفقیت یا روی دیگر سکه یعنی شکست استارتاپ شما منجر شود.  در ادامه خواهیم گفت که چرا توجه و دقت به این موضوع اهمیت دارد.

تامین مالی و نقدینگی پایین همواره یکی از مشکلات استارتاپ ها بوده است، چه زمانی که کار را با سرمایه شخصی شروع کرده باشید و  چه برای آن سرمایه گذار جذب کنید. در هر دو حالت شما باید حساب میزان دخل و خرج استارتاپ خود را به صورت دقیق بدانید و بر همین اساس بتوانید برنامه ریزی های لازم و پیش بینی های مقتضی را انجام  دهید.

صاحب هر کسب و کار نوپا و استارتاپی باید بتواند با عدد و رقم به این سوالات پاسخ دهد:

استارتاپ شما چه مقدار سرمایه برای گسترش و رشد نیاز دارد؟سرمایه ی فعلی شما چه میزان است؟اولویت های شما چیست ؟

دانستن پاسخ درست و دقیق این سوالات همواره شما را در آماده باش کامل نگه میدارد و وادارتان میکند منابع را در بازه های زمانی کوتاهتر کنترل کنید.

این عمل باعث میشود تغییرات ناگهانی و روند اقتصادی پیش روی جامعه را با دقت رصد کنید.

اگر هزینه های استارتاپ شما در ماه ۵ میلیون تومان است و مقدار درآمدتان هم ۲ میلیون تومان شما در واقع سه میلیون را سوزانده اید.

محاسبات اشتباه در نرخ سوختن سرمایه

معمولا استارتاپ ها بعد از یکسری هزینه های ثابت مانند خرید ابزار و تجهیزات، سرور، دفتر و نیروی انسانی ،هزینه های متغیر بعدی را با دقت کمتری حساب می کنند. مخارجی مانند هزینه های بازاریابی، رویدادها، پیمانکاران و… معمولا هم از همین جا ضربه می خورند.

براساس شاخص میزان نرخ سوخت سرمایه و روند کاهشی یا افزایشی بودن هزینه های ثابت یا متغیر، استارتاپ شما حداقل  باید برای شش ماه آینده پول نقد در بانک داشته باشد و بایستی این موضوع را لحاظ کنیدکه در موقع بروز بحران و نوسانات و اختلالات بازار باید این مدت را هفتگی یا ماهانه در نظر بگیرید.

بر همین اساس تخصیص نادرست بودجه ی نقدی و یا محاسبه ی اشتباه در هزینه و سقوط درآمد بدون تغییر هزینه منجر به افزایش نرخ سوخت سرمایه شده و در نهایت منجر به شکست کسب و کار خواهد شد. اگر یک استارتاپ در مراحل ابتدایی کار خود بوده و به محصولی هم نرسیده باشد مهم ترین شاخض ارزیابی اش توسط سرمایه گذاران همین نرخ خواهد بود.

توجه داشته باشیم که فقط افزایش این نرخ نیست که سیگنال شکست میدهد بلکه ثابت ماندن آن نیز به ما می گوید که اوضاع خوب نیست!

مراقب سرمایه گذاران باشید !!

برخی سرمایه گذاران ممکن است باعث افزایش نرخ سوختن شوند، آنها با احتساب درآمدهایی که درآینده برای خود متصور هستند گاها دست به ولخرجی میزنند و شما را به عجله و فله ای کار کردن وادار می کنند. نهایتا این شما هستید که باید سرعت سوختن را بررسی کنید چون باز هم این شما هستید که باید دنبال سرمایه گذار جدید بگردید!

محاسبه نرخ خالص و ناخالص سوختن

نرخ سوختن (ناخالص و خالص) با یک روش ساده و سریع محاسبه میشود. برای این کار یک چهارم سال (سه ماه پایانی یا آغازین), دو ماه یا کل سال را مد نظر قرار دهید. در محاسبه ی نرخ سوختن ناخالص فقط هزینه ها و در نرخ سوختن خالص علاوه بر هزینه,  درآمد هم محاسبه میشود.

مثلا اگر شما در سه ماه ۱۰ میلیون تومان خرج کرده اید و ۴ میلیون هم درآمد داشته اید، ۶ میلیون سوخت داشته اید که اگر بر تعداد ماه ها تقسیم شود یعنی ۲ میلیون در ماه. پس برای پا برجا ماندن این کسب و کار شما در حداقل ممکن باید ۲ میلیون دیگر در ماه درآورید.

در حالت کلی :

هزینه ماه اول / X 100[هزینه ماه اول – هزینه ماه دوم ]= % نرخ ناخالص سوختن سرمایه

خالص ضرر ماه اول/X 100(خالص ضرر ماه اول – خالص ضرر ماه دوم )= %نرخ خالص سوختن سرمایه

منظور از خالص ضرر یعنی حاصل کم کردن درآمدها از هزینه ها.

 

 

 

safari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *