داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

در عصر ارتباطات، شبکه های اجتماعی یکی از مهمترین بسترهای ایجاد ارتباطات و همجنین اشتغال زایی به شمار می رود. اهمیت به رونق شبکه های اجتماعی علی الخصوص شبکه های اجتماعی بومی باید مورد بررسی و حمایت قرار گیرد. وقتی میزان استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی روز به روز بیشتر می شود، اهمیت ایجاد این بستر به صورت بومی نیز بیشتر می گردد. در کشور ما ایران، در دهه ی اخیر، شبکه های اجتماعی مختلفی ایجاد شده اند که می توان گفت Cloob یکی از برجسته ترین آنها محسوب می شود.

درمورد Cloob:

شبکه اجتماعی Cloob حدودا ۱۲ سال پیش، زمانی که هنوز شبکه های اجتماعی کمتر مورد استفاده قرار می گرفتند، با شبیه سازی از Orkut پا به میدان گذاشت. Cloob، به عنوان یک مدل بومی از شبکه اجتماعی با کمی تغییرات، مورد توجه کاربران قرار گرفت و یک تیم سه نفره به مدیریت محمد جواد شکوری مقدم، هدایت آن را بر عهده داشتند. برای خیلی از دهه شصتی ها، Cloob خاطره انگیز ترین شبکه اجتماعی به حساب می آید.

دوران رشد:

در اوایل تاسیس، عضویت در Cloob کمی مشکل بود زیرا برای عضویت در آن باید یک دعوت نامه به حساب جی میل فرد ارسال می شد. با توجه به اینکه کلوب از نظر بومی یک نوآوری بود، به سرعت مورد توجه کاربران قرار گرفت. عضویت در این سایت برای هر فرد اهمیت ویژه ای داشت. سال ۸۴ تا ۸۷، دوران طلایی Cloob بود، با اینکه فضای فیلترینگ شدیدی وجود داشت اما کاربران آن به فعالیت خود ادامه می دادند. تبلیغات در Cloob از ارزش بالایی برخوردار بود. مثلا قیمت بعضی از تبلیغات که مدیران Cloob  آن را ارائه می کردند گاهی چند صد هزار تومان قیمت داشت. Cloob یک واحد پولی به نام کوروب برای خود تعیین کرده بود (مانند مدل درآمدزایی فریمیوم). این واحد پولی برای افراد قابل خرید و فروش بود و کاربران از مدیریت و ارسال پست و … درآمدزایی می کردند.

دوران افول:

روزانه اطلاعات بسیاری در Cloob قرار می گرفت. با توجه به مسائلی که در انتخابات سال ۸۸ ایجاد شد و فضای مجازی نسبت به قبل بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفت، حجم بسیار اطلاعات با موضوعات متفاوت مدیریت آن را مشکل تر کرد. کاربران با توجه به اتفاقات سیاسی آن زمان انواع مطالب را ارسال می کردند و در حقیقت آزادنه به فعالیت خود ادامه می دادند و این باعث شد تا Cloob فیلتر شود. یک فیلترینگ طولانی توجه کاربران را از کلوب کمتر کرد. همزمان با این فیلترینگ، فیس بوک پا به عرصه گذاشته بود و همچنین سایت توییتر رفع فیلتر شده بود. مردم که به دنبال استفاده از شبکه اجتماعی بودند به فیس بوک و توییتر رو آوردند و Cloob پا به افول گذاشت.

دلیل اصلی شکست:

قوانین فیلترینگ موجود در کشور ایران، اجازه اشتراک گذاری هر مطلبی را به کاربران شبکه های اجتماعی نمی داد. فضای سیاسی اواخر دهه هشتاد باعث شد، کلوب فیلتر شود و کاربران آن به استفاده از دیگر شبکه های اجتماعی بپردازند. بعد از انتخابات Cloob آزاد شد و فیس بوک و توییتر فیلتر شدند اما اعتماد مردم به شبکه اجتماعی Cloob کم رنگ شده بود و مردم به دنبال فعالیت آزادانه بودند و با استفاده از فیلترشکن می توانستند به فیسبوک و توییتر دسترسی داشته باشند که این موجب شد کلوب دیگر نتواند محبوبیت پیشین خود را بدست آورد.

در نهایت دلایل اصلی شکست و بسته شدن این مجموعه عظیم را می توان در کج فهمی و عدم اطلاع صحیح بسیاری از مدیران تازه به دوان رسیده این حوزه و وجود قوانین غیرشفاف و اعمال سلایق و منافع شخصی بعضی افراد و گروه ها در جریان آزاد اطلاعات دانست.

milad rouhi

milad rouhi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *