داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

در پس موفقیت و یا شکست هر ایده ای یک تیم و یا به عبارتی بهتر مجموعه ای از بنیانگداران آن حضور دارند که در دستیابی به اهداف و یا عدم حصول آنها نقش کلیدی دارند. داشتن هم بنیانگذار یا همان Co-funder مناسب می تواند به شما دیدگاه های مناسبی در خصوص دنیای کسب و کار و کارآفرینی اطرافتان دهد و به شما در پالایش ایده ها و تقسیم کارها کمک کند اما پیدا کردن یک هم بنیان گذار خوب کار آسانی نیست و نیازمند دقت و حساسیت بالاست و متاسفانه تاکنون فرمول خاصی نیز برای این مورد یافت نشده است اما این همه ماجرا نیست در ادامه با ما همراه باشید تا با رموز یافتن هم بنیانگذار خوب آشنا شوید.

وقتی که  ایده خارق العاده ای دارید نیازمند تیمی ­خواهید بود که برای تحقق آن به واقعیت به شما یاری رساند. اما هنوز پولی برای استخدام افراد ندارید. بهترین کار پیدا کردن هم بنیان گذار است که علاقمند به کار منصفانه در محیط استارتاپی باشد. اما هم بنیان گذاران مناسب را هر روز نمی بینید! پس چگونه باید آنها را شناخت و پیدا کرد؟

 گام اول: شباهت افکار

یکی از اساسی ترین موارد در انتخاب یک هم بنیان گذار در یک تیم استارتاپی داشتن افکار و ذهنیت های مشابه اعضای تیم است چراکه تاثیری مستقیم در نحوه نتیجه گیری استارتاپ شما خواهد داشت و کل کسب و کار و استارتاپ شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. البته این شناخت از دهنیت همکاران و اطرافیان جهت قبول یک عضو یا هم بنیانگذار بطور سریع و یک شیه اتفاق نمی افتد و نیازمند طی زمان و شناخت از اطرافیان است اما در حالت کلی برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که کسی برای هم بنیانگداری استارتاپ شما فرد مناسبی هست یا خیر بهتر است به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • آیا من از همکاری با این شخص/اشخاص در طی چند سال آینده احساس خوشایند و مثبتی دارم؟

  • آیا ما ارزش های مشترکی در خصوص این استارتاپ یا کسب و کار داریم

  • آیا این هم بنیانگذاران بالقوه در بلندمدت دنبال همان اهدافی هستند که شما نیز خواهید بود؟

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است پس این افراد می توانند جزو هم بنیانگداران شما باشند.

گام دوم: تکمیل نقاط قوت

زمانیکه یک تیم از هم بنیانگذاران برای یک استارتاپ یا کسب و کار شکل می گیرد همانند این است که شما بخواهید یک پازل را کامل کنید و این پازل همان خروجی استارتاپ شما می باشد که در واقع ماحاصل کارجمعی و تلاش اعضای تیم است. نکته مهم و قابل ذکر لزوم دقت در چینش اعضای تیم است بطوریکه هرشخصی در تیم باید بتواند بخشی از کار را به عهده بگیرد و در عین حال بر روی خروجی تیم تاثیری مثبت و با ارزش از دیدگاه خود اعمال نماید چرا که یک هم بنیانگذار خوب نباید صرفا به هرس کردن ایده اصلی اکتفا کند. داشتن یک تیم از هم بنیانگذاران با تجربیات و دیدگاه های گوناگون می تواند در موفقیت هر استارتاپی تاثیر جدی داشته باشد چراکه یک هم بنیانگذار با تجربه, قوی, با روحیه و کار بلد می تواند هر تیمی را از تنبلی و کاهش انگیزه نجات دهد علی الخصوص در حوزه های استارتاپی که انجام کار و دستیابی به نتیجه مناسب و مطلوب فرآیندی زمانبر است.

گام سوم : ایجاد بنای موفقیت

هر کسب و کار و استارتاپی در اقصی نقاط این کره خاکی روزهای خوب و بد بسیاری را تا رسیدن به موفقیت و نتیجه مطلوب طی می کند و این مسیر طی نمی شود مگر با همدلی و همراهی هم بنیانگذاران آن استارتاپ. افرادی که عزمی قوی برای نیل به یک هدفی بزرگ دارند و از هیچ تلاشی برای رسیدن به موفقیت دریغ نمی کنند. این افراد حتی در بدترین شرایط هم حامی یکدیگر هستند و سعی می کنند حس احترام متقابل و اعتماد به یکدیگر را برای رسیدن به نتیجه در بین خود تقویت کنند تا در نهایت به نقطه مطلوب و موفقیت و کامیابی نهایی دست یابند.

بهزاد سامی

بهزاد سامی

بهزاد سامی هستم محقق ،مترجم،برنامه نویس و متخصص در حوزه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای استارت آپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *