داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

خرید و فروش سهام در دنیای اقتصاد امروزی نقش اساسی را ایفا میکند. روزانه هزاران نفر در بازار سهام مشغول فعالیت هستند و حجم انبوه اطلاعات این بازار، خریداران و فروشندگان را به سوی اهداف آنها هدایت میکند. زمان یکی از عوامل مهم و حیاتی برای فعالان این حوزه هست. فعالان بازار سهام برای استفاده موثر از زمان، خیل عظیمی از فعالیت های خود را از طریق اینترنت به صورت آنلاین انجام میدهند. در مورد یکی از استارت آپ های شکست خورده در این حوزه بیشتر بدانیم.

درباره استارت آپ Echelon Exchange

امروز می خواهیم در مورد شکست یک استارت آپ توضیح بدیم، یک استارت آپی که خارج از ایران بود و در حوزه سهام و خرید و فروش سهام فعالیت می کرد.

این ایده و استارت آپ از کجا شکل گرفت؟ بعد از ساعت ها، روزها، ماه ها تحقیق و مطالعه در بازار سهام و فعالیت در این عرصه، برای تسریع در خرید و فروش سهام و استفاده موثر از زمان برای نیل به هدف در اسرع وقت، ایده ی “خرید و فروش سهام به صورت الگوریتمی و آنلاین” در ذهن مایکل در فرانسه شکل گرفت. به گفته او این ایده طی سال ها در ذهن او شکل گرفت بود و به خاطر تعصب بر روی ایده ی خود، آن را از همه پنهان میکرد.

این ایده یک سایت مشاوره کارگزاری سهام و خرید و فروش سهام بود که با استفاده از داده های بازار سهام اقدام به پیش بینی بازار و معرفی بعضی از سهام ها برای خرید و فروش می کرد. در  اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی، او اقدام به ایجاد استارتاپی برای ایده ی خود نمود. به سرعت تیم خود را ایجاد کرد ولی طولی نکشید و در فوریه سال ۲۰۱۷ این استارت اپ دچار شکست شد و به پایان راه رسید.

خرید و فروش سهام

دلایل شکست مایکل در این استارت آپ چه بود؟

دلیل اول 

مایکل به سرعت تیم خود را ایجاد کرده بود. اما افرادی که در تیم او بودند تصویر درستی از آینده ی پروژه در ذهن نداشتند و در نتیجه روز به روز اشتیاق افراد برای ادامه راه سست میشد تا اینکه رفته رفته، اعضای تیم او از پروژه کناره گیری می کردند

دلیل دوم 

پروژه دارای طرحی جامع و کامل و توسعه یافته از تحلیل SWOT نبود. متاسفانه مایکل، موسس این استارتاپ، به ایجاد تحلیل بر اساس روش SWOT اعتقاد نداشت. به دلیل عدم تکمیل این تحلیل، مایکل با اکثر شرکت هایی که کار تحلیل پرداخت رو بر عهده داشتند مذاکره میکرد و چون اطلاعات درست تحلیلی وجود نداشت، مایکل نمی توانست از طرح خود به درستی دفاع کند و شرکت ها ریسک بالایی را برای پروژه قائل میشدند و آن را از محدوده ی کاری خود خارج می دانستند.

دلیل سوم:

یکی از مهمترین عوامل موفقیت یک استارتاپ، ارزش پیشنهادی آن میباشد. ارزش پیشنهادی باید به گونه ای باشد که نیازهای کاربران را به درستی برطرف کند. اما ارزش پیشنهادی که این استارتاپ ایجاد می کرد، علی رغم اینکه نوعی انقلاب در این نوع صنعت می بود، هیچ گونه مشکل حادی را برطرف نمی کرد. به عبارت دیگر، ارزش پیشنهادی این طرح به گونه ای بود که هیچ گونه ویژگی منحصر به فردی را ارائه نمی کرد و در نتیجه از دید کاربران مفید نبود.

دلیل چهارم:

مورد بعدی که در بحث ارزش پیشنهادی وجود داشت این بود که پیچیدگی آن بیش از حد بود. یک استارتاپ باید برای تعریف ارزش پیشنهادی، بازار هدف خود رو به درستی بررسی و انتخاب کند. با توجه به اینکه این استارتاپ در حوزه ی سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام فعایت میکرد، باید برای تمامی افرادی که از آن استفاده می کردند و به هر نحوی جزو کاربران آن محسوب میشدند به قدر کافی ساده باشد.

با توجه به بررسی هایی که درمورد کاربران انجام شد، افرادی که با این سیستم کار می کردند مورد اعتبار سنجی قرار گرفتند و مصاحبه شدند. اما نتیجه ی این اعتبار سنجی نشان داد که تنها تعداد محدودی از افراد این طرح را به درستی درک کرده بودند. از آنجایی که “اعتماد” و “اطمینان” بخش بزرگی از صنعت فین تک را شامل میشود، اقبال عمومی نسبت به این طرح کاهش یافت.

دلیل پنجم:

احتمالا برای اکثر کسانی که در حوزه ی استارتاپ ها فعالیت دارند، قوانین موجود در ادارات دولتی و شرکت های بزرگ جزو دردسر های ارتباط با آنها محسوب میشود.حفط امنیت اطلاعات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بخش نهایی و شاید وحشتناک این نوع استارت آپ ها مقررات قانونی و دست و پا گیر این حوزه میباشد که ممکن است در صورت عدم آگاهی از روش های حفظ امنیت اطلاعات و درز این اطلاعات به بیرون، مشکلات عدیده ای را برای استارتاپ ها و صاحبان آنها بوجود آورد.

چند نکته قابل تامل:

مجموعه دلایلی که این استارت اپ را با بن بست رو برو کرد و باعث شکست این ایده شد مسایل ریز و مهم پیرامون استارت آپ هاست. در ایران هم کم نداریم استارت آپی که به دلیل مناسب نبودن تیم یا عدم تحلیل و فکر درست شکست خورده باشد. اما نکته مهم این است که بتوانیم  قدرت درک مجموعه عواملی که منجر به شکست می شوند را داشته باشیم.

milad rouhi

milad rouhi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *