داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

نمایشگاه الکامپ، نمایشگاه تخصصی الکترونیک و کامپیوتر که بزرگترین رویداد تجاری در صنعت آی تی کشور است همه ساله با آخرین دستاوردهای این حوزه اعم از سخت افزار و نرم افزار به علاقمندان عرضه می گردد و فرصتی بی بدیل برای تبادل نظر و مذاکره در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد. در مطلب پیش رو به هشتمین نمایشگاه الکامپ اردبیل با اولین حضور تیم های استارت آپی در نمایشگاه دائمی اردبیل خواهیم پرداخت.

گردهمایی استارت آپ ها در الکامپ اردبیل

نمایشگاه الکامپ اردبیل ۸ الی ۱۲ آبان ماه ۹۶ در محل نمایشگاه دائمی اردبیل که برای اولین بار شاهد حضور تیم های استارت آپی بود برگزار گردید، شایان ذکر است که هشتمین نمایشگاه الکامپ اردبیل سومین نمایشگاه الکامپ در کشور است که دارای بخش استارت آپی و غرفه های مختص تیم های استارتاپی بود که استارتاپ های بومی و استانی را گرد هم آورد و برای جوانان خلاق استان این امکان را ایجاد نمود تا ایده های جذاب و نتیجه زحمات خود را در این بخش در معرض نمایش قرار دهند.

اولین تفاوت چشمگیر و نقطه عطف نمایشگاه الکامپ امسال با سال های گذشته حضور استارت آپ های فعال و مراکز شتاب دهی و VCها بود. وجود ایده ها و کسب و کارهای خلاقانه دلیل استقبال و رضایت قابل توجه بازدید کنندگان از سطح کیفی نمایشگاه شد.

مستقر شدن استارت آپ های فعال در کنار هم با وجود ایده های مختلف از حوزه های متفاوت کاری جو انرژیک و جالبی برای مردم ایجاد کرده بود. استارت آپ هایی که در فضای کوچکی با یک استند و کانتر توانستند نظر مردم، مسئولان و سرمایه گذاران را به خود جلب کنند. هر چند انتظار می رفت فضای بهتر و بزرگتر با برنامه های مختلف ویژه ی استارت آپی مواجه باشیم اما با شرایط موجود استقبال و خروجی، فراتر از نتیجه قابل قبولی رقم خورد.

الکامپ اردبیل

آنچه از استارت آپ ها برای مردم جالب است!

استارت آپ های شرکت کننده در نمایشگاه الکامپ اردبیل در حوزه های مختلفی همچون اینترنت اشیا (IOT)، گردشگری، ورزش و سلامتی، زیبایی، تاسیسات، تجهیزات پزشکی، رزرواسیون و … حضور داشتند. از ایده های هوشمند سازی گرفته تا اپلیکیشن فوریت های تاسیساتی ساختمانی و تورهای گردشگری و سفرهای مجازی همه در حال ارائه کسب و کار خود بودند.

نکته قابل توجهی که وجود داشت این بود که استارت آپ هایی توانستند بیشترین مراجعه کننده را به خود جذب کنند که یا محصول آماده قابل ارائه داشتند یا حداقل محصول قابل قبول (MVP) یا دمویی از کار خود را به معرض نمایش گذاشته بودند، همچون استارت آپ های حوزه گردشگری و هوشمند سازی که براحتی به مراجعه کننده لذت لمس طرح خود را ارائه نمودند.

مراجعه کنندگان از استارت آپ هایی که اولا خلاقانه و در وهله دوم استارت آپ هایی که مشکل قشر وسیعی از جامعه را حل می کند استقبال می کردند. گاها اعلام آمادگی برای حضور و برطرف کردن نیاز استارت آپ ها در حوزه تخصص خود را داشتند و مشوقان خوبی برای فاندر ها و تیم های استارت آپی بودند.

نتایج و خروجی بازدید های سرمایه گذاران نشان دهنده این قضیه بود که سرمایه گذاران عموما تمایل داشتند در حوزه تخصص خود بر روی استارت آپ های هم سو با فعالیت و تخصص خود سرمایه گذاری نمایند.

الکامپ

آینده استارت آپی اردبیل

حمایت های معنوی از طرف مسئولین حاضر در بین شرکت کنندگان هم جو مساعدی برای استارت آپ ها ایجاد نمود. روحیه ی استارت آپی دوستان شرکت کننده گاها آن ها را وادار به انتقادهای تند و تیز از مسولین و متولیان رسیدگی به امور مربوط به استارت آپ خود نمود. استان اردبیل با توجه به اینکه در حوزه استارت آپی در مدت زمان کوتاهی رشد چشمگیری داشته است بستر بسیار مناسبی برای جوانان خلاق این استان است تا بتوانند با راه انداختن کسب و کار خود و رساندن آن به درآمدزایی مشکل بزرگ اشتغال و اقتصاد این استان را دگرگون نمایند.

یکی از قسمت های جالب نمایشگاه حضور دانش آموزان و دانشجویان و آشنایی آن ها برای اولین بار با مفهوم استارتاپ ها و نحوه ایده دهی و کار گروهی و راه اندازی کسب و کار های نوپا بود. که سعی شد در قالب طرح سوال، مسابقه و بازی آموزش هایی داده شود تا حداقل آشنایی با اکوسیستم استارت آپی برای این قشر ایجاد گردد.

الکامپ 96

تمام آنچه که مشخص است این است که مهمترین کار و وظیفه در این میان نحوه ساماندهی و مدیریت این تیم های استارت آپی است، اینکه ایده ها چگونه به مرحله محصول نهایی قابل عرضه رسند کاریست که باید بدست متخصصان این حوزه انجام گیرد تا شاهد رشد استارت آپ ها و رساندن آن ها به مرحله درآمدزایی از استارت آپ خود باشیم. کار را به کاردان سپردن کمترین کاریست که برای رسیدن به اهداف و جلوگیری از سرخوردگی و از بین رفتن انرژی و زمان جوانان می شود. بارها اشاره شد که استارت آپ ها آینده کشور و آینده اقتصاد کشور را رقم خواهند زد به امید آنکه در فضای درست با امکانات کافی تری برای تلاش تمام این جوانان گام برداشته شود.

الکامپ اردبیل

  • توسط: فرشته کریمی
  • ۱۳ آبا ۱۳۹۶
  • خبر ها
retro

فرشته کریمی

فعال حوزه استارت آپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *