داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

فناوری‌‌های دیجیتال و شیوه‌‌های به کارگیری آن‌ها توسط ما در زندگی‌‌ شخصی خود، کار و جامعه‌‌، سیمای کسب و کار را تغییر داده‌‌ است و همچنان تغییر خواهد داد. باید ناچاراً باور کنیم دنیای دیجیتال، آینده زندگی ما را رقم می زند و نمی توان سرنوشت بشر را از دست او باز پس گرفت، چه کسی فکر می کرد دیجیتال و ابزارهای آن، آنقدر قدرتمند شوند که علاوه بر سازمان های بزرگ زندگی عادی مردم را نیز تحت تأثیر قرار دهند؟

ولی هستند کسب و کارهای بسیار بسیار زیادی که هنوز هم مقاومت خاصی در برابر دیجیتالی شدن دارند، هنوز هم اعتقاد دارند برای دادن یک شماره تماس به مشتری باید حتما یک کارت ویزیت به اون داده شود، که مشتری هم یا کارت را گم می کند یا بعد از ذخیره شماره تماس آن را دور می اندازد. همه ما به اندازه موهای سرمان کارت ویزیت کسب و کارها، مغازه ها و افراد مختلف را داریم ولی باز اگر شماره تماس آن شرکت را بخواهیم ترجیح می دهیم به جای غرق شدن بین آن همه کارت ویزیت، به اینترنت وصل شده و دست به دامان گوگل شویم. چقدر کاغذ بابت این مسائل هدر می رود؟ تا کنون فکر کرده اید کجا زندگی می کنیم؟ اینجا زمین است، خانه ما، اما این خانه بزرگ ما، احتیاج به محافظت دارد. تا به حال شده از خودتان بپرسید این همه کاغذی که هرروز به شکل های مختلف؛ از روزنامه و دفتر و کتاب گرفته، تا دستمال کاغذی و بسته بندی های جور واجور، کاتالوگ و تبلیغات کاغذی مختلف که در دسترسمان است از کجا و چطور تأمین می شود؟ و تا به حال شده به حجم درخت هایی که به خاطر مصارف بی دلیل ما قطع می شود و ضربه ای که به اکوسیستم زده می شود، فکر کنید؟

شاید شما هم با این صحنه مواجه شده باشید که وقتی نمایشگاه های خاصی برگزار می شود، افراد با دستان خالی وارد نمایشگاه می شوند، ولی وقتی می خواهند از نمایشگاه بیرون بیایند از سنگینی تبلیغات و تراکت هایی که در دست دارند، مجبور هستند در محوطه نمایشگاه چند بار بایستند و استراحت کنند.

هر ساله نمایشگاه های مختلفی و زیادی برگزار می شود، نمایشگاه فاینکس یکی از مهمترین نمایشگ هایی هست که در کشور برگزار می شود، چون ۳ حوزه خیلی مهم در این نمایشگاه حضور دارند، بورس، بانک و بیمه که با گذشت بیش از یک دهه از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی فاینکس، این رویداد به عنوان مهمترین و معتبرترین رویداد مالی کشور در سطح منطقه شناخته می شود.

در نمایشگاه فاینکس ۲۰۱۹ شاید در ظاهر همه غرفه ها مثل روال عادی سایر نمایشگاه ها حضور داشتند و موقع حضور مراجعین با یک کاتالوگ یا کارت ویزیت به استقبالشان می رفتند، اما شاید رفتار بعضی غرفه ها متفاوت بود! غرفه کارگزاری فارابی در نمایشگاه فاینکس شاید از معدود غرفه هایی بود که می شود به آن لقب غرفه سبز را داد.

اگر بخواهیم قبل از نمایشگاه را بررسی کنیم، اولین اقدام از دعوت کاربران و مهمانان به نمایشگاه و ثبت نام در کارگاه های آموزشی در طول نمایشگاه بود، که همه این موارد در فضای مجازی انجام شد. شاید یکی از نقاط قوت فعالیت دیجیتالی کارگزاری فارابی قبل از نمایشگاه، یک صفحه فرود قدرتمند بود که توانست با جذب کاربر هر ۱۲ کارگاها برگزار در طول نمایشگاه را به صورت کامل (حتی بیشتر از ظرفیت) پر کند.

صفحه فرود طراحی شده به نحوی بود که علاوه بر معرفی نمایشگاه و دعوت به نمایشگاه، خدمات کارگزاری فارابی را نیز نشان می داد و می توان گفت به عنوان یک کاتالوگ آنلاین از آن در طول نمایشگاه استفاده می شد. در طول نمایشگاه فاینکس اگر کسی از غرفه فارابی یک کاتالوگی درخواست می کرد، با یک سامانه هوشمند پیامکی لینک های مربوط به خدمات کارگزاری برای اون پیامک می شد، یک صرفه جویی بزرگ در کاغذ، در کنار آن یک هوشمندی خوب در کسب و کار برای جمع آوری یک دیتابیس خوب از آمار مخاطبان خدمات کارگزاری!

هر اطلاعات دیگری که کاربر در هر کانتری از غرفه نیاز داشت از طریق اسکن QR کدی که قرار داده شده بود، در اختیار مراجعین قرار می گرفت. سرگرمی و تعامل با برند فارابی هم از طرق گیم هایی که در قسمتی از غرفه بود، انجام می شد.

این نوع تبلیغات حرکت زیبایی در عدم استفاده از کاغذ محسوب می شود و شاید اگر این نوع حرکت ها در نمایشگاه ها گسترش پیدا کند شاید موقع خروج از نمایشگاه ها شاهد چندین کیسه پر از کاغذ نباشیم. علاوه بر همه این موارد جمع آوری دیتا و سرنخ از مشتریان، قدرت این نوع حرکت ها را زیاد می کند. البته ناگفته نماند که فارابی در کسب و کار خود و محصولات خود نیز این دیجیتالی شدن را با محصولاتی همچون فارابیکسو نشان داده بود.

تحول دیجیتال جنبه های مختلف و فراتر ازن اتفاقی هست که کارگزاری فارابی در نمایشگاه رقم زده است، گاهی تحول دیجیتال تنها به تجربه‌‌ی مشتری محدود می‌‌گردد، اما صراحتا نادیده گرفتن جنبه‌‌های متعدد دیگر، یک اشتباه است.  در بسیاری از زمان ها تغییرات دیجیتالی وارد یک سازمان شده امّا به سرانجام مطلوب ختم نگشته است زیرا بودجه های سازمانی برای این امر درست تنظیم و برنامه ریزی نشده به همین علت بسیاری از این برنامه ها نیمه به حال خود رها شده اند. اما  اصلا به این موضوع توجه نمی شود که در خیلی موارد دیجیتالی شدن هزینه های به صرفه تر و بهینه تری دارد.

مجید امانی

مجید امانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *