داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

به یاد داریم زمانی که خرید و فروش آنلاین از معضل های جامعه ما بود. ترس، عدم اعتماد و تفکرات سنتی از مهمترین دلایل دور شدن از خرید و فروش آنلاین بود. اما دیگر امروزه آنلاین خرید کردن نه تنها کاملا مورد قبول است بلکه حلال بسیاری از مشکلات مانند صرفه جویی در زمان و هزینه هم هست. استارت آپ فرش آنلاین بشدت در ترکیب سنت و مدرنیته بخوبی ظاهر شده است. دیجی ناکو را بخوانید.

ترکیب خلاقانه سنت با تکنولوژی در استارت آپ فرش آنلاین

به طرز لذت بخشی باز هم به بررسی استارت آپ خانوادگی موفقی می پردازیم. بار دیگر نقش مهم و اساسی یک خانم ایرانی در شکل گیری و موفقیت استارت آپی که جز اولین ها بوده است. خانم آرزو خسروی ۳۷ ساله، با مدارک لیسانس زبان انگلیسی، فوق لیسانس حقوق بین الملل و دکتری مدیریت کسب و کار به همراه همسرشان آقای محمد نصیری متولدسال ۱۳۵۴ در تهران با تحصیلات لیسانس نقشه کشی و فوق لیسانس برنامه ریزی توریسم ایده فرش آنلاین را برای اولین بار در مهر ماه سال ۱۳۸۹ مطرح کردند.

خانم خسروی با اینکه در اوایل جوانی روزنامه نگاری می کرد و سابقه کار در دفتر سازمان ملل را داشت اما وقتی ایده فرش آنلاین را از طرف آقای نصیری دریافت کرد باهم تصمیم به راه انداختن کسب و کار خودشان کردند لذا کارهای خود را رها کرد. همسر ایشان هم علی رغم اینکه دفتر نقشه کشی داشتند ولی برای پیاده سازی ایده خود تصمیم گرفت تمام انرژی خود را صرف ایده فرش آنلاین نماید.

به دلیل اینکه پدر آقای نصیری سابقه ۵۰ ساله در بازار فرش داشت و آشنایی هایی که با دنیای کسب و کارهای آنلاین و اینترنتی پیدا کرده بودند ایده بر این قرار شد که آنلاین فرش بفروشند! اولین مخالف و منتقد ایده هم مشخص بود. پدر آقای نصیری و بعد ها خانواده ها. و مهمترین دلیل هم اینکه خرید فرش از قدیم کاملا سنتی بوده مردم تا فرش را از نزدیک نبینند و لمس نکنند محال است بخرند. اما این تیم خانوادگی استارت آپی به حدی در تصمیمشان مصمم بودند که بعد از ۶ ماه تحقیق در حوزه فروش آنلاین و کسب و کارهای اینترنتی در اسفند ماه سال ۱۳۸۹ سایت فرش آنلاین را راه اندازی کردند.

 

ارزش پیشنهادی استارت آپ فرش آنلاین

در ابتدای کار این تیم باید تمام تلاش خود را ابتدا برای ترغیب مشتریان به خرید آنلاین میکردند و درجه دوم ایجاد اعتماد برای خرید آنلاین فرش. و تمام سرمایه ۳۰ میلیون تومانی در ابتدای کار را هر دو بنیانگذار ایده فراهم کردند. طبیعی بود که در سال ۹۰ این استارت آپ زیان ده بود. در سال ۹۱ به نقطه سر به سر رسید. در سال ۹۲ شروع به رشد کرد و تا سه برابر رشد نمود و هم اکنون چندین برابر بیشتر از سال ۹۲ رشد کرده است و اولین استارت آپ موفق در حوزه فروش آنلاین فرش است. فرش آنلاین در سایت خود از تمام محصولات از جمله فرش های ماشینی، دستبافت و موکت خود با بهترین کیفیت و جزئیات عکس هایی با توضیحات برای مشتری ارایه میکند.

حمل فاکتورهای بالای ۲۰۰ هزار تومن در تهران رایگان و در شهرستان ها حمل تا باربری رایگان و تا درب منزل مبلغ کمی دریافت می شود. فرش آنلاین تاکید دارد که تا ۷ روز زمان برای بازگشت محصول را به مشتری میدهد. تمام برند هایی که این استارت آپ با آنها همکاری میکنند محصولات درجه یک هستند و از پذیرش برند های درجه دو بشدت امتناع میکنند. به گفته خانم خسروی این تیم با چند خانواده کم درآمد که با فرش بافی امورات زندگی خود را میگذراند قرار داد دارد و خانم هایی که فرش میبافند و زندگی را میچرخانند بسیار قابل ارزش هستند.

مهمترین هدف های استارتاپ فرش آنلاین فروش فرش با قیمت مناسب با بهترین کیفیت و بیشترین تنوع و دسترسی آسان است. این استارت آپ که اکنون بیش از ۱۵ نفر در آن کار میکنند در حال صادرات فرش های ایرانی نیز هستند.

 

آینده، مشکلات و حرف آخر استارت آپ فرش آنلاین

دیدگاه های خانم خسروی به عنوان کسی که در سازمان ملل برای مسایل مربوط به زنان فعالیت داشته است، این استارتاپ را هم به فکر رساندن به مرحله تولید مینماید چرا که پتانسیل خوبی در زنان فرش باف ایرانی وجود دارد که میتوان هنرشان را به بهترین شکل با ارزش و قیمت واقعی به دست مشتریان برساند. صادرات فرش به کشورهایی مثل آمریکا، روسیه، ژاپن و قطعا آینده خوبی برای این استارت آپ و شناساندن هر چه بیشتر فرش های ایرانی به دنیا به همراه خواهد داشت.

در حال حاضر بیش از ۴۰ سایت مشابه در حوزه فروش آنلاین فرش در کشور فعالیت می کند که قطعا فرش آنلاین موفق ترین و اولین در این حوزه است و همچنان خود را پیشتاز نگه داشته است.

نکته جالبی که با مطالعه و صحبت در چند مورد اخیر متوجه شدم استارت آپ هایی که خانوادگی و با تیم حرفه ای پیش می رود ماندگارتر و موفق تر ظاهر می شوند. یکی دیگر از دلایل موفقیت تولید محتوای حرفه ای برای سایت است. بنظرم چون خانم خسروی هم روزنامه نگاری کرده اند و هم با انظباط و نحوه ارایه درست در سازمان ملل آشنا هستند روی مسیله تولید محتوا بشدت با دقت و حساسیت عمل کرده اند. ناگفته نماند فرش آنلاین هم اکنون ارزشی بیش از چند میلیارد تومان دارد، قطعا با پیشرفت کار این رقم بسیار بالاتر خواهد بود.

حتما مسیر برای استارت آپ خانوادگی فرش آنلاین و تمام کسانی که کسب و کار خود را راه انداخته اند و قدرتمندانه کار میکنند هموار است.

 

retro

فرشته کریمی

فعال حوزه استارت آپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *