داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

مدتهاست راجب اینکه سرانه مطالعه در کشور پایین است شنیده و خوانده ایم، آمار ارائه کرده ایم، از کم کاری ها گلایه کرده ایم، اما به دنبال چگونگی و چرایی بهبود این وضعیت پرداخته نشده است. با پیشرفت علم و در دسترس قرار گرفتن تکنولوژی تمام کارهای روزمره تحت الشعاع قرار گرفته است. اینکه بتوانید در گوشی خود کتابخانه ای از کتاب های مورد علاقه خود داشته باشید که هر زمان اراده کردید شروع به مطالعه نمایید از مهمترین رسالت استارت آپ فیدیبو است.

مطالعه، همه وقت، همه جا با فیدیبو

اینکه بتوان سنتی ترین و در دسترس ترین عادت های افراد جامعه را با تغییر نیازهایشان به شکل متفاوتی ارائه کرد هم سخت است هم جذابیت زیادی دارد. کاری که آقای مجید قاسمی ۳۳ ساله هم بنیانگذار استارت آپ فیدیبو چند سال پیش انجام داد. مجید قاسمی کارشناسی خود را در دانشگاه گیلان مهندسی مکانیک و ارشد فلسفه غرب را در دانشگاه تهران گذرانده است. به گفته خودش از زمانی که بیاد می آورد همیشه خودش کار کرده است، و کتاب خواندن از جمله عادت های همیشگی او و اصطلاحا پای ثابت نمایشگاه های کتاب بوده است. بعد از چند سال فعالیت در حوزه فرهنگ و کتاب، حدود ۵ سال پیش ایده فیدیبو به ذهنش رسید و تصمیم به کار کردن روی طرح خود کرد.

مهدی فیروزان به عنوان هم بنیان گذار این استارتاپ سرمایه گذاری روی طرح را شروع کرد و فیدیبو با سرمایه ۳۰ میلیوت تومانی او کلید خورد. از آنجایی که مجید قاسمی شناخت و تصوری از پلت فرم کتاب الکترونیکی و نحوه کار و مدیریت آن نداشت تصمیم گرفت طراحی و پیاده سازی این پلت فرم به عنوان اولین پلت فرم کتاب الکترونیکی ایران را به یک شرکت هندی واگذار کند.

فیدیبو اولین سامانه تولید و توزیع کتاب الکترونیکی و کتاب صوتی در ایران و خاورمیانه است، که با رعایت کامل حق کپی رایت و مبتنی بر تمام اصول و استاندارد های جهانی طراحی و اجرا شده است. اینکه شما هر وقت بخواهید کتاب مورد نظر خود را در گوشی، تبلت یا کامپیوتر شخصی خود مطالعه کنید و آن را در کتابخانه خود داشته باشید کاری است که فیدیبو به بهترین شکل ممکن انجام داده است.

 

ارزش پیشنهادی استارت آپ فیدیبو

پروسه ای که در فیدیبو انجام می شود به این شکل است که با ناشران همکاری میکند کتاب های موجود را به نسخه الکترونیکی تبدیل می نماید و با قیمتی مناسب در اختیار کاربر قرار میدهد. هم اکنون بیش از ۴۰۰ ناشر با این استارت آپ همکاری میکند. نکته اول اینکه حق ناشران محفوظ است و فیدیبو مستقیما با نویسنده همکاری نمیکند.

برای رعایت حق کپی رایت در این مجموعه اجازه پرینت از کتاب، به اشتراک گذاری آن، ذخیره تصاویر محدود شده است. امکاناتی مانند هایلات کردن متن، تغییر اندازه فونت کتاب، مطالعه در روشنایی با تنظیم نور از جمله موارد رعایت شده در فیدیبو است. این استارت آپ با آمازون رقابت میکند، تنها با ناشران ایرانی کار نمیکند و به گفته خودش بدش نمی آید آمازون را به چالش بکشاند.

یکی از عمده سهام های اصلی استارت آپ فیدیبو برای دیجی کالا است. حال اینکه دیجی کالا با چه هدفی اقدام به کار کرده در هر حال شرایط خوبی برای فیدیبو است. به نظرم دیجی کالا علاوه بر مسئولیت اجتماعی که در حوزه کتاب و کتابخوانی و حمایت از آن عنوان میکند حتما فکر سرمایه گذاری و سود مالی از این استارت آپ را هم دارد. در حال حاضر استارت آپ فیدیبو بیش از ۱۴ هزار کتاب دارد که با بیش از ۴۰۰ ناشر کار میکند. تعداد افراد مشغول در فیدیبو حدود ۴۸ نفر است.

یکی از مزیت هایی که فیدیبو به رقبای داخلی اش دارد به گفته خودشان تکنولوژی ویژه ای برای تولید کتاب های الکترونیکی دارند که در اختیار آن هاست و به روند کار خیلی کمک میکند.

اپلیکیشن فیدیبو

چالش ها و آینده پیش روی و سخن آخر 

فیدیبو به قصد کسب بازار ۱۰ درصدی از بازار ۱۰۰۰ میلیاردی صنعت چاپ و نشر کتاب را دارد و عنوان میکند که از مهمترین اهدافش قرارگرفتن در رتبه نخست در خاورمیانه است. چالشی که پیش روی فیدیبو است ورود آمازون به بازار خاورمیانه است که در این خصوص هم صحبت هایی و جود دارد مثلا آمازون با خرید فروشگاه اینترنتی سوق (Souq) کشور امارات متحده عربی وارد بازار خاورمیانه شده است که می تواند نگران کننده باشد. اما با فعالیت های اساسی و گسترش و شناساندن خود در کشورهای اطراف و ورود به بازارهای آن ها می تواند به گفته خودشان با آمازون رقابت کند.

ممکن است فکر کنیم با گسترش کار فیدیبو صنعت چاپ و کتابخوانی روی کاغذ از بین برود اما مجید قاسمی بشدت اعتقاد دارد که اینطور نیست و فیدیبو تنها بستری برای مطالعه بیشتر و راحت تر است و آمارها در جهان نیز نشان میدهد که کتاب الکترونیکی تهدیدی برای چاپ کتاب کاغذی نمی باشد. و چه بسا آمار مطالعه و کتاب خوانی و خرید کتاب را هم افزایش می دهد.

نکته ای که برای خودم جالب بود وجه تسمیه «فیدیبو» است که مجید قاسمی اینطور عنوان می کند: «برای انتخاب نام فیدیبو، فی را از فیروزان گرفتم، دی را از دیجیتال و بو را از بوک؛ فیروزان دیجیتال بوک. من این اسم را برای ادای دین به کوفاندر و حمایتش انتخاب کردم.»

 

retro

فرشته کریمی

فعال حوزه استارت آپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *