داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

در دنیای امروز با رشد سریع ضریب نفوذ  اینترنت و فضای مجازی از یک سو و گسترش تکنولوژی و سیستم ها و گوشی های هوشمند از سوی دیگر شاهد ایجاد تغییر تحول های بسیاری در اغلب شئون و مسایل پیرامونی زندگی بشر هستیم به گونه ای که تقریبا تمام جنبه های زندگی انسان در این حوزه تحت تاثیر قرار گرفته است و این تاثیر گذاری از کوچکترین و ساده ترین مسایل زندگی تا مسایل کلان و مهم زندگی هر فرد را شامل می شود. یکی از مهمترین مسایل در این حوزه مسایل مالی است که هرکس بگونه ای با آن در ارتباط است. به منظور ایجاد سهولت و ایجاد ارزش های نوین درفرآیند این نوع از مسایل مالی نوع دیگری استارتاپ ها تحت عنوان Fintech به وجود آمده اند. در ادامه در خصوص استارتاپ های حوزه مالی یا همان فینتک ها و۲۰ استارتاپ برتر سال ۲۰۱۸ در قاره اروپا صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

Fintech یا همان Financial Technology در لغت به معنای استفاده از فناوری های نوین در روند ارایه خدمات مالی است و هدف از آن کارآمدسازی و بهبود ارایه خدمات مالی از طریق ایجاد نوآوری در روش ها و فرآیندهای موجود می باشد. این صنعت نوین در حالت کلی به دنبال دستیابی به ۳ هدف اصلی زیر می باشد:

 • کاهش هزینه های جاری و در عین حال حفظ کیفیت خدمات و افزایش سرویس ها
 • حذف کاغذبازی و روندهای طولانی اداری و محدودیت های مکانی و جغرافیایی
 • ایجاد فضایی کاملا هوشمندانه به منظور ارزیابی و مدیریت خطرها و ریسک های احتمالی

با توجه به ورود فضای فناوری اطلاعات به این حوزه از کسب و کار , استارتاپ های بسیاری در این حوزه شکل یافته اند که به آنها استارتاپ های حوزه مالی یا Fintech Startups اطلاق می گردد مهمترین حوزه های فعالیتی این استارتاپ ها در قالب ۹ دسته بندی زیر صورت می گیرد:

 1. پرداخت
 2. Cryptocurrency و ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین
 3. Wealthtech یا استارتاپ های مربوط به بورس و سرمایه‌گذاری
 4. مدیریت مالی شخصی و گروهی
 5. اعطای تسهیلات و تامین سرمایه جمعی
 6. انتقال پول به صورت بین‌الملل
 7. بانکداری روزمره و بانک‌های بدون شعبه
 8. InsurTech یا کسب‌وکارهای فناوری بیمه
 9. RegTech یا کسب‌وکارهای مربوط به قانون ‌گذاری

در ادامه به معرفی استارتاپ های مطرح اروپایی این حوزه در سال ۲۰۱۸ که توانسته اند مراحل اولیه را پشت سر گداشته و محصول خود را عرضه کنند خواهیم پرداخت

Advanon

Advanon یک پلتفرم و زیرساخت برای فاکتور ها و صورت حساب های کسب و کارهای کوچک و متوسط می باشد که آنها را قادر می سازد بتوانند به نحوی راحت و با اطمینان جریان نقدینگی و موارد کلیدی کسب و کار خود را مدیریت کنند این استارتاپ Fintech در سال ۲۰۱۵ توسط Philip Kornmann, Phil Lojacono  وStijn Pieper در شهر زوریج کشور سوییس به وجود آمده و تاکنون توانسته مبلغ ۳.۹ میلیون دلار سرمایه از Btov Partners, VI Partners  و Swisscom Ventures جدب نماید.

Capital.com

Capital یک اپلیکیشن در حوزه معاملات مالی است که با استفاده از هوش مصنوعی به کاربران خود در خصوص سرمایه گذاری در بازارهای مختلف سرمایه کمک می کند و همچنین حاوی مطالب و محتواهای آموزشی بسیاری در این خصوص است. این استارتاپ Fintech در شهر لیماسووا کشور قبرس راه اندازی شده است و تاکنون توانسته ۲۵ میلیون دلار سرمایه جذب نماید.

Coinify

این استارتاپ در سال ۲۰۱۴ در شهر کپنهاگ کشور دانمارک راه اندازی شده است. Coinify به عنوان یک ارائه کننده خدمات پرداخت برای فروشندگان و مصرف کنندگان عمل می کند و با ارائه دهندگان پرداخت جهانی، بازرگانان آنلاین، فروشگاه های فیزیکی تعامل دارد و توانسته ۴ میلیون دلار سرمایه جذب نماید.

Klarna

Klarna  را می توان یکی از ارزشمندترین استارتاپ های این حوزه در اروپا دانست. مهمترین خدمات این استارتاپ در بخش پرداخت ها و تجارت الکترونیک مابین افراد و فروشگاههای الکترونیک است به گونه ای که پس از اطمینان از رسیدن کالا به دست مشتری پول به حساب فروشنده واریز می گردد این استارتاپ Fintech در سال ۲۰۰۵ توسط Sebastian Siemiatkowski در شهر استکهلم هلند پایه گذاری شد و هم اکنون ارزشی معادل ۲.۲۵ میلیارد دلار دارد

 ID Finance

ID Finance یکی از استارتاپ ها و شرکت های سریع الرشد حوزه فین تک در اروپاست. این شرکت توسط Boris Batine و Alexander Dunaev  در سال ۲۰۱۳ در شهر بارسلون اسپانیا راه اندازی شده است و به طور تخصصی در خصوص اعطای وام آنلاین به بازارهای نوظهور و در حال رشد فعالیت می کند این شرکت Fintech همچنین فعالیت هایی در خصوص امتیازبندی اعتبارات و خدمات مالی دیجیتال دارد و تاکنون ۵۰ میلیون دلار جدب سرمایه داشته است.

بهزاد سامی

بهزاد سامی

بهزاد سامی هستم محقق ،مترجم،برنامه نویس و متخصص در حوزه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای استارت آپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *