داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

در دنیای امروز که جهان در حال تغییر و تحولات عدیده و عمده ای می باشد حتما نام اینترنت اشیاء به گوشتان رسیده است ولی ممکن است که از ماهیت  این واژه جدید که قرار است چه مقوله ای را معرفی کند بی خبر باشید، امروز که در حال نگارش این مقاله هستیم دو سه سالی از زمان مطرح شدن این موضوع در بازار فناوری  دنیا می گذرد، ما در این مقاله میخواهیم تا کمی بیشتر با این واژه آشنا شویم. ابتدا معنای لغوی این واژه را توضیح داده و بعد از آن به بررسی این جنبه های گوناگون مقوله جدید می پردازیم .

اینترنت اشیاء یا IOT چیست و چه کاربردی دارد ؟

اینترنت اشیاء (Internet of Things) یا به اختصار IOT به طور کلی به بسیاری از اشیاء و وسایل محیط پیرامون ‌ما که به شبکه اینترنت متصل اند اشاره دارد که می توانند توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت آنها را کنترل و مدیریت کرد. به گزارش ECO Vision ، طبق تعاریف ارائه شده عبارت اینترنت اشیا، برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون استفاده شد و دنیایی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، از جمله اشیا بی جان، برای خود هویت دیجیتال دارند و به رایانه ها اجازه می دهند آن ها را سازماندهی و مدیریت کنند. اینترنت در حال حاضر همه مردم را به هم متصل می کند ولی با اینترنت اشیاء تمام اشیاء به یکدیگر وصل می شوند.

اینترنتِ اشیاء (IoT) مفهومی نوین در جهان فناوری و ارتباطات می باشد و به طور خلاصه فناوری مدرنی است که در آن برای هر موجودی اعم از انسان، حیوان و یا اشیاء قابلیت دریافت یا ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی مثل اینترنت یا اینترانت، فراهم می‌شود.

زیرساخت  اینترنت اشیا بر روی  امواج رادیویی بی‌سیمی بنا شده که امکان برقراری و تبادل اطلاعات با دستگاه‌های مختلف را فراهم می سازد. این بستر شامل استانداردهایی مانند WiFi، Bluetooth، NFC، RFID و غیره است که شاید تاکنون اسم آنها را هم نشنیده باشید.

البته پیش از آن کوین کلی در کتاب قوانین نوین اقتصادی در عصر شبکه‌ها (۱۹۹۸) موضوع گره های کوچک هوشمند (مانند حسگر باز و بسته بودن درب) که به شبکه جهانی اینترنت وصل ‌باشند را مطرح نموده بود.

اینترنت اشیاء در ایران

مرکز تحقیقات مخابرات ایران نیز پروژه‌هایی را برای بررسی و  پیاده‌سازی این فناوری در ایران انجام داده است. یکی از این پروژه‌ها با عنوان «تدوین کسب و کار اینترنت اشیاء در کشور» انجام شده است. در این پروژه بر اساس تجربیات علمی و عملیاتی کشورهای مختلف در حوزه‌های حاکمیت، کسب و کار، کاربردها و فناوری‌ها مطالعات اولیه صورت گرفت و نقشه راه ایران با هدف استفاده ایران از فناوری‌های نوین نظیر اینترنتی از اشیا برای افزایش رفاه اقتصادی، کیفیت زندگی و حفاظت از محیط زیست برای رسیدن به چشم‌انداز اقتصادی ۱۴۰۴ تعیین شد

کاربردها  

بزرگترین هدف فناوری اینترنت اشیاء هوشمندسازی دنیای فیزیکی از طریق سنسورها، شبکه های ارتباطی و نرم افزارهای آنالیز، پشتیبانی و تصمیم گیری است.  پیشرفت ها در هر کدام از این بخش ها تا حدی سریع بوده است که تبدیل شدن به دنیای هوشمند دیگر یک رویا نیست. این فناوری کمک میکند تا همه این پیشرفت ها در یک چارچوب مدون و ساخت یافته قرار گیرند و بازدهی چندین برابری داشته باشند.

کاربرد اینترنت اشیاء

دسته بندی های مختلفی برای حوزه های کاربردی فناوری اینترنتی از اشیاء صورت گرفته است اما مهمترین و مورد تاکیدترین آن به شکل زیر است:

شهر هوشمند

 خانه و ساختمان هوشمند

بهداشت و سلامت هوشمند

صنعت هوشمند

حمل و نقل هوشمند

زنجیره تامین هوشمند

انرژی هوشمند

نظارت و امنیت هوشمند

نیروی انسانی هوشمند

تجارت هوشمند

با کمک چارچوب اینترنت اشیاء امکان پیاده سازی هر کدام از کاربردها فراهم میگردد. کافی است اشیاء موجود در هر کاربرد ابتدا از طریق حسگرها و کنترل کننده های مورد نظر تبدیل به اشیاء هوشمند شوند و در شبکه ارتباطی مشغول به فعالیت شوند. بدین ترتیب رسیدن به هدف دست یافتنی خواهد شد.

در بخش های بعدی توضیحات مختصری از هر کاربرد اینترنت اشیا ارائه خواهدشد.

با ما همراه باشید…

بهزاد سامی

بهزاد سامی

بهزاد سامی هستم محقق ،مترجم،برنامه نویس و متخصص در حوزه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای استارت آپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *