داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

اسم طلای سرخ رو شنیدید؟ زعفران با عنوان طلای سرخ ایران یکی از گران قیمت ترین گیاهان و ادویه های موجود است که بین ایرانی ها طرفداران زیادی دارد. ایران یکی از بزرگترین تولید کننده گان زعفران است اما جالب است بدانید امارات حتی یک مزرعه زعفران ندارد ولی جزو کشورهای عمده صادر کننده زعفران جهان است! چند نفر جوان خوش ذوق ایرانی استارت آپی اختصاصا برای این طلای سرخ راه اندازی کرده اند با عنوان استارت آپ کشمون. و ببینیم کشمون چه می کند؟

طلای سرخ ایران در دل استارت آپ کشمون

مدت هاست راجب اینکه یکی از دلایل ایجاد استارت آپ ها احساس نیاز هست، صحبت کرده ایم. در استارت آپ کشمون بنیانگذاران، خود را کشاورزان این حوزه معرفی می کنند. استارت آپ کشمون با همکاری دو برادر و عمو و اضافه شدن یک دوست تشکیل شد. محمد و حمزه قائم پناه و ابراهیم قائم پناه خود را نوه ها و فرزند یک کشاورز در قائن معرفی می کنند.

هم بنیان گذاران استارت آپ کشمون در سال ۹۴ که ایده این کار شکل گرفت به دنبال پیاده کردن این ایده در اروپا بودند که به دلایل وجود مشکلاتی منجر به فعالیت نشدند . سپس در فروردین سال ۹۶ وارد بازار داخلی شدند و از خرداد ۹۶ کشمون را راه اندازی کردند.

استارت آپ کشمون بازار آنلاینی برای خرید و فروش زعفران از کشاورزان خراسان جنوبی است که با هدف فروش محصولات سالم و ارگانیک به خریداران ایران و کشورهای دیگر جهان با اهمیت بخشیدن به مصرف کم آب و فروش زیاد برای کشاورزان شروع به کار کرده است.

محمد قائم پناه از مزرعه ها و چاه های قنات خشک شده خراسان جنوبی صحبت می کند و اشاره ی مهمی به این قضیه دارد که جالب است بدانید زعفران با اینکه گران قیمت ترین گیاه جهان است اما برای کشت و پرورش آن آب زیادی نیاز به استفاده و مصرف ندارد. در اینکه ایران با بحران آب مواجه است حرفی نیست اما اینکه بتوان محصول مرغوب و با کیفیت ایرانی را بدون واسطه به جهان شناساند مسئله بسیار مهمی در مورد زعفران است.

آنچه استارت آپ کشمون خلق کرده است

در کسب و کارهای نوپا ایده ها و استارت آپ هایی بخوبی پیش میروند که توانسته اند کسب و کارهای سنتی را با استفاده از فناوری راحت تر و جذاب تر کنند. در سایت کشمون برای کشاورزان پروفایل هایی آماده شده است که کاربر میتواند با خودکشاورز ارتباط برقرار کند و مستقیما خرید کند. جالب است در صفحه نخست سایت با عنوان هایی همچون « از حاجی حسن زارعکار زعفران بخر!» به همراه عکس های کشاورزان روبرو می شوید.

کشمون ضمن ایجاد ارتباط بین کشاورزان و خریداران تنها درصدی را برای خود به جهت کارمزد بر می دارد و در این بین به نحوه کار، کیفیت و مرغوبیت محصول نظارت می کند. جالب است زعفران هر کشاورز زا با نام خود کشاورز به دست مشتری می رساند.

آنچه کشمون انجام میدهد یک رسالت اجتماعی درست است که کارشناسی شده و درست محصول را به دست مشتری میرساند. تا الان این استارتاپ مستقیما با ۱۱ کشاورز کار میکند و حدودا بیش از ۱۰ کیلو زعفران را طی این چند ماه به فروش رسانده است. جالب است بدانید کشمون از کلمه کشتمان گرفته شده و به معنی کشت‌و‌کار است. همچنین به مجموعه زمین‌هایی که از یک چاه عمیق آب می‌گیرند، کشمون می‌گویند. محمد قائم پناه راجب اهداف تیم خود می گوید: کشمون برنامه‌ای سه‌ساله دارد که طبق آن مشخص شده که طی سه سال آینده ۴درصد از این بازار را در اختیار بگیریم؛ یعنی در این سه سال تعداد کشاورزانی که با ما کار می‌کنند به ۵هزار کشاورز در بازار ایران می‌رسد. همچنین طی این مدت وارد بازار اروپا هم خواهیم شد و مقداری از سهم بازار اروپا را می‌گیریم.

کشمون

retro

فرشته کریمی

فعال حوزه استارت آپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *