داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

بارها در تمامی آمارها شنیده ایم که ۹۰ درصد استارت آپ ها شکست میخورند و نکته جالب توجه اینکه دلایل شکست ها متفاوت است. گاه با مطالعه این دلایل می توان تجربه بسیار خوبی از این شکست ها و دید بازتری به مقوله استارت آپ ها داشت. به بررسی یکی از استارت آپ های شکست خورده ایرانی میرویم.

درباره استارت آپ پول خرد

استارت آپ پول خرد ۴ سال پیش در سال ۹۲ توسط سه تن از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی رودهن با ایده ی سایت تخفیف و خرید گروهی شکل گرفت. به گفته  آقای دانیال درخشانفر مؤسس این استارت آپ، این پروژه با الهام از ایده ای خارجی شروع به کار کرد. هدف این تیم استارت آپی ارائه مجموعه ی کاملی از تخفیف ها به کاربر است. که بیشتر در زمینه گردشگری برای رستوران ها ، هتل ها ، استخرها و … کار شد.

نکته جالب اینکه سایت پول خرد از اولین سایت های تخفیف در این حوزه در داخل ایران بود. که توانست از وزارت صنعت و معدن مجوز فعالیت بگیرد. استارت آپ پول خرد برای شرکت هایی که در این حوزه فعالند نامی آشنا دارد.

رویکرد استارت آپ پول خرد win-win-win یا اصطلاحا سه سر سود بود که هم فروشگاه هم مشتری و هم توسعه دهنده سود می کرد.

این استارت آپ از مجموعه فعالیت های شرکت ویرا رایانه اورنگ به مدیریت عامل آقای دانیال درخشانفر است. که به گفته ایشان بعد از زمان طرح ایده پول خرد ۹ ماه زمان صرف اخذ مجوزهای لازم گردید و حدود ۶ ماه سایت بصورت مستمر فعالیت کرد. به نحوی که کلا ۵۰ خرید از سایت انجام گرفت.

 

مشکلات پیش رو

متاسفانه بعد از طی مجموعا ۱۵ ماه این استارت آپ بعلت کمبود سرمایه و اختلاف نظر بین اعضای تیم با شکست مواجه شد و اکنون تمام دامنه های این سایت از دسترس خارج شده اند.

پول خرد با سرمایه ی اولیه ی در خور توجهی شروع بکار نکرد. حتی تقبل هزینه های تبلیغات برایشان مشکل بود. لذا بعد از گذشت چند مدت و نرسیدن به نقطه سر به سر و نیافتادن روی غلتک سود با اعتراض اعضای تیم و پیش آمدن اختلاف نظر بین اعضا، این استارت آپ با شکست مواجه شد.

 

چند نکته قابل توجه

در استارت آپ تان اعضای تیم استارت آپی خیلی مهم هستند افراد باید روحیه استارت آپی داشته باشند.

رقبای امروزه پول خرد را ببینید: نت برگ، تخفیفان. از قوی ترین و موفق ترین های استارت آپ ایران

آقای درخشانفر خوشبختانه اکنون در حال راه اندازی و کار روی دو استارت آپ بسیار قوی هستند. که نشان دهنده ی این موضوع است که شکست باعث قوی تر شدن اراده ایشان شده و کسی که روحیه ی استارت آپی داشته باشد با تجربه از شکست ها قوی تر و منطقی تر پیش خواهد رفت. حتما در فرصت های آتی از استارت آپ های فعلی ایشان تحت عنوان استارت آپ های موفق یاد خواهیم کرد.

اینجاست که حافظ میفرماید: عاقبت دست بدان سرو بلندش برسد/هر که را در طلبت همت او قاصر نیست

 

retro

فرشته کریمی

فعال حوزه استارت آپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *