داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

ضبط خاطرات همیشه برای هر فردی مهم است. تصاویر یکی از محبوب ترین اسناد برای ضبط و نگهداری وقایع به شمار می رود. تاکنون اپلیکیشن ها و وب سایت های مختلفی برای سازماندهی تصاویر ساخته شده است اما ویژگی های مختلف هر کدام آنها را از یکدیگر متمایز می کند. ورود به این بازار نیازمند ارائه ویژگی های جدیدی می باشد تا کاربران را به خود جذب کند. Remember یک اپلیکیشن گالری تصاویر است که تمرکز بیشتری بر حفظ حریم خصوصی کاربران دارد.

کالبدشکافی استارت آپ Remember از دیدگاه بنیان گذار آن:

آدریان توننت شناخت وسیعی درمورد تکنولوژی و تحقیقاتی درباره ی مسائل جدید و بروز داشت و روزهای خود را به آموزش کودکان درمورد آنچه آموخته بود،سپری می کرد. برای این معلم با سابقه، عکس برداری  از لحظات خاص و مستندسازی آنها، کافی نبود. این تصاویر که هر هفته به صورت دوجین افزایش می یافت، در تلفن همراه او به صورت راکد می ماند. او به ایجاد یک پلتفرم امن و مطمئن برای به اشتراک گذاری و آپلود این تصاویر به صورت یکپارچه می اندیشید.

ایده:

این ایده باعث شد تا او استارت آپ خود را با نام Remember تاسیس کند. هدف از این استارت آپ، ایجاد یک اپلیکیشن بود تا والدین خاطرات خود با فرزندانشان را ضبط، نگهداری و سازماندهی کنند. او به عنوان یک “شروع کننده” که با پدر و مادر خود در سفر است، می گوید: “این بهترین راه است”.

تیم ورک:

در سال ۲۰۱۲ برنامه های او در حال انجام بود. او با دو تن از دوستان خود که در Hackerspace سنگاپور بودند تماس گرفت و آز آنها برای استارت آپ خود درخواست کمک کرد. در شش ماهه دوم سال، آدریان و دوستان او،لوتر و رویهو، که به عنوان تیم فنی با او همکاری می کردند کار خود را بر روی این اپلیکیشن آغاز کردند.

 

آدریان تجارب خود را اینگونه توضیح می دهد: “با شروع استارت آپ شما یاد میگیرید که عادت خود برای دریافت چک های حقوق ماهیانه ترک کنید. شما یاد میگیرید که چگونه خود را در محیط کسب و کار کنونی زنده نگه دارید”. او میگوید که زندگی استارت آپی مانند یک غواصی هیجان انگیز است. بعضی روزها بسیار عالی هستند و بعضی دیگر ناامیدکننده. اما او همچنان عقیده دارد که به تعادل رسیدن امری ضروری است. این تیم با سه بنیان گذار واجد الشرایط و یک ایده ی قابل اعتماد در مرکز شتابدهی JFDI** کار خود را آغاز کرد.

دلایل شکست:

علت شکست همیشه ترکیبی از عوامل مختلف است.اما در عین حال آدریان مسئله را واضح تر میبیند. او بیان می کند که عدم تمرکز کافی بر روی نحوه تحویل محصول به مشتری یکی از دلایل است. در مقاله آقای شانکر تحت عنوان “ارزش ارائه شونده به مشتری و چگونگی تحویل آن”، نویسنده نکاتی را درباره ی ارائه محصول به مشتری بیان می کند.

شانکر می گوید: نحوه تحویل محصول به مشتری و در حقیقت ارزش ارائه شده به مشتری ابعاد مختلفی دارد که بسته به مشتریان متفاوت است. به عنوان مثال، از دیدگاه مشتری، ارزش یک فنجان قهوه که همراه یک دوست در یک کافی شاپ صرف شود بیشتر از یک فنجان قهوه در بیرون کافی شاپ است. درحالی که ارزش پولی یک فنجان قهوه در هر دو مورد یکسان است، اما ارزشی که مشتری قائل می شود متفاوت است.

عدم اعتبارسنجی عامل مهم شکست:

تیم آدریان در اعتبارسنجی بازار مشتریان موفق نبود. آنها این حقیقت را نادیده گرفتند که والدین از فیس بوک راضی هستند. اشتراک گذاری امن و خصوصی برای والدین اهمیت زیادی نداشت. آنها فقط دنبال یک چیز سریع و اساسی بودند و طبیعتا بازاری برای Remember وجود نداشت، به همین سادگی.

یکی دیگر از دلایلی که باعث شکست Remember شد عدم اطلاع بنیانگذاران آن  از رقبای خود بود. به نظر میرسید تعداد زیادی از سایت های آپلود عکس مانند Pic plum و Kid Capsule وجود دارند که تلاش دارند همینکار را انجام دهند. حتی بعضی از آنها بهتر از Remember  بودند در این بین حتی اپلیکیشن Soney میلیون ها کاربر داشت. با تمام شوق و هیجانی که برای تولید این اپلیکیشن وجود داشت، بنیانگذاران Remember موفق به اعتبارسنجی ایده قبل از تولید نشدند.

عدم جذب سرمایه:

تیم موفق به جذب سرمایه نشد زیرا شرکت های بزرگ دیگر مانند Picasa، Dropbox و Apple’s photostream ویژگی هایی را ارائه کردند که به کاربران قابلیت پشتیبان گیری از عکس های آنها را می داد.علاوه بر عدم جذب مشتری و همچنین عدم اعتبارسنجی ایده، Remember  مدل کسب و کار استانداردی نداشت. آیا آنها یک ویژگی بودند یا یک کسب و کار؟ ویژگی ها در کنفرانس ها با یک اسلحه ی بزرگ تخریب می شوند.

آدریان می گوید: “شکست سخت بود و همیشه نیز سخت خواهد بود”. اگر دوباره این کار را انجام دهم،قبل از هرچیزی تمام وقت خود را صرف یافتن مشتری و اعتبارسنجی ایده خواهم کرد.

milad rouhi

milad rouhi

  1. نسترن گفت:

    مطلب خوبی بود

    (۱)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *