داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

یکی از عوامل مهمی که امروزه برای بیشتر شرکت ها، به عنوان مزیت رقابتی به حساب می آید، خدمات حمل و نقل است. خدمات حمل و نقل برای هر شرکت نسبت به محصولاتی که ارائه می دهد، متفاوت است. رضایت کاربر از خدمات حمل و نقل، باعث می شود شرکت در بین رقبای خود، پیشرفت افزون تری داشته باشد. لذا تنوع در ارائه خدمات پشتیبانی و برآورده کردن نیازهای مشتری در ارائه این خدمات، از عوامل موثر در رقابت شرکت ها محسوب می شود. استارتاپ Shipbeat محور اصلی خود را بر روی خدمات تدارکارتی قرار داد.

درباره ی استارتاپ Shipbeat:

کنس، بنیان گذار استارتاپ Shipbeat بعد از بررسی ها و تحقیقات شبانه روزی خود در موضوع تجارت الکترونیک، در آگوست سال ۲۰۱۶ میلادی، تمرکز خود را بر روی ایجاد یک پلتفرم جدید برای نوآوری در ارائه خدمات تجارت الکترونیک قرار داد. او با بسیاری از دوستان خود که در پیشرفت اهداف تجارت الکترونیک نقش موثری داشتند مشورت نمود و تجربیات کاری آنها را به دقت مورد بررسی قرار داد. با توجه به اطلاعاتی که در ذهن او وجود داشت تصمیم گرفت ایده ی جدید خود را با عنوان “یک پلتفرم یکتا برای پیاده سازی خدمات لجستیک در قالب تجارت الکترونیک” مطرح نمود. او قصد داشت تغییراتی را در شرکت هایی که فعالیت آنها در بستر تجارت الکترونیک انجام می شود، ایجاد کند و نحوه ی استفاده شرکت ها از خدمات حمل و نقل متفاوت شود. خدمات حمل و نقل برای خرده فروشی های آنلاین، پرهزینه است. دوم آنکه خدمات پشتیبانی به عنوان کلیدی برای جذب مشتری و دلیل اصلی برای خرید و فروش آنلاین است.

خدمات پشتیبانی از دیدگاه مشتری، هنوز به عنوان یکی از شفاف ترین و موثرترین خدمات محسوب می شود.

Shipbeat برای تغییر و بهبود بستر تجارت الکترونیک، به ایجاد یک پلتفرم به منظور مکانیزه کردن خدمات حمل و نقل برای خرده فروشی های آنلاین اقدام کرد. کنس برای خرده فروشی های آنلاین این امکان را فراهم کرد تا با استفاده از خدماتی که Shipbeat ارائه می کند، در زمان و هزینه آنها صرفه جویی شود. او یک مشکل را حل کرد اما در پایان موفق نبود.

دلایل عدم موفقیت کنس در پروژه Shipbeat:

در حقیقت همیشه بیش از یک دلیل برای موفقیت یا عدم موفقیت یک استارت آپ وجود داد. در ادامه مهمترین دلایل عدم موفقیت استارتاپ Shipbeat را بررسی میکنیم.

عدم وجود زیر ساخت تدارکاتی:

بزرگترین چیزی که در حقیقت به عنوان گزاره ی ارزشی Shipbeat محسوب می شد این بود که مشتریان آن عاشق صرفه جویی در هزینه ی حمل و نقل بودند(این دلیل اصلی شروع استارتاپ Shipbeat بود).

علاوه بر نرم افزار بزرگ، آنها نیاز به ارائه نرخ حمل و نقل رقابتی داشتند تا بتوانند تمایز ایجاد کنند. با این حال دستیابی به نرخ های رقابتی از دست اندرکاران حمل و نقل بار، مشکل کلیدی بود که آنها نتوانستند آن را حل کنند. آنها از دست اندرکاران حمل و نقل بار خود انتظار پایداری و صبوری داشتند، اما توافق نامه ی همکاری حمل و نقل بار با شرکت “پست نرد( بزرگترین عامل حمل و نقل در دانمارک) بیش از یک سال زمان برد. حتی در تمام طول عمر Shipbeat، پست نرد سعی کرد از فروش دوباره خدمات آن ها توسط Shipbeat ممانعت کند.این مسئله غیر قابل پیش بینی بود که پست نرد بر خلاف قانون تنظیم خدمات پستی دانمارک اقدام به عدم ارائه برخی از خدمات کلیدی خود به دیگران بنماید. همچنین کار با GLS( یکی دیگر از شرکت های حمل بار در دانمارک) آسان بود اما کاربران آنها پست نرد را به عنوان شرکت اصلی حمل و نقل و بار میشناختند و اکثر خدمات پستی خود را توسط این شرکت انجام می دادند و این منجر به این شد که Shipbeat راه طولانی را برای ورود به بازار با ارزش پیشنهای کامل طی کند، اما فقط توانست به صورت رقابتی به حجم کوچکی از بازار مشتریان خود خدمت رسانی کند.

شرایط اقتصادی امکان بوجود آوردن حجم مورد نیاز برای رشد توسط مشتریان و افزایش سهم بازار استارتاپ را تحت شعاع قرار داد. طرح آنها این بود که یک واسطه گری یا یک به طور داخلی یک واسطه گری و یا یک محیط کسب و کار را برای خدمات تدارکارتی ایجاد کنند. اما این کار نیاز به استخدام افراد متخصص و کارآفرین با تجربه و شبکه سازی برای ایجاد ارتباط با سیستم حمل و نقل در سطح C داشت و انجام این کار در این حجم و سطح برای آنها امری ناممکن بود.

مقیاس پذیری مدل:

چند چیز باعث شده است تا خدمات و مدل استارت آپ Shipbeat را از نظر مقیاس به چالش بکشد. هر بازار از نظر جغرافیایی نیاز به یکپارچه سازی مجموعه ای از دست اندکاران حمل و نقل جدید دارد. Shipbeat عمدتا در مقیاس بزرگ ایجاد شد و یک شرکت حمل و نقل بار به تنهایی قادر به برآورده کردن نیازهای مشتری در مقیاس بزرگ نیست و حتی شرکت های حمل و نقل جهانی(مانند DHL) نیز هنگام ورود به بازار های جدید نیازمند یکپارچگی جدید هستند. بنابر این برای ارائه پیشنهاد رقابتی در یک بازار جدید، باید با مهمترین شرکت های حمل و نقل آنجا کار کنید. شما در هر بازار جدید تقریبا از صفر شروع می کنید. بدیهی است اگر قبلا ظرفیت را در یک بازار ایجاد کرده اید، احتمالا می توانید چنین ظرفیتی را در یک بازار جدید نیز ایجاد کنید. و باید دقت کرد که لجستیک یک بازار حمل و نقل است.

زمان انعقاد قرارداد با مشتریان، بسیار زمانبر بود. ایجاد تغییرات (حتی جزئی) برای یک فرآیند حیاتی کسب و کار در کارهای شما احتمالا با احتیاط اتفاق می افتد این بسیار فراتر از بروز رسانی یک نرم افزار ساده توسط یک تیم فنی است. کوچکترین تغییر در فرآیند کسب و کار باعث ایجاد تاثیرات زیاد در دست اندرکاران حمل و نقل، مشتریان و شرکای خارجی می شود.

بهترین گزینه آنها:

بهترین گزینه آنها این بود که یک کارگزار حمل و نقل یا مشابه در هیئت مدیره به عنوان سرمایه گذار یا خریدار قرار بدهند. کسی که می تواند زمینه خدمات لجستیکی رقابتی را فراهم کند و از این طریق بتوانند نرم افزار Shipbeat را قدرتمند نمایند. این امر می تواند منجر به جهش رقابت ها و نهایتا تحویل ارزش ما به طور گسترده شود.

milad rouhi

milad rouhi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *