داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

به عنوان یک کار آفرین، ممکن است نکات زیادی را درباره ی شروع استارتاپ خوانده باشید. اما هنگامی که تصمیم می گیرید استارتاپ خود را شروع کنید، ممکن است وسوسه شوید و اشتباهاتی که درمورد شروع و راه اندازی یک استارتاپ به شما اخطار داده شده بود رو تکرار کنید. در اینجا بنیان گذار استارتاپ Smsnoodle، ویجی گانسان، تصورات خود را در مورد اشتباهاتی که مرتکب شده بود و نیز درس هایی که از اشتباهاتش اموخت را توضیح می دهد.

استارت آپ Smsnoodle

Smsnoodle حاصل ساعت ها تلاش ما در اردوگاه  iAccelerator(نسخه ی هندی Ycombinator) بود که توسط IIM-A(موسسه مدیریتی در هند) مدیریت می شد. Smsnoodle در مارس ۲۰۱۰ میلادی شروع به کار کرد و ایده ی آن، ایجاد یک کانال سرگرمی مبتنی بر اس ام اس برای منطقه سنگاپور بود. اشتباهاتی که در این استارتاپ انجام دادیم، درس های زیادی به ما آموخت تا بتوانیم در کارهای بعدی بهتر عمل کنیم. احتمالا قبلا درمورد اشتباهات استارتاپ ها مطالبی آموخته باشید اما از هر استارتاپ می توان درس های جدیدی آموخت.

کالبدشکافی استارت آپ Smsnoodle از دیدگاه بنیان گذار آن:

۱-  اعتبارسنجی ایده ی استارت آپ

ایده ی استارتاپ خود را نه تنها با دوستان خود بلکه با دیگر افرادی که با شما غریبه هستند در میان بگذارید. امکان دزدیده شدن مفهوم دقیق ایده ی شما به احتمال ۹۹/۹۹% غیر ممکن است. به مکان های مختلف بروید و با اجتماعات مختلف به بحث و گفتگو درباره ی ایده ی خود بپردازید.

ما نتوانستیم این کار را انجام دهیم، ازین رو بازار سنگاپور را بیش از پیش مورد بررسی قرار دادیم. ما دریافتیم که بازار سنگاپور برای چنین خدماتی بسیار کوچک است. مردم سنگاپور بسیار علاقه مند به ارسال و دریافت اس ام اس هستند اما این به معنای آن نیست که آنها حاضر هستند در قبال ارائه خدمات مبتنی بر اس ام اس هزینه ای پرداخت کنند.

اگر به عقب برگردیم باید گفت که این مهمترین مرحله ای بود که ما باید انجام می دادیم تا از ناامیدی ها در کارمان جلوگیری کنیم.

در اینجا روش دیگری برای اعتبارسنجی ایده شما وجود دارد. برای استارتاپ خود یک “صفحه اصلی” ایجاد کنید و برخی از تبلیغات گوگل رو در آن قرار دهید. در “صفحه اصلی” یک درخواست ثبت نام برای کاربران ایجاد کنید تا آنها عضو شود و بتوانند به آخرین مطالب استارتاپ شما دسترسی داشته باشند و از طریق اعلان نیز آنها را مشاهده کنند. به تعداد کلیک های کاربران نیز دقت داشته باشید تا آمار مناسبی را درمورد ایده ی خود کسب کنید.

۲-  به زودی راهی بازار شوید

من از زمانی که در رحم مادرم بوده ام، این توصیه را شنیدم. اگر شما یک تکنسین هستید، شانس زیادی وجود دارد که شما این بخش از  مشاوره را دنبال نکنید. شما در قلب خود به احتمال زیاد با هیچ یک از سطوح توسعه راضی نمی شوید و همیشه به دنبال پیشرفت های روزافزون هستید.

قلب خود را نادیده بگیرید، به ذهن خود گوش دهید. اگر شما یک وب سایت برای استارتاپ خود لازم دارید میتوانید حداکثر تا ۶ ماه اولین نسخه آن را منتشر کنید(مانند Mint.com). وب سایت های ساده نباید بیش از ۲-۳ ماه طول بکشد.

 

۳- هدف گذاری مردم

ابتدا سعی کنید جامعه ای کوچک از افرادی را که بازار هدف هستند را ایجاد کنید. اندازه ی این بازار می تواند حدودا بین ۳۰-۵۰ نفر باشد. این تعداد هسته ی اصلی مشتریان شما را تشکیل می دهد. اشتباه ما این بود که همه مردم را در سنگاپور هدف قرار دادیم.می دانم که به نظر خیلی خنده دار است.

افرادی که به عنوان بازار هدف شما هستند را تعیین کنید. اغلب آنها را ملاقات کنید. برای آنها نوشیدنی بخرید. اگر آنها دانشجو هستند به خوابگاه آنها بروید و اوقاتی را با آنها سپری کنید. اگر آنها مادران هستند، بچه های خردسال آنها را ببینید.ارتباط با این افراد نه تنها برای گرفتن بازخوردها مناسب هست همچنین برای ارائه بهتر خدمات نیز به شما کمک میکند.

۴- استفاده ی بیشتر از شبکه های اجتماعی

هیچ یک از اعضای تیم ما هیچگونه تجربه بازاریابی نداشتند. بنابراین ما اقداماتی نظیر پخش جزوات در ایستگاه های مترو، ارسال فرم به صورت هرزنامه به ایمیل افراد و درخواست کردن از وبلاگ ها برای تبلیغ ما را انجام دادیم. اما هیچ کدام ازین اقدامات به اندازه ی رسانه های اجتماعی موثر واقع نشد. رسانه های اجتماعی بسیار قوی تر از آن هستند که کاربران عادی از آن اطلاع دارند. در یکسال اول سعی کنید خود را درگیر بازاریابی فیزیکی یا برندسازی نکنید.

از رسانه های اجتماعی به طور خلاقانه استفاده کنید و شگفتی های جدیدی را در استارتاپ خود ایجاد کنید. بررسی کنید و ببینید که Brewerkz چطور از فیس بوک و توییتر برای بازاریابی خود استفاده کرده است. Brewerkz مورد مناسبی برای مطالعه در این باره هست.

milad rouhi

milad rouhi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *