داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

در دنیای امروز تجارت, مبحث برندسازی و نام  تجاری  کسب و کار شما می تواند نقش تعیین کننده در آینده کاری شما بازی کند و اهمیت این موضوع دیگر بر کسی پوشیده نیست. برند یا نام تجاری در دنیای امروز یکی از ابزارهای جذب و افزایش مشتریان است که می تواند به شما در دست یابی به درآمد و سود بیشتر کمک شایانی نماید و این موضوع در خصوص استارتاپ ها که در یک محیط چالش برانگیز و رقابتی فعالیت می کنند امری مهمتر و حیاتی تر است. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی چند نکته اساسی در خصوص برند سازی استارت آپ ها بپردازیم.

اگر کارآفرینی جوان هستید و یا به تازگی استارتاپ خود را راه اندازی کرده اید کاملا محتمل است که بودجه و زمان کافی برای هزینه در خصوص برندسازی استارت آپ خود نداشته باشید و ترجیح بدین از طرح های آماده و یا خلاقیت های فردی و درون گروهی خودتون یا تیم کاریتون برای طراحی لوگو و برند استارتاپ استفاده کنید. اگرچه ممکن است در اول کار این موضوع بی اهمیت جلوه کند اما بعد از مدت کوتاهی خواهید فهمید که در روند رشد شما یک جای کار می لنگد و این پاشنه آشیل در عدم برقراری ارتباط صحیح مشتریان با برند شما خواهد بود.

اگر مشتریانتان نتوانند آنچه که در جان و تار و پود لوگو و برند شما نهفته شده را دریابند و با داستان و پیام برند شما آشنا شوند طبیعتا دچار سردرگمی می شوند و شما در میان انبوه رقبا و استارتاپ های دیگر محو خواهید شد. آنچه که امروز سعی دارم به شما نشان دهم  چارچوبی است که به شما کمک خواهد کرد تا در کمترین زمان ممکن به موفقیت های قابل توجهی در برندسازی استارتاپ خود دست یابید. جف بزوس مدیر عامل Amazon جمله زیبایی در خصوص برند دارد که شاید بتوان گفت یکی از بهترین تعاریف باشد

” برند شما، حرفهایی است که مردم در غیاب شما در موردتان می گویند.” این جمله جان کلام را در خصوص مفهوم برند می گوید و آن لزوم تفکر در مورد برند به عنوان یک موجود و ماهیت زنده است. همانند یک انسان , یک برند نیز می تواند هویت, ارزش, عقاید و داستان زندگی خود را داشته باشد و هرکدام ازین موارد برای هر برند تجاری شخصیتی جداگانه می سازد. اکنون میخواهیم داستان و روایت برند استارتاپ خود را از ابتدا تا انتها بسازیم.

گام اول: داستان زندگی خود را تعریف کنید

شاید برایتان عجیب و یا خنده دار باشد که این موضوع چه ربطی به برندسازی استارتاپ شما دارد, اما فراموش نکنید که استارتاپ شما در واقع انعکاسی از شخصیت, ارزش ها و باورهای شماست و در واقع این خروجی حاصل نوع نگرش شما به زندگی و دنیای اطراف شماست. هرچه قدر بیشتر و عمیق تر در مورد داستان زندگی خود فکر کنید به نتایج بهتری در مورد برند و محصولی که میخواهید عرضه کنید دست خواهید یافت.

گام دوم: دنیای کلمات خود را بسازید

بعد از تعریف داستان زندگی خود, چند بار آن را بررسی کنید و کلماتی که دارای بیشترین میزان شباهت با روحیات شما هستند را جدا کرده و یادداشت نمایید این کلمات می توانند نمایانگر ارزش هایی نظیر صداقت, اتحاد, وفاداری و یا هرچیز دیگری باشند که مرتبط با محصول یا خدمت شما باشد. این کلمات در مراحل بعدی و برای ساختن داستان برند شما بسیار مهم و کلیدی خواهند بود. این کلمات در ساخت برند استارت آپ تان عملکردی همانند بلوک های لگو برای شما خواهند داشت.

گام سوم: به دنبال عباراتی باشید که به ارزش های کاری شما مرتبط باشد.

بیشتراوقات ما به دنبال برند هایی هستیم که حسی بیش از آنچه هستیم را به ما القا کنند. به عنوان مثال

نایک می خواهد عالی بودن را به ما القا کند

و Airbnb می خواهد این حس را که همه جای دنیا می تواند مال ما باشد را به ما منتقل نماید

تمام برندها سعی دارند تا اشتیاق و آرزوهای ما را که با ارزش هایمان همخوانی دارند به وجد بیاورند و ازین طریق افراد و مشتریان را به سمت خود جذب نمایند.در انتخاب این جملات باید نهایت دقت را بکار برد. تحقیقات نشان داده برندهایی که جملات و عباراتی با بن مایه فلسفی و مفهومی درونی داشته باشند می توانند موفق تر عمل کنند.

گام چهارم: تصاویری که با محصول, خدمات و یا ارزش های شما مرتبط هستند را جمع آوری کنید

در این مرحله ما نیاز داریم تا برند را از طریق تصاویر برای دیگران قابل فهم نماییم و این موضوع به وسیله جمع آوری تصاویری که بیانگر نوع  احساسات مورد انتظار ما از مشتریان باشد میسر خواهد شد.استفاده از تصاویر کمک می کند ارزش ها و باورهایی که نسبت به برند خود داریم را راحت تر و جدابتر به مخاطبانمان منتقل کنیم.

گام پنجم : یک تحلیل رقابتی انجام دهید

آخرین و در واقع مهمترین گام عملیاتی در این بخش را می توان تحلیل رقبا دانست. البته این تحلیل با سایر تحلیل های استارتاپی اندکی متفاوت است چرا که شما باید بتوانید شعارها و ارزش های رقبایتان را درک کنید و در عین حال حرفی تازه برای گفتن در برند و شعارهای کاری خود داشته باشید.

گام نهایی : داستان برند خود را خلق کنید

در پله آخر شما باید با بهره گیری از تمام مراحل پیشین و بر اساس خروجی گام های قبلی اقدام به طراحی لوگو و همچنین شعار و کمپین برند خود نمایید. بسیار مهم است که بتوانید ارزش ها و ویژگی های مدنظر خود را بدرستی به  طراح و گرافیستتان منتقل کنید  تا درنهایت به نتیجه مطلوب دست یابید.

بهزاد سامی

بهزاد سامی

بهزاد سامی هستم محقق ،مترجم،برنامه نویس و متخصص در حوزه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای استارت آپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *