داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

تصور کنید ایده یا فکری جالب مدتهاست در ذهن دارید. ممکن است هنگام کار به ایده فکر می کنید. با دوستتان راجب آن صحبت می کنید. و معتقدید اگر بتوانید عملی کنید حتما اتفاق جالبی خواهد بود. و درست در این مرحله نمی دانید باید چطور پیش بروید. چه شرایط خوبی خواهد بود اگر در یک آخر هفته هرآنچه که برای پیاده سازی ایده خود در ذهن دارید فراهم شود؟! استارت آپ ویکند این شرایط را برای شما ایجاد می کند. همراه باشید با دیجی ناکو تا راجب نحوه برگزاری این رویداد صحبت کنیم.

تعریفی از استارت آپ ویکند 

ابتدا اجازه دهید ببینیم معنی کلمه های عبارت استارت آپ ویکند چیست. استارت آپ (Startup) به مفهوم شرکت یا کسب و کار نوپاست که به یک سازمان موقت گفته می شود که با یک ایده ساده و اولیه با هدف پیدا کردن راه حلی برای یک مسیله مطرح شده شروع می شود. که این سازمان ها عمدا قابل توسعه و تکرار پذیر و مبتنی بر ریسک هستند که مدل کسب و کار و درآمدیشان مشخص نیست. استارتاپ می تواند در هر حوزه ای باشد اما بیشتر شامل کسب و کار هایی می شود که رشد سریع دارند و مبتنی بر فناوری هستند. از معروف ترین آنها : فیسبوک، گوگل، اپل.

استارت آپ ویکند (StartupWeekend) یک رویداد آموزشی در سراسر دنیاست که در سه روز متوالی در ۵۴ ساعت و همان طور که از کلمه ویکند پیداست آخر هفته برگزار می شود. افراد شرکت کننده در این رویداد علاقمندان به کارآفرینی که ایده پردازند، متخصصان فنی و برنامه نویسی در حوزه فناوری اطلاعات، طراحان گرافیک، بازاریابان، علاقمندان استارتاپ، مدیران تجاری، مشاوران کسب و کار هستند.

یک نکته: دقت کنید همانطور که مثلا میوه با میوه فروشی فرق دارد، استارتاپ هم با استارت آپ ویکند فرق دارد و نباید به جای هم استفاده شود!

هدف استارت آپ ویکند

هدف از برگزاری این رویداد، در حد کلان آموزش و گسترش کارآفرینی و تربیت روحیه کارآفرینی در تمام دنیاست. اما در نگاهی از بعد دیگر شما با حضور و شرکت در این رویداد با مسایل جزیی تر و کاربردی تری برای زندگی و کارهای روزانه خود آشنا می شوید. شما یاد می گیرید چطور مسیله را پیدا کنید چطور درست فکر کنید، چگونه با استفاده از شرایط، مسیله را حل کنید. و اینکه دقیقا چطور عمل کنید! چون قسمت مهم ماجرا فقط اجرا و عمل کردن است.

استارت آپ ویکند از کجا آمده است؟

ایده برگزاری این سبک رویداد ها اولین بار سال ۲۰۰۷ توسط فردی به نام Andrew Hyde مطرح شد. چرا که با عده ای از دوستانشان آخر هفته ها روی کسب و کارهای خود و کارهای جدید که می شود انجام داد صحبت می کردند. تا اینکه در سال ۲۰۱۰ یک سازمان غیر انتفاعی در کانادا برای این گونه رویداد ها ثبت شد. کم کم این فعالیت به تمام دنیا رسید و طبق آمار سال ۲۰۱۶ در بیش از ۱۰۰۰ کشور جهان دفاتر این رویدادها ثبت شده است و بیش از هزاران بار در تمام نقاط جهان استارت آپ ویکند برگزار شده است.

نحوه برگزاری استارت آپ ویکند

حالا شما میخواهید بدانید برای شرکت در استارت آپ ویکند و بقیه ماجرا چه کار باید بکنید؟ بعد از ثبت نام و شرکت در رویداد، باید بدانید که سه روز پرانرژی، سخت و جذاب در انتظار شماست. رویداد از عصر روز چهارشنبه شروع و تا شب روز جمعه ادامه پیدا می کند. که عموما با تعداد کمتر از ۱۰۰ نفر برای ۱۰ تیم کاری آماده برگزاری می باشد.

سایت رسمی و جهانی استارت آپ ویکند http://startupweekend.org است که اطلاعات دقیق و کاملی را از روند برگزاری و کارهای انجام شده به همراه آموزش های لازم را در اختیار افراد قرار می دهد.

استارتاپ ویکند در 54 ساعت

روز اول:

در مراسم افتتاحیه نماینده رسمی استارتاپ ویکند جهانی برای شرکت کنندگان توضیح می دهد که در این سه روز، کارهای زیادی باید انجام دهند و مسیر پرپیچ و خمی در انتظار آنهاست و توضیح اینکه به هر شرکت کننده مدت زمان ۶۰ ثانیه فرصت داده می شود تا ایده خود را برای شروع کسب و کار مورد نظر مطرح کند. بعد از مطرح شدن تمام ایده های موجود، ایده ها به رای گیری گذاشته می شود و تمام حاضران به ایده ها رای می دهند. سپس بهترین ایده ها مشخص می شود و صاحبان ایده شروع به تیم سازی می کنند و افراد متخصص و نیروهای کاری مورد نیاز خود را از بین حاضران انتخاب می کنند و به این ترتیب کار در روز اول به اتمام می رسد.

روز دوم:

تیم ها در فضای کاری مشترک کار خود را شروع می کنند. تعدادی از تیم سعی می کنند مدل تجاری طرح را آماده کنند. تعدادی از تیم باید به سراغ مشتریان بالقوه برای اعتبارسنجی بروند و به صورت کامل تمام کارها برنامه ریزی شده و انجام شود. که البته برای نحوه اجرای این کارها آموزش میبینند و در کارگاه های آموزشی شرکت می کنند.

نکته بسیار مهم و حائذ اهمیت در این دو روز حضور منتورها و مربیان درست و با تجربه است. چرا که شرکت کنندگان بارها دچار مشکل می شوند چون هنوز تصور درستی از کار و پیاده سازی آن در واقعیت ندارند. لذا بسیار مهم است که منتورها علاوه بر تحصیلات آکادمیک باید خودشان افراد با تجربه و صاحب استارتاپ و کارآفرین باشند. به صرف داشتن تحصیلات عملا کمک مفیدی به شرکت کنندگان صورت نخواهد گرفت.

روز سوم:

تیم ها باید خود را برای ارایه طرح به داوران و سرمایه گذران آماده کنند. در نهایت استرس و خستگی مهمترین قسمت کار را هم پشت سر گذارند و در نهایت داوری اصلی انجام شود و سه تیم منتخب اعلام می شود.

… و اما مهترین قسمت 

با توجه به اینکه واضح است سه روز زمان کمی برای انجام دادن تمام کارهای یک کسب و کار است. تجربه نشان داده است که شرکت کنندگان عموما روز جمعه را به خوبی به خانه می روند و از تجربه سه روز رویداد مدام به خوبی یاد می کنند اما توجه کنید تنها کسی برنده و موفق است که از صبح شنبه ادامه استارتاپ خود را پیش بگیرد و ثابت کند می خواهد کار کند!!

retro

فرشته کریمی

فعال حوزه استارت آپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *