داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

پیشگفتاری در خصوص دریافت کد بورسی یا کد سهامداری

قبل از آنکه با نحوه دریافت کد بورسی یا کد سهامداری آشنا گردیم، لازم به توضیح است که در ابتدا برای روشن تر شدن مطلب توضیحاتی تکمیلی در خصوص کد بورسی داده شود تا با شناخت کلی نسبت به کد بورسی در خصوص دریافت کد بورسی یا کد سهامداری  و نیز چگونگی دریافت و مراحل آن به تفصیل سخن به میان آوریم تا علاقه مندان به بازار بورس و سرمایه پیش از ورود به این بازار با مراحل آن به خوبی آشنا شده و نکات لازم را در این راه فرا گرفته باشند.

تعریف کد بورسی یا کد سهامداری

در این قسمت در خصوص تعریف کد بورسی یا کد سهامداری خواهیم پرداخت تا هر آن کسی که خواهان ورود به بازار سرمایه و بورس است، قبل از اجرای هر فرآیندی نسبت به دریافت کد بورسی و عمده فعالیت های خود در بازار با این اصطلاح اطلاعات کاملی داشته باشد. در یک تعریف کلی می توان کد بورسی را این گونه تعریف نمود: کد بورسی شناسه و هویت شما در معاملات بازار بورس و اوراق بهادار و یا فرابورس می باشد که با در دست داشتن این کد شما می توانید برای ورود به بازار سرمایه و فعالیت هایی از جمله سهام و اوراق بهادار و یا اسناد خزانه اسلامی و همچنین تسهیلات مسکن خرید و فروش و… عمده فعالیت های شخصی خود و یا مربوط به شرکت را صورت بخشید. باید در نظر داشت که تمامی این فعالیت ها بدون داشتن کد بورسی به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود. به واقع کد بورسی یا کد سهامداری شما به مثابه شماره ملی شما کاملا از بقیه منحصر به فرد می باشد و با داشتن این کد شما می توانید به واسطه یک یا چند کارگزاری به خرید و فروش سهام و اوراق بهادار بپردازید.

بنابراین برای خرید و فروش سهام در بازار بورس و فرابورس ابتدایی ترین حالت ممکن دریافت کد بورس یا کد سهامداری است که در ادامه به چگونگی و مراحل مختلف دریافت کد بورس یا کد سهامداری خواهیم پرداخت. دریافت کد بورس یا کد سهامداری درست به مثابه زمانی می باشد که شما می خواهید در بانک مبلغی را واریز یا پرداخت نماید که برای این مهم نیاز به حساب بانکی دارید. در زمینه بورس نیز وضع به همین منوال است برای خرید و فروش سهام و اوراق بهادار نیاز به دریافت کد بورس یا کد سهامداری است.

نکته قابل توجه در خصوص کد بورس یا کد سهامداری اینکه این کد شناسه ای می باشد که از سه حرف اول نام خانوادگی شما علاوه بر ۵ عدد تصادفی تشکیل می گردد. به عنوان مثال اگر فردی با نام خانوادگی «ثمری» برای دریافت کد بورس یا کد سهامداری خود اقدام نماید، کد معاملاتی وی می تواند به صورت «ثمر ۱۲۳۴۵» باشد. بنابراین به کد بورس، کد سهامداری نیز اطلاق می گردد و کسی که مراحل مربوط به دریافت کد بورس یا کد سهامداری خویش را به پایان رسانده و آن را دریافت نموده است، می تواند از طریق نرم افزار یا اپلیکیشن معاملات آنلاین یا از طریق پنل معاملات اینترنتی نسبت به خرید و فروش سهام خود و یا شرکت اقدام نماید. نکته دیگری که در اینجا حائز اهمیت می باشد اینکه هر سرمایه گذار تنها می تواند یک کد بورس داشته باشد ولی در شرایط خاص می تواند کد بورس وی تغییر کند به عنوان مثال فامیلی آن شخص تغییر می کند و برای این منظور می بایست نسبت به تغییر کد بورس یا کد سهامداری خویش اقدام نماید تا یک کد جدید منحصر به فرد دیگری را به وی اعطاء نمایند. پس اگر قصد سرمایه گذاری در بازار بورس و سرمایه را در ذهن خود می پرورانید، دریافت کد بورس یا کد  سهامداری ابتدایی ترین و به عنوان اولین گام برای ورود به این بازار می باشد.

نحوه دریافت کد بورس یا کد سهامداری

دریافت کد بورس یا کد سهامداری اولین گام برای ورود به بازار بورس و سرمایه گذاری در آن محسوب می شود. نحوه دریافت این کد به این شکل است که پیش از هر چیزی می بایست برای انجام معاملات در بازار بورس هر شخصی به یک کارگزاری بورس رسمی برای دریافت کد بورس و یا کد سهامداری مراجعه نماید و برای دریافت کد بورسی یا کد سهامداری مدارک لازم را به کارگزار خود تحویل دهد. این مدارک شامل کپی شناسنامه و کارت ملی می باشند که در ادامه مطلب در خصوص مدارک لازم برای دریافت کد بورسی به طور مفصل توضیحاتی داده می شود. در اینجا تنها به این نکته اشاره می شود که نحوه دریافت کد بورسی تنها با تحویل دادن مدارک لازم به کارگزار صورت می پذیرد تا وی به خرید و فروش اوراق بهادار  قابل معامله در بورس بپردازد. پس از تحویل دادن مدارک به کارگزار مربوطه، وی با ثبت نمودن این مدارک امکان ایجاد کد بورسی را برای متقاضی خود فراهم می آورد و ظرف مدت سه روز کاری کد بورسی یا کد سهامداری فرد صادر می گردد. کلیه مراحل صدور کد سهامداری کاملا رایگان می باشد و نیازی به پرداخت هزینه به کارگزار خود نیست. پس از دریافت این کد بورسی است که فرد شرایط لازم را برای خرید و فروش در بازار احراز نموده است تا به این منظور با در  دست داشتن کد بورسی یا کد سهامداری معاملات خویش را در بازار بورس و سرمایه شروع نماید. البته عمدتا کلیه مراحل خرید و فروش سهام توسط کارگزار فرد صورت می پذیرد. بنابراین  برای معامله کردن در بازار تمامی متقاضیان خرید و فروش سهام می بایست به این افراد مراجعه نمایند چرا که خود افراد بدون وجود یک کارگزار عملا قادر به معامله اوراق بهادار و سهام در بازار بورس نخواهند بود. نکته قابل توجهی که در خصوص نحوه دریافت کد بورسی یا کد سهامداری وجود دارد؛ امکان غیر حضوری برای دریافت کد بورسی است. برای پیشبرد این منظور فرد می بایست مدارک لازم را (که در قسمت های بعدی به آن اشاره می کنیم) به همراه داشته باشد. به همراه داشتن تمامی این مدارک به انضمام پر کردن فرم های مربوطه منجر به دریافت کد بورسی برای فرد می گردد. بنابراین به هر دو شیوه می توان کد بورسی را دریافت نمود. برای آنکه بیشتر با نحوه دریافت کد بورسی آشنا شد؛ می بایست به قسمت مدارک لازم برای دریافت کد بورسی یا کد سهامداری در قسمت های بعدی این برگ نوشته مراجعه نمود تا با اطلاع از مدارک لازم کلیه اعمال را در قبال دریافت کد بورسی به شکل حضوری و غیر حضوری به خوبی به پیش برد.

 

مراحل دریافت کد بورس یا کد سهامداری

برای دریافت کد بورس یا کد سهامداری می بایست مراحلی طی گردد تا فرد متقاضی به کد بورسی خود دست یابد. به طور کلی علاقه مندان به بازار بورس و سرمایه می توانند برای دریافت این کد از دو شیوه برای ثبت نام در بورس و کد بورسی به شرح زیر اقدام نمایند:
۱- دریافت کد بورسی به شکل حضوری

۲- ثبت نام اینترنتی در بورس و دریافت کد بورس

بر حسب شیوه نخست می بایست به یکی از کارگزاری ها مراجعه نموده و با ارائه مدارک لازم درخواست خود را مبنی بر دریافت کد بورسی خود اعلام نمایید. برای این منظور پس از تکمیل و امضای فرم های مربوطه، کارگزار شما اطلاعاتتان را به شرکت بورس و شرکت سپرده گذاری ارسال می نماید تا کد بورس شما صادر گردد. پروسه صدور این کد در شرایط طبیعی حدود ۲ روز کاری از زمان تحویل کامل مدارک و اطلاعات به طول می انجامد.

اما به شیوه دوم و ثبت نام اینترنتی بدون مراجعه نمودن به کارگزاری می توانید برای دریافت کد بورسی خود به شکل اینترنتی و مجازی ثبت نام کنید. با توجه به رشد تکنولوژی و عصر نوین دیگر کمتر کارگزاری امروزه پیدا می شود که به شکل حضوری این پروسه را شکل بخشد. لذا اکثر کارگزاری ها امروزه به گونه ای هستند که تنها با مراجعه به سایت مربوط به خود این بستر را برای متقاضیان خود فراهم نموده اند که اطلاعات خودشان را به شکل اینترنتی ثبت نمایند. این اطلاعات شامل: اطلاعات شناسنامه ای، شغلی، تحصیلی و تعریف نمودن یک شماره حساب بانکی می باشد. پس از تکمیل تمامی این اطلاعات برای احراز هویت و تطبیق نمودن مشخصات و با در دست داشتن مدارک شناسایی می توانید یکی از روش های زیر  را برگزینید:

 • احراز هویت غیر حضوری یا کدگیری در محل سکونت شما که در این روش نماینده ای از کارگزاری برای احراز هویت شما در محل کار یا درب منزل شما مراجعه خواهد نمود.
 • احراز هویت از طریق مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت که در این روش می بایست به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان دولت در نزدیکی محل کار یا منزل خود برای احراز هویت مراجعه نمایید.
 • احراز هویت در شعب کارگزاری های اینترنتی موجود که در این روش نیز می توانید به یکی از شعب این کارگزاری ها نزدیک محل کار یا منزل خود برای احراز هویت مراجعه نمود.

مدارک لازم برای دریافت کد بورس یا کد سهامداری

هر فرد حقیقی و حقوقی برای دریافت کد بورس خود می بایست به ارائه برخی از مدارک و مستندات لازم برای این کار اقدام نماید. که مدارک ارائه شده هر کدام متفاوت می باشد در ادامه مطلب به مدارک لازم دریافت این کد برای افراد حقیقی و حقوقی خواهیم پرداخت.

مدارک لازم ثبت نام بورس و دریافت کد بورسی افراد حقیقی

هر فرد حقیقی با ارائه این مدارک نام برده در زیر می بایست در معاملات بورس خود اقدام نماید:

 • اصل  شناسنامه
 • اصل کارت ملی
 • مشخصات حساب بانکی اعم از نام بانک، شماره حساب، شماره شبا، کد و نام شعبه، نوع حساب
 • آخرین مدرک تحصیلی. برای دستیابی به معاملات آنلاین بورس دست کم مدرک دیپلم و ۱۸ سال سن لازم و ضروری است.

مدارک لازم ثبت نام بورس و دریافت کد بورسی افراد حقوقی

تمامی افراد حقوقی شامل: شرکت ها، موسسات و سازمان ها برای دریافت کد معاملات بورس و فرابورس خود می بایست به ارائه مدارک و مستندات زیر مبادرت ورزند:

 • اصل و تصویر روزنامه رسمی
 • آگهی کلیه تغییرات
 • اصل و تصویر اساسنامه
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره شرکت
 • تکمیل فرم تعهدنامه
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی
 • معرفی نماینده در راستای دریافت کد بورسی و انجام معاملات آنلاین
 • نامه درخواست دریافت کد بورسی خطاب به کارگزاری
 • تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین

بنابراین کلیه افراد حقیقی و حقوقی می بایست تمامی این مدارک و مستندات را برای دریافت کد بورسی ارائه دهند تا در نهایت به کد بورسی و معاملاتی خود دست یابند و بتوانند در بازار بورس و سرمایه فعالیت های خود را انجام دهند. در ادامه به ذکر برخی از سوال و جواب ها  در خصوص دریافت کد بورسی و سهامداری می پردازیم تا به تمامی سوالات  و ابهامات ذهن علاقه مندان به بازار بورس و سرمایه پاسخ دهیم.

 • آیا کد بورسی واقعا لازم است؟

یکی از سوال هایی که ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد، این مسئله است که آیا کد بورسی واقعا لازم است؟ مسلما پاسخ مثبت می باشد. چرا که وجود کد بورسی یکی از الزامات سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش در اوراق بهادار و بازار سرمایه محسوب می گردد. شاید این تصور در ذهن برخی از شما نیز پیش آمده باشد که با توجه به اینکه خرید و اوراق بهادار به صورت آنلاین صورت می پذیرد و کارگزار دخالت مستقیمی در آن ندارد، حتما نیازی به کد بورسی نیست. ولی به واقع اینگونه نیست چرا که در هر صورتی این کارگزار است که واسطه سرمایه گذار و بازار سرمایه است و داشتن کد بورسی به منزله داشتن یک حساب معاملاتی در نزد کارگزار می باشد.

 

 • آیا با دریافت کد بورسی، می بایست حتما بلافاصله معامله‌ای انجام داد؟

جواب این سوال منفی است. چرا که دریافت کد بورس یا کد سهامداری هیچ گونه تعهدی برای شما ایجاد نمی کند و هیچ گونه جبری نیز در خصوص معامله بلافاصله بعد از دریافت کد نیست.

 

 • اگر فردی کد بورسی فراموش کند، تکلیف وی چیست؟

اگر فردی که کد بورسی یا سهامداری خود را فراموش کرده باشد، هیچ گونه جای نگرانی نیست و برای این منظور کافیست مجددا نسبت به افتتاح حساب در یک کارگزاری اقدام نمود. کارگزاری جدید شخص بر حسب کد ملی، کد بورسی قبلی فرد را استعلام و بازیابی خواهد کرد.

 • توسط: مجید امانی
 • ۰۲ مرد ۱۳۹۸
 • مقالات
مجید امانی

مجید امانی

 1. رحیم نجفی گفت:

  من چطوری می تونم کد بورسی بگیرم؟

  (۰)
  • مجید امانی مجید امانی گفت:

   در مقاله بالا لینک های مرتبطی برای اخذ کد بورسی وجود دارد که با کلیک بر روی آن می توانید وارد پروسه دریافت کد بورسی شوید

   (۰)
 2. سمیه گفت:

  برای ثبت نام در بورس هم باید همین مراحل را طی کنم؟

  (۰)
 3. رعنا گفت:

  من خیلی علاقه دارم توی بورس ثبت نام کنم، البته چون زیاد علم خرید و فروش سهام ندارم، فعلا می خوام با خرید عرضه اولیه شروع به کار کنم.

  (۰)
 4. محمدرضا گفت:

  برای ثبت نام در بورس باید چه کاری انجام دهم؟

  (۰)
  • مجید امانی مجید امانی گفت:

   باید در یکی از کارگزاری ها مانند کارگزاری فارابی به صورت آنلاین در سایت ثبت نام کرده و بعد احراز هویت شوید، بعد از احراز هویت کد سهامداری و یوزر و پسورد سامانه معاملاتی برای شما ارسال می شود و می توانید خرید و فروش کنید

   (۰)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *