داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

مجهز بودن به ابزارهای سنجش عملکرد و ارزیابی روند کارها در سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارهای نوپا یکی از مهم ترین عوامل موفقیت، شکست و پیروزیست. در کسب و کارهای نوپا و استارتاپ ها که همواره در شرایط عدم قطعیت به سر می برند این امر واجبتر تلقی می شود. در ادامه سعی خواهیم کرد به یکی از بهترین ابزارهای تحلیل و آسیب شناسی کسب و کارها یعنی تحلیل بر مبنای ماتریس SWOT  بپرداریم.

اولین مشخصه کسانی که همیشه رو به جلو حرکت می کنند این است که در هر وضعیتی که باشند، به مختصات خود در آن نقطه اشراف دارند. کسب و کارهای موفق نیز ضعف ها و قوت هایشان را میدانند، رقبایشان را می شناسند و این وضعیت را قبل از ورود به هر بازار جدید و یا موقعیت نویی می سنجند.

ماتریس SWOT  یکی از مدل هاییست که در برنامه ریزی های استراتژیک سازمانی کاربرد دارد و یکی از استانداردهای تحلیلی به شمار می رود . به طور کلی این تحلیل هر زمان که بخواهیم حجم فعالیت هایمان را افزایش دهیم، اعم از تبلیغات، بازاریابی و یا تولید محصول جدید در جهت مسیریابی کاربرد دارد.

این تحلیل بر محیط بسیار تاکید می کند و ابتدا المان های داخلی و خارجی را به صورت مجزا و سپس برای پیش آمدهای آتی ترکیبی از آن ارایه می کند.در محیط داخلی یک استارتاپ یا شرکت  نقاط قوت و ضعف و در محیط بیرونی نیز فرصت ها و تهدیدها را آنالیز می کند.

تحلیل بر مبنای SWOT

المان های داخلی S وW

نقاط قوت :  S مخفف واژه ی Strengths  و به معنی نقاط قوت است که از عوامل مثبت ودرونی یک کسب و کارست که در دسترس و کنترل شماست و فاکتورهای تقریبا مشخصی دارد: بودجه و مسائل مالی ( منبع درآمد،کمک هزینه ها، سرمایه گذاری ها و انواع منابع ورودی و خروجی)، سرمایه های فیزیکی مثل تجهیزات و ساختمان ها و حتی آدرس دفتر، سرمایه های انسانی، ویزیتورها و کارمندان با تجربه، ارتباطات و فرهنگ درون سازمانی، سیستم توزیع کالا یا خدمات شما، طرفداران محصول و خوش نامی برند.

همچنین در استارتاپ ها نیز داشتن تیم قوی، برند قوی، محصول قوی ، حق ثبت برند و حق مالکیت معنوی، روابط عمومی خوب و دسترسی به شبکه توزیع و فروش نیز از جمله مولفه های ارزیابی نقاط قوت است که لازم است داده هایش برای چندین هفته متوالی بررسی و به روز رسانی شود.

نقاط ضعف : W مخفف واژه Weaknesses به معنی نقاط ضعف یک کسب و کاراست. معمولا دقیق شدن بر این بخش کسب و کار برای رییس شرکت یا فاندر یک استارتاپ خوشایند نیست اما اطلاعات مهم این تحلیل دقیقا در این بخش است.

عواملی که یا کسب و کار را ضعیف میکنند و به شکست میکشانند، باعث ناتوانی در بهره گیری از فرصت ها یا باعث دوچندان شدن آسیب در برابر تهدیدات میشوند. دراین قسمت باید  دقیق بررسی کرد که یک کسب و کار دقیقا در کدام حوزه یا حوزه ها با مشکل مواجه است؟

در بعد مالی و فیزیکی؛ کافی نبودن منابع مالی و کانال های درآمدی، میزان بدهی و خروج بالای سرمایه  و ساختار هزینه بالا و پایدار نبودن جریان درآمد و وضعیت بد تجهیزات و دفترکار

در بعد منابع انسانی و فرهنگ سازمانی؛ ناکارآمد بودن بخش هایی از تیم یا سازمان، نداشتن بازده و برنامه آموزشی ارتقای کارکنان،فضای حاکم بر شرکت و تصویر منفی مشتریان از شرکت

در بعد حقوقی و معنوی؛ رعایت نشدن علائم تجاری و کپی رایت، مقررات زائد اداری و حق ثبت مالکیت ایده

در بعد بازار؛ دلایلی که مشتریان رقبا را به شما ترجیح داده اند، دلایل بازماندن از رشد، دلایل کاهش اعتبار برند از جمله شاخص هایی هستند که بایست در این بخش بررسی شود.

المان های بیرونی OوT

تهدیدها و فرصت ها : O مخفف Opportunities به معنی فرصت ها و T  مخفف Threats به معنی تهدیداتی است

که منشا بیرونی دارند و در کنترل شما نیست و ممکن است مستقیم یا غیرمستقیم زاینده ی تاثیر مثبت یا منفی در کسب و کار شما باشند.

شرایط اقتصادی: مثبت یا منفی بودن روند اقتصادی شهر و منطقه جغرافیایی و کشور، رو به رشد یا بحرانی بودنش که منجر به افزایش یا کاهش قدرت خرید مشتریان شما شود یا وضعیت رقبای شما را به خطر بیندازد یا تقویت کند هرکدام می تواند بسته به شرایط برای شما فرصتی ایجاد کرده و بازاری خلق کند یا بالعکس برای شما تهدید تلقی شود.

وضعیت بازار: خلق شدن محصولات جدید، تغییر ذائقه و نیازهای مشتریان و به تبع آن تغییر بافت مشتریان و یا ظهور تکنولوژی های جدید هر کدام بسته به شرایط و نوع خدمات شما ممکن است عاملی برای نابودی یا فرصتی برای رشد فراهم کند.

شرایط زمانی : بسته به نوع خدمات یا محصول، تابستان یا زمستان، عید نوروز یا ایام امتحانات، ماه رمضان یا محرم و صفر می تواند فرصت یا تهدیدی برای کسب و کار ایجاد کند.

تغییرات سیاسی و قانونی : باید بررسی کرد که یک کسب و کار چقدر به تغییرات سیاسی وابسته است؟ اینکه طی تغییرات جدید حمایتی دریافت خواهید کرد یا ازدست خواهید داد، مجلس جدید قوانین جدید وضع خواهد کرد یا نه، اقتصاد ریاضتی و دستوری و طرح های حمایت از تولید ملی به شما آسیب خواهد زد یا فرصتی از آن خواهید ساخت؟

ارتباطات و بودجه : پیدا کردن شرکای تجاری جدید، سرمایه گذار جدید و سهام داران، دریافت وام های مختلف، تخفیف مالیاتی یا افزایش مالیات ، افزایش یا کاهش سود بانکی و تغییر در روابط خارج از سازمان نیز از مولفه های مهم بررسی تهدیدات و فرصت های یک کسب و کار یا سازمان و شرکت است.

تعیین اولویت و استراتژی بر مبنای SWOT

نتایج ۴ گانه(قوت، ضعف، فرصت، تهدید)را در یک جدول دو در دو روبروی هم جهت مقایسه یادداشت میکنیم، آنگاه یک استراتژی مناسب معطوف به راهکار جدید اتخاذ میکنیم:

استراتژیSO :  استفاده از نقاط قوت در جهت بهره برداری بهینه از فرصت ها

استراتژی WO: استفاده از فرصت ها در جهت رفع نقاط ضعف

استراتژی ST:خنثی کردن تهدیدات با استفاده از نقاط قوت

استراتژیWT : اتخاذ استراتژی دفاعی زمانی که تهدیدها با وجود ضعف ها بسیارآسیب زا هستند.

 

 

safari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *