داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

دنیای کسب و کار های استارتاپی به طور شگفت آوری در حال ایجاد تغییر و تحول های اساسی در پیرامون ماست. ارقام و آمارهای بدست آمده به خوبی بیانگر این تغییر وضعیت می باشند . از میزان استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا و نو ظهور گرفته تا میزان تراکنش های مالی صورت پذیرفته در این کسب و کارها به خوبی بیانگر رشد روز افزون و شتاب فزاینده استارتاپ هاست. اما نکته مهم این موضوع در استارتاپ هایی است که توانسته اند خود را به حدی برسانند که اصطلاحا در زمره تک شاخ ها و یونیکورن های دنیای استارت آپی(Unicorn Startup) قرار بگیرند.

دنیای کسب و کار های استارتاپی به طور شگفت آوری در حال ایجاد تغییر و تحول های اساسی در پیرامون ماست و ارقام و آمارهای بدست آمده به خوبی بیانگر این تغییر وضعیت می باشند .از میزان استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا و نو ظهور گرفته تا میزان تراکنش های مالی صورت پذیرفته در این کسب و کارها به خوبی بیانگر رشد روز افزون و شتاب فزاینده استارتاپ هاست. اما نکته مهم این موضوع در استارتاپ هایی است که توانسته اند خود را به حدی برسانند که اصطلاحا در زمره تک شاخ ها و یونیکورن های دنیای استارت آپی(Unicorn Startup) قرار بگیرند.

در تعریف تک شاخ ها یا همان یونیکورن های دنیای کسب وکارهای نوپا (Unicorn Startup)باید گفت که  این اصطلاح به استارت آپ هایی اطلاق می گردد که بتوانند به ارزش بیش از یک میلیارد دلار دست پیدا کنند. این واژه اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط شخصی به نام آیلین لی ارایه شد و بعدها به صورت یک اصطلاح رایج در دنیای کسب و کار مورد استفاده قرار گرفت.

تبدیل شدن به یک تک شاخ یکی از بزرگترین اهداف و آرمان های هر استارتاپی است و هر بنیان گذارو فاندر استارتاپی  سعی در بدست آوردن این عنوان دارد. در این مقاله به بررسی وضعیت تک شاخ ها در سالی که گذشت می پردازیم براساس گزارش PitchBook در سال گذشته ۵۷ استارت آپ توانستند به میزان یک میلیارد دلار یا بیشتر رشد کنند و جزو استارتاپ های یونیکورن گردند که مجموع ارزش آنها حدود ۱۱۶.۵ میلیارد دلار می باشد. اگرچه این آمار تعداد بالایی را نشان می دهد اما با میزان استارتاپ های تک شاخ سال ۲۰۱۵ که حدود ۸۱ مورد بود فاصله قابل توجهی دارد و این مسئله نشان دهنده تغییر دیدگاه صندوق های خطرپذیر جهان از سرمایه گداری های کلان همگانی به سمت سرمایه گذاری های منتخب و هوشمندانه می باشد.

تک شاخ های استارت آپی سال 

ازبین ۵۷ تک شاخ استارتاپی جدید, ۳۲ استارتاپ متعلق به ایالات متحده, ۱۸ استارتاپ متعلق به چین, ۴ استارتاپ متعلق به انگلستان و کشورهای امارات متحده عربی ,هند و اندونزی هرکدام یک استارتاپ را به خود اختصاص دادند. نکته جالب در این آمار رشد بالای تک شاخ های چینی است, بطوریکه از ده تک شاخ برتر سال ۷ تک شاخ متعلق به چین می باشد و این مسئله به خوبی رشد فضای استارتاپی را در اکوسیستم چین نمایان می سازد. هم چنین رتبه نخست این آمار مربوط به یک استارتاپ چینی با ارزش ۲۰ میلیارد دلار است .در ادامه به معرفی چند مورد  از این تک شاخ ها می پردازیم.

(Toutiao (China

ارزش : ۲۰ میلیارد دلار

این استارتاپ در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد و توانست عنوان بزرگترین تک شاخ جدید را ازآن خود کند. این استارتاپ در شهر پکن قرار دارد و یک پلتفرم اطلاعات و اخبار می باشد که با استفاده از هوش مصنوعی اطلاعات و اخبار مورد نیاز هر کاربر را تحلیل و در اختیار وی قرار می دهد. این شرکت اطلاعات لازم هر شخص را بر اساس عملکرد گذشته کاربر و محتوا های جدید در اختیار وی قرار می دهد و هم اکنون ۱۲۰ میلیون نفر کاربر فعال از خدمات آن استفاده می کنند.

(Coinbase (United States

ارزش : ۱.۶ میلیارد دلار

استارتاپ Coinbase یک استارتاپ در حوزه ارزهای رمز نگاری شده است که از سال ۲۰۱۲ در آمریکا مشغول فعالیت است. این استارتاپ تاثیر شگرفی در میزان رشد انواع ارزهای رمزنگاری شده دارد و با ایجاد یک بازار ۱۰ میلیون نفری به خوبی این موضوع را به نمایش می گذارد. تاثیر این استارتاپ به خوبی در فروش ارزهایی نظیر Litecoin و Bitcoin کاملا مشهود است

(Alisports (China

ارزش : ۱ میلیارد دلار

Alisports یکی از زیر شاخه های شرکت و فروشگاه بزرگ Alibaba می باشد که با همکاری شرکت Sina Corp و صندوق سرمایه گذاری Yunfeng Capital Co شکل گرفته است. هدف اصلی این استارتاپ پوشش بازار ۵ تریلیونی ورزش چین می باشد نکته دیگری که حایز اهمیت است توجه این استارتاپ به ورزش مجازی به عنوان یکی از بخش های اساسی پلن درآمدی خود است.

در نهایت نکته مهمی که وجود دارد عدم حضور هیچکدام از استارتاپ های ایرانی در بین تک شاخ های جهانی است موضوعی که نگاه جدی مسئولین امرو فعالین این حوزه را طلب میکند چراکه عدم رشد و پیشرفت استارتاپ های بومی در نهایت به وابستگی و خروج سرمایه های مادی و معنوی کشور منجر خواهد شد.

 

بهزاد سامی

بهزاد سامی

بهزاد سامی هستم محقق ،مترجم،برنامه نویس و متخصص در حوزه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای استارت آپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *