داغ ترین ها

ورود / عضویت

Diginaco

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

کلیپ های ویدویی از جمله مهمترین محتوا ها محسوب می شوند. روزانه خیل عظیمی از کاربران فضای مجازی کلیپ های ویدیویی متفاوتی در قالب طنز ،سیاست،تبلیغ و… را مشاهده میکنند. در همین راستا اپ های مختلفی نیز تولید شده اند که از طریق کلیپ های ویدیویی درآمد زایی میکنند. VITOTO یک استارت آپ بود که در ماه جولای سال ۲۰۱۲ ایجاد شد و ایده آن جمع آوری مجموعه ایی از ویدیوها برای آیفون بود. در ادامه به بررسی دلایل شکست این استارت آپ از زبان تولید کننده آن میپردازیم.

VITOTO استارت آپ اشتراک ویدیو یک شکست بود. گفتن این جمله برای من حس خوبی داشت. در آن زمان به مدت چند هفته یک فضای نامطمئن و غیرشفاف پیرامون اوضاع شرکت به وجود امده بود و نیاز به اتخاذ یک تصمیم جدی بیش از پیش حس میشد.

شاید برای شما این جمله من کمی عجیب به نظر برسد اما من از اینکه اولین استارتاپ من منجر به شکست شد فخر میکنم.

مردم در Silicon valley به شکست ها احترام زیادی قائل هستند.

اما در مورد من اشتباه نکنید. من همیشه ترجیح داده ام یک آدم موفق باشم و اکنون واقعا نا امید شدم چون قادر به بازگرداندن سرمایه افراد سرمایه گذار در استارت آپ ام نبوده ام.

اما در این بین تجربیاتی از این استارت آپ بدست آوردم که پیش از این هرگز اطلاعاتی در این خصوص نداشتم،بنابراین من گله ای از شکست ندارم.

ایده ساخت VITOTO استارت آپ اشتراک ویدیو زمانی  که در شهر Las Terrenes  از توابع جمهوری دومینیکن زندگی می کردم به ذهن من رسید.

من به سرعت سرمایه اولیه خود را افزایش دادم و با یک تیم که اهل سیدنی بودم شریک شدم تا MVP را ارائه کنم،بعد از چهار ماه از طراحی و توسعه آن اقدام به بارگزاری آن در اپ استور کردیم و برای تامین سرمایه به سانفرانسیسکو سفر کردیم.بعد از سه ماه از فعالیت ها و تماس ها و جلسات خیل عظیمی از ایمیل ها و… ما درهای استارت آپ را بستیم

چرا VITOTO شکست خورد؟

اگر بخواهیم جواب این سوال را به صورت مختصر عنوان کنم باید بگویم: بی پولی.

جواب کوتاه دیگری هم میتوانم بگویم: ایده خوب،تجارت بد.

در ادامه مفصل توضیح خواهم داد.

مشکل

یکی از درس های کلیدی که من آموختم این بود که استارتاپ های بزرگ تصویر روشنی از مشکل بغرنج و بزرگی که میخواهند حل کنند دارند.

حل این مشکل تصمیماتی که باید برای ادامه ی یک استارتاپ اتخاذ شود را تحت شعاع قرار میدهد.

 تیم

من دو نوع از تیم های موفق را در Silicon valley مشاهده کرده ام.

نخست تیم های جوانی که با هزینه های حداقلی به حیات کاری خود ادامه میدهند و مشکل از ۲ تا ۵ نفر از افراد دارای مهارت های مختلف هستند و میتوانند یک استارت آپ کاملی را در بین هسته ای مرکزی تیمشان اجرا کنند. آنها میتوانند با هزینه ۳۰۰۰ دلاری به مدت ۹ ماه و بصورت ۱۵ساعت در روز باهم در یک محل کار و زندگی کنند.

دوم تیم های متخصص و با تجربه ایی هستند که توسط کارآفرینان موفق انتخاب شده و بصورت یکپارچه شروع به کار میکنند. کارآفرینان پس از بررسی محیط پیرامون خود،دوستان خود را از مشاغل مختلف جذب و استخدام کرده و این افراد را برای اجرای منویات خود متقاعد میکنند.بخاطر سیستم قوی و تیم با تجربه معمولا این گروه ها به سرعت به درآمدزایی میرسند.

نگرش هر دو نوع تیم میتواند مخالفان و موافقانی داشته باشند به هر حال ساختار این دو تیم میتواند بیشتر موفق بنظر برسد. تیم VITOTO استارت آپ اشتراک ویدیو در موقعیتی مابین این مسائل از هم پاشید.

دو عامل اصلی نابودی این تیم عبارتند از :

اول: تیمی که ما داشتیم نسبت به هزینه ی تخصیص داده شده بسیار با تجربه تر بودند.

دوم: ما متخصص طراح رابط کاربری و تجربه کاربری نداشتیم.

تیم استارت آپی ما مسیر درستی را طی نمیکرد و نمیتوانست ویژگی های جدید را در محصول توسعه دهد.محصول ما نه آن جذابیت مورد نیاز را داشت و نه میتوانست افراد جذب شده را حفظ نماید و این مسئله باعث عدم رضایت سرمایه گذاران از محصول شد.

ما پول کافی برای پشتیبانی تیم در انجام طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری،نداشتیم و نتوانستیم محصول را به مقداری که برای سرمایه گذاران جذاب باشد توسعه دهیم.یکی از عوامل اصلی این مسئله عدم همکاری تیم استرالیایی بدون دریافت هزینه ی انجام کار بود،آن ها هزینه های بالایی داشتند و قادر نبودند برای این کار زمان صرف کنند.

محصول تولید شده به صورت تخصصی نبوده است.

هیچ کدام از اعضای تیم ما به حال محصول مشتری پسند موفقی تولید نکرده اند. همه افراد تنها در محیط تجاری مشغول تجارت با بنگاه های اقتصادی به صورت B2B بوده اند و هیچ کدام تجربه ای در مورد ویدیو و تجارت به صورت B2C نداشته اند.

milad rouhi

milad rouhi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *